Taikatemppu 2 Taikatemppu 2
ALLRIGHT! ALLRIGHT!
lypsykannu lypsykannu
kun jäät kiinni kun jäät kiinni
Sängynvaltaaja Sängynvaltaaja
Kurnau Kurnau
Koala Koala
Uutinssia Uutinssia
Harvemmin käytetty, mutta tuikitärkeä kunniamaininta Harvemmin käytetty, mutta tuikitärkeä kunniamaininta
ku ku kummitus :3 ku ku kummitus :3
voisitko jättää minut rauhaan >:3 voisitko jättää minut rauhaan >:3
namuvaras :3 namuvaras :3
lapset lapset
Jääkylmää kattia Jääkylmää kattia
me ollaan hämähäkkejä :3 me ollaan hämähäkkejä :3
jotkut oppii ja jotkut ei jotkut oppii ja jotkut ei
Nyt kävi näin Nyt kävi näin
okay :3 okay :3
Tältä niiden pitää näyttää Tältä niiden pitää näyttää
karkki tai kepponen karkki tai kepponen
Kikka viitonen Kikka viitonen
varokaa astumasta lehtien päälle varokaa astumasta lehtien päälle
On elämä kuin juna vaan On elämä kuin juna vaan
miinaharava miinaharava
@-
 729 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.22 MB, 1 tiedosto, 02.03.2021 01:04:49
[ + 13 - | ]

Se pieni ero

[52074] [ser.jpg] [0.22 MB] [1709x1227] [] []
ser.jpg

kekkonen

(22)  · 

tuppurainen

(8)  · 

suomi

(390)  · 

sdp

(549)
02.03.2021 01:21:46
#443660 [+-] Piilota Suosittele

Vaikka ei nyt varsinaisest tähän kuvaan liityn, mutta tulee välillä miettineeksi mikä siinä Kekkosessa niin himottaa? Kekkosen ja kekkoslandian haikailu ei nimittäin ole normaalia. Kekkonen oli vahva johtaja jollaisesta ilmeisesti moni varmasti tykkää, mutta hän oli myös myllykirjeineen lähes yksinvaltias, jonka arvostelu oli kiellettyä. Kekkonen sopi omaan aikaansa, mutta ajat ovat muuttuneet.

02.03.2021 02:32:41
#443670 [+1] Piilota Suosittele

>>443660
Kekkonen oli täysi mulkku, mutta mulkku joka sai aikaiseksi ajamaansa asiaa.

Voisinko sanoa suomalaisuutta vai haukutaanko minut suohon jos sanon?

02.03.2021 12:52:20
#443774 [+2] Piilota Suosittele

>>443670

Nykyään kansallismielinen ajattelu on turmiollista. Samoin kun miehinen maskuliinisuus ja toksinen sellainen. Mitään kritisoitavaa ei saa sanoa mistään nykyisestä asiasta, sillä se vihapuhetta välittömästi ja semmoisen esittäjä on natsi ja rasisti.

02.03.2021 16:48:53
#443830 [+1] Piilota Suosittele

Kekkosen aikana oli katastrofi jos 66tuhatta työikäistä suomalaista oli työttömänä.
Yrityksiä sanktioitiin jos ne tilasivat tuotteita ulkomailta (pl.n-liitto & sev-maat) jos tuotteelle oli kotimainen valmistaja, silloin oli normaalia ja hyväksyttävää sanoa "Suosi suomalaista", koska kotimaassa valmistettiin lähes kaikkia perustarpeet tyydyttäviä tuotteita ja valuuttakaupan takia haluttiin pitää riskit pieninä joten kotimainen tuotanto oli 1.vaihtoehto.
Kekkosen aikana aina tasaisin välein neuvostoliitosta tuli krapulainen suomalaisten kauppavaltuuskunta joka ilmoitti että pitää tehdä pari jäänmurtajaa, 2-3 paperikonetta, rakentaa n-liiton puolelle kaupunki ja sitten pitäis toimittaa miesten, naisten alushousuja 200 000kpl.
Mikä tarkoitti että telakka, metalli, rakennus ja tekstiili teollisuudelle oli vuosiksi töitä.
Kekkosen aikana myös työntekijää arvostettiin eikä koulutettua tekijää potkittu pihalle kuin poikkeus tapauksissa, joten määräaikaiset työsopimukset olivat yleisiä vain sesonki aloilla, nykyään määräikainen työsoppari on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Joten onko mikään ihme että kekkosen aikaa (ei kekkosta itseään) ikävöidään ihan helvetisti?

03.03.2021 02:18:10
#443952 [+2] Piilota Suosittele

Aikoinaan suomi oli teknplogian ykkösmaa. Metalli, laivanrkennus.

Kaikki oli suomalaisilla.mutta sitten astui kuvaan.... poliitikko. Ja jälki on sen mukaista.

[ 8 viestiä | ]