huutoa huutoa
Kehitysmaa Kehitysmaa
jumalan tahto jumalan tahto
Nyt lähti Totot vetämään Nyt lähti Totot vetämään
Caturday Caturday
Poliisi turvaa vapauden minneapolisissa Poliisi turvaa vapauden minneapolisissa
Elektroni Elektroni
Otsikko Otsikko
Golf Golf
pesulla :3 pesulla :3
Gloria Estefan - Dr. Beat Gloria Estefan - Dr. Beat
sokea pappa sokea pappa
Neekerit ostoksilla Neekerit ostoksilla
vanhat kunnon traditiot vanhat kunnon traditiot
Poliisi vs musti Poliisi vs musti
miau miau
pieni merenneito pieni merenneito
Judyn ura on ohi. Judyn ura on ohi.
Rötv Rötv
why you do this? why you do this?
Häirikkö saa turpaansa Häirikkö saa turpaansa
heiluri :3 heiluri :3
taiotaan rahaa tyhjästä taiotaan rahaa tyhjästä
Ryppy ja Koponen Helsingissä osa III Ryppy ja Koponen Helsingissä osa III
 710 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.18 MB, 1 tiedosto, 31.01.2021 17:42:47
[ + 7 | ]

makuasia

[51419] [azi0k.jpg] [0.18 MB] [1004x1486] [] []
azi0k.jpg

tipaton

 · 

tammikuu

(5)
31.01.2021 19:02:48
#434732 [+-] Piilota Suosittele

Tipaton tammikuu on pelkkää tekopyhyyttä joillekkin paremmille ihmisille, tai itsepetosta sille että voi juoda koko loppuvuoden kuin sika kunhan pitää nenän valkaisu viikon tai kuukauden.
Itse kurlasin melkein 7 putkeen vuotta tyyliin arkisin lähes joka päivä 6-12 pulloa keppanaa, perjantai-sunnuntai 1-2 lippuviina tai tapsa pulloa ja 2-3 koria / lodjua koffia tai kurjalaa.
Tuli vähän oireita, työkämmejä jne joten lääkäri laitto lähetteen katkolle ja siellä pienet horkat päällä saatiin pameja & unilääkkeitä pahimpiin tärinöihin ja torakoiden öihin / liskodiskoihin.
Päihde terapian jälkeen olin 1,5 vuotta tipattomalla koska mulle oli selitetty että olen alkoholisti joka rupeaa uudestaan alkoholistiksi jos maistaa pisarankin alkoa.
No erään vitutuksen täyteisen työpäivän päätteeksi menin ajatus sumussa kuin lihasmuistin ohjaamana lähikippolaan, tilasin stoben hörppäsin kulauksen ja muistin "Ei vittu! Tätä sä et olis saanut tehdä."
Kirjaimellisesti 2 tuopin jälkeen menin kotiin, kerroin mitä pääsi tapahtumaan ja mietin kuinka pahasti saan turpaani.
No minua viisaampi kysyi "No tekeekö mieli lähteä jatkaan radottamista, tekeekö mieli avata putki?".
Vastasin että olis nälkä ja voisin painua suihkuun.
Meni muutamia päiviä aikaa kun mietin että koska tulee se ratkeaminen, se että viinan himo jyrää mut ja menen päätäpahkaa pitkäripaseen tai kulman räkälään.
Parin viikon päästä aloin jo uskomaan itseeni ja että kykenen hallitsemaan itseni.
Pikkuhiljaa kuukausien ajan sain ottaa saunakaljan, ensin 1 sitten 2 ja joskus 9-10kk:n päästä sen 6, muutama viikko myöhemmin pe iltana tuumin että kyllä se 6 maistu hyvälle eikä 6 lisää olisi varmaan pahitteeksi ja eikun jarru pohjaan (eli tipaton) taas viinapirun pelon myötä.
Nyt muutaman vuoden jälkeen olen oppinut että pamit, antabukset, katko, päihde terapia ovat avuksi, mutta minun on itse opittava hallinta tai lopetettava käyttö kokonaan.
Tällä hetkellä mennään 1-4 tölkkiä saunan kanssa käytöllä, mutta olin itse toukokuu-lokakuu välisen ajan vissy tai pommac linjalla kun tuntui että keppana houkutteli liikaa.

31.01.2021 19:27:04 | 19:43:21
#434741 [+-] Piilota Suosittele

"Painis", "petsku", voi vittu näitten akkojen lässytystä. Asioista puhutaan niiden oikeilla nimillä. Ei kukaan pysy perässä kun joka toinen on joku "söpö" lempinimi.

[ 8 viestiä | ]