Odens Cold Dry Odens Cold Dry
Ihana nainen Ihana nainen
Venäjän vastainen raja Venäjän vastainen raja
Etsi viisi virhettä Etsi viisi virhettä
Kulkutautimyönteisten psykoosi öyhötystä Kulkutautimyönteisten psykoosi öyhötystä
Leirille "kouluttautumaan" Leirille "kouluttautumaan"
BP BP
Lensi pois Lensi pois
Ihana nainen Ihana nainen
HSL arki-iltana HSL arki-iltana
Lomalla sattuu pahimmat tapaturmat Lomalla sattuu pahimmat tapaturmat
Väsyneed kekut Väsyneed kekut
Hapsi karaokessa Hapsi karaokessa
Mieluummin nyrkki perseessä kuin asua lohjalla Mieluummin nyrkki perseessä kuin asua lohjalla
Talouden kasvun hitauden syy Talouden kasvun hitauden syy
Särkänniemeen särkänniemeen Särkänniemeen särkänniemeen
Poliittinen sarjakuva Poliittinen sarjakuva
Hehe :D Hehe :D
Ei ole valkoisen miehen kelit nämä Ei ole valkoisen miehen kelit nämä
Hapsin keittiössä tapahtuu Hapsin keittiössä tapahtuu
Ei mee hyvin meillä, kiitos huulipunan. Ei mee hyvin meillä, kiitos huulipunan.
Jokainen Luolasŧon poika tunnistaa itsensä Jokainen Luolasŧon poika tunnistaa itsensä
Päivän idiotismit. Päivän idiotismit.
ace of spades ace of spades
 1 088 näyttökertaa, 12 viestiä, 1.53 MB, 1 tiedosto, 30.12.2020 01:02:23
[ + 9 | ]
👑 Plussatuin 30.12.2020.
👑 Katsotuin 30.12.2020.

vappusatanen

[50729] [vappusatanen.png] [1.53 MB] [843x836] [] []
vappusatanen.png

vappusatanen

(6)  · 

eläkeläiset

 · 

sdp

(552)
30.12.2020 01:06:27
#425066 [+-] Piilota Suosittele

En kyllä ymmärrä mikä siinä oli Keskustalle niin ylivoimaista ja hallituskysymys, että pienimpiä eläkkeitä olisi nostettu satasella?

30.12.2020 09:59:02 | 10:01:26
#425136 [+1] Piilota Suosittele

Kuvasta puuttuu ja tippuu kaikki arvo kun tekstissä sanotaan "Suomalaiset" ja kuvista näkee ettei olla todellakaan suomessa (Saksankielinen teksti, brittiläisen kaupan kassi, roskis malli jota ei suomessa näe, jälleen saksasta tuttu tekstin pätkä jne).
Olishan se liian vaativaa ja aikaa vievää vaikka itse käydä kuvaamassa asemalla tai kaupungilla kun suomalaiset pienituloiset eläkeläiset oikeasti joutuvat penkomaan roskiksista tyhjiä pulloja ja tölkkejä jotta saavat muutaman euron lisää ruokaan tai lääkkeisiin.
Se että paksumahainen ja paskaa jauhava demari kusetti ihmisiä, ei ole mikään naurun asia, koska näitä talodellisesti tiukilla olevia pieneläkeläisiä taas kuritti edellinen S.S.S / S.O.S hallitus (Sipilä, Stubb, Soini / Sipilä, Orpo, Soini).
Mutta hei mehän ollaan suomessa, otetaan lisää velkaa ja paiskataan ne rahat tuulen riepoteltaviksi ympäri eurooppaa ja osa afrikkaankin.
Samaan aikaan suomessa saa mieleterveys ongelma pommi kasvaa ja tikittää, Hurstin valinnan ruokakassi jonot venyä, nuoret sekoilla ja oireilla entistä pahemmin tulevaisuuden uskon puutteen takia, työttömyys kasvaa ja pahentua, mutta hei meidän on tuotava 80.000 työntekijää kehitysmaista jotta (halpa)työvoimapula ei riistäydy käsistä "T: Ek & Kokoomus".
Joten ei ihme että suomalaiset on yksi onnellisimmista kansoista, kun ne onnettomat tekevät itsemurhan ja näin poistuvat rumentamasta tilastoja.

14.06.2021 20:23:22 | 20:23:57
#472130 [+-] Piilota Suosittele

>>425066
Vanha viesti mutta vastaan silti.
Koska pienempien eläkkeiden kohta ei ole vanhoilla työssäkäneillä, vaan niillä elämäntapapummeilla jotka elää suurimman osan (ellei koko elämän) työttömänä hikkynä, sekä siirtyy sairaseläkkeelle tekosyystä X. Samoin ne jotka muuten vaan hikkylee ja elää sossumasseilla, siirtyy vanhuksena eläkkeelle jolloin he eivät ole tehneet tuloja. Tämän jälkeen tulee se porukka, joka on tehnyt satunnaisia paskahommia sillon tällöin, mutta valtaosa elämästä mennyt tuilla palkan lisäksi.

Joten mihis vedetään viiva? Aivan, siihen ettei työssäkäyneet eläkeläiset saa satasta mutta nämä hikkyt saa? Oisko se tuntunu susta reilulta?

15.06.2021 15:04:32
#472259 [+-] Piilota Suosittele

>>472130
Pienten eläkkeiden korotus ei olisi tuonut "hikkyille" tai edes kansaneläkkeellä oleville entisille perheenäidelle senttiäkään lisää käyttörahaa, koska varsinkin näillä mainitsemillasi hikkyillä korotus olisi laskenut vastaavasti toimeentulotuen ja asumistuen määrää.

15.06.2021 16:46:34
#472273 [+-] Piilota Suosittele

>>472259
Kyse on kato myös siitä, ettei sitä lasketa määrällisesti "Paljonko meillä on hikkyjä eläkeläisinä?" Ei, vaan se lasketaan siten että kaikkien pienempien eläkkeiden saajat saavat tämän satasen. Silloin työeläkettä nauttivat jää nuolemaan näppejään, joten on ihan sama laskeeko toimeentulotuki vai ei. Pääpointti on, että raha ohjataan heidän suuntaan eikä sinne työeläkettä nostaville.

Kysy itseltäsi, ketkä ovat siellä kaikkien pienimillä eläkkeillä? Ja kuten itsekkin vastasit omaan kysymyksees, jos todella eivät tuu hyötymään siitä taloudellisesti niin mitä vitun järkeä tälläsessä korottamisessa olisi? Jos se ei valtaosaa saajista hyödytä mitenkään?

15.06.2021 21:33:48
#472357 [+-] Piilota Suosittele

>>472343
En tiedä oletko Facebookissa, mutta siellä usean Persun toimesta on levitetty kuvaa, jossa "Kaikkien alle 1000€/kk eläkkeen saavat täytyisi saada eläkkeensä verottomana."
Miten tämä eroaa Rinteen "Vappusatasesta"?

[ 12 viestiä | ]