Sokea tyttö Sokea tyttö
varastaminen varastaminen
Nuket Nuket
Heräät yöllä klo 03:00 ja näet tämän, mitä teet? Heräät yöllä klo 03:00 ja näet tämän, mitä teet?
mitä pahuus on? mitä pahuus on?
Isäukko Isäukko
Oh brother Oh brother
mcdonalds mcdonalds
al-hol rokki al-hol rokki
Suomalainen kuvalauta vuonna 2021 Suomalainen kuvalauta vuonna 2021
Vammattikieltä Vammattikieltä
Apustaja tom Apustaja tom
murphy sai kodin :3 murphy sai kodin :3
ryza ryza
Fiksu nainen Fiksu nainen
Job job Job job
Trumpisti Greta Trumpisti Greta
mcdonalds mcdonalds
lähde jo käyntiin :3 lähde jo käyntiin :3
Mee pois. Mee ite. Mee pois. Mee ite.
sinä olet sinä olet
hasuttelu hasuttelu
Geneettinen historia Geneettinen historia
Munasaannokset Munasaannokset
 874 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.48 MB, 1 tiedosto, 12.10.2020 01:13:37
[ + 6 | ]

seinästä se sähkö tulee

[48565] [seinasta-tulee-sahkoa.png] [0.48 MB] [712x408] [] []
seinasta-tulee-sahkoa.png

vihreät

(425)  · 

sähkö. seinä

12.10.2020 09:40:49 | 09:56:03
#398494 [+-] Piilota Suosittele

Saa sen akun ladattua auringoenergiallakin. 100W panelli on enemmän kuin tarpeeksi 42v 2A laturille. Ongelma on siinä, että mihin jätät sähköfillarin lautautumaan omalla kennolla? Työpaikalla se voisi onnistua, mutta yleisellä. Se olisi sekunnissa pöllitty sekä pyörä, että kenno. Sekä tietysti talvella lataamisen pitäisi olla lämpöreguloitua. 0 astetta on alin celciusaste millä saa li-Ion akkuja ladata. Muussa tapauksessa vähenee merkittävästi akun latausmäärä. Itseltä rikottiin Vantaalla postin pääterminaalissa fillarista lukko sekä irroitettiin peräkärryn pultti, joka pitää sitä kiinni. Lukon ymmärsin siten, että se oli ilmoitus siitä, että lukko oli huono ja tarvitaan parempi, mutta peräkärryn pultin irroitus tuli kalliiksi minulle.

Olin näet töiden jälkeen menossa asiakkaalle hakemaan konetta huoltoon jonka palauttaisin sitten päivän päästä. Noh. Koneen hain ja lähdin himaan. Nips naps ylämäessä irtosi peräkärri ja kone pillunpäreiksi.

Sen jälkeen soitto asiakkaalle, että joudun ostamaan uutta osaa omalla rahalla koska nyt kävi näin. Seuraavana aamuna käväsin kysymässä Postin terminaalin tarkastuspisteen ihmiseltä, että tuolla kun on kamera niin saatko löydettyä semmoisen, joka pyöri eilen pyöäräni ympärillä. Noh, vastaus tuli, että kamerat ovat olleet rikki monta vuotta. No vittu. Mikä siinä. Pomon juttusille, että mikä vittu siinä on, että aina kun ajan fillarilla töihin niin joku vetää siitä semmoiset pultit, että pitää rikkoa? Sekä kerroin tilanteen mitä tapahtui edellisenä päivänä. Öööö öööö öÖÖö öö emmä vaa tiiä.

Joo, jo kävelin postiterminaalin pomon juttusille ja selitin mitä on tapahtunut ja kyselin samalla miksi kamerat eivät toimi. Saanko käydä puhkomassa autojen renkaita eikä tekijää saada kiinni vai uusitaanko sen jälkeen kamerat jos alkaa jengi valittamaan, että mitähän vittua. Vitutti meinaa aivan sopivasti tilanne. No, sain luvan kiertää postitermiksen toiselle puolelle fillarilla jatkossa, joka on off-limits yleisesti ja tarkoitettu postinterminaalin muille tekijöille. Sen jälkeen sai fillari sekä peräkärry olla rauhassa.

Että semmoista. Näin on käynyt niin vitun monta kertaa että oksat pois. Laattapisteellä duunailessani rikottiin molemmat renkaat. Tämä tapahtui talvella jolloin pakkasta -34 astetta. Sain tekijän kiinni ja hän joutui luopumaan 2h palkasta sekä ostamaan uudet renkaat. Hakkapelitta max siihen aikaan maksoi kalliisti.

Mutta sai minut tajuamaan sen, ettei fillaria jätetä mihinkään vartioimatta.

12.10.2020 16:06:17
#398522 [+-] Piilota Suosittele

>>398494 Mitehä sulle tapahtuu tollein. Itse muistan tehneeni tollaista ylä-asteella kiusaajille. Pyörän renkaaseen pisto jne. Ei oo kertaakaan pyörän kanssa ollu ongelmia töissä sentään tai muuallakaan. Ainoastaan teräs tehtaalla ku siel muutenki kaikkea paskaa pyörii.

[ 4 viestiä | ]