Kuvakommetti Kuvakommetti
Uudet farkut Uudet farkut
Hapsi ja banaanit Hapsi ja banaanit
tsirp tsirp matafaka tsirp tsirp matafaka
Tissit Tissit
ultimate gaming expiriense ultimate gaming expiriense
hyvän mielen video hyvän mielen video
ihana nainen ihana nainen
russians get new reinforces russians get new reinforces
deep beef fake deep beef fake
Hapsi lempeilee Hapsi lempeilee
Välipala Välipala
Varoitus! Tuote on lihaa! Varoitus! Tuote on lihaa!
Mäkkärin uus työntekijä Mäkkärin uus työntekijä
höhö höhö
Ich Glomme Ich Glomme
ihana nainen ihana nainen
Ihana nainen Ihana nainen
Hyvä peli Hyvä peli
ähäkutti ähäkutti
Salamasota Salamasota
piilosammakko piilosammakko
zombi4 after death zombi4 after death
pitäskö ladata pitäskö ladata
 884 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.55 MB, 1 tiedosto, 10.04.2020 00:00:37
[ + 14 - | ]
👑 Plussatuin 10.04.2020.
👑 Katsotuin 10.04.2020.

paskaa

[41700] [lentokoneellinen-paskaa.png] [0.55 MB] [567x500] [] []
lentokoneellinen-paskaa.png

kummeli

(126)  · 

paskaa

(127)  · 

suojaimet

 · 

hallitus

(110)  · 

kasvomaski

10.04.2020 09:38:36
#329626 [+1] Piilota Suosittele

ei ne niitä tilannu :^) se oli Huoltovarmuuskeskus todnäk mut eihän näitä persaivoja kiinnosta kunhan saa valittaa joka asiasta uutta hallitusta

10.04.2020 11:45:03 | 11:45:41
#329637 [+1] Piilota Suosittele

>>329626
Huoltovarmuuskeskus (HVK) on työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonalan laitos.
Toisin sanoen jos ministeriöstä tai jopa ministeriltä itseltään (joka taas varmasti tulisi esimerkiksi Haataiselle Marinilta) tulee kiirekäsky hankkia suojavarusteita nyt äkkiä kriisitilanteessa "tai alkaa pallit heilumaan", niin siinähän sitten hankitaan ja kiireesti. HVK:lla ei ole mandaatteja ylihinnoilla noin vain ostaa tavaraa, vaan käsky on tullut ylempää. Jos kyse olisi HVK:n omasta anomuksesta, siinä olisi mennyt pidempään, kun olisi tehty anomuksia, käsitelty niitä ja hyväksytetty niitä.

Uskon, että kaikkea ei tulla kertomaan julkisuuteen, vaan ensi tiistaina annettavasta selvityksestä siivotaan osa komentoketjua pois ja vain HVK:n toimitusjohtaja ottaa vastuun ja hänet erotetaan kultaisella kouralla.

Yhtä kaikki, tilasivat Kiinasta lentokonelasteittain paskaa. No, okei, en ole nähnyt tarkempaa selvitystä vielä ovatko suojat esim. FFP2 -tasoa FFP3:n sijaan vai ihan oikeasti täyttä roskaa.

Mutta lohdutuksen sanana, juuri oli eilen Ruotsin iltapäivälehdissä, että siellä kävi samoin. Kiina vetää nyt kaikkia nenästä, koska voi.

Toivottavasti uudessa maailmassa oikeasti pidetään huoltovarmuudesta ja omasta tuotannosta huolta ja vaikka se maksaisi hieman enemmän, pidetään tuotantoa kriittisten tarvikkeiden/tuotteiden osalta Suomessa ja todellakin tehdään valtion/kuntien toimesta niistä ennakkoon sovitusti ostoja, joilla tuotanto pidetään Suomessa.

11.04.2020 19:31:30
#330272 [+-] Piilota Suosittele

>>329637
Nyt on muhimassa kunnon skandaali. Sipilän hallituksella (Keskusta, Kokoomus, PS) oli mahdollisuus allekirjoittaa ja osallistua EU-maiden suureen yhteishankintaan, jolla Suomi olisi saanut valtavasti ja halvalla kriittisiä pandemiatarvikkeita eli juuri suojatarvikkeita, rokotteita ja viruslääkkeitä. Sipilän hallitus ei halunnut osallistua, ainoana EU-maana. Miksi ei? Haluttiinko suosia omia bisneslähipiirejä? Nykyinen hallitus on yrittänyt kovasti liittyä jälkeenpäin tähän sopimukseen ja korjata tämä edellisen hallituksen kohtalokas virhe.

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/eu-hankkii-kriittisia-pandemiatarvikkeita-yhteisella-sopimuksella-ainoastaan-suomi-ei-ole-mukana-nyt-sopimukseen-yritetaan-paasta-mukaan-jalkijunassa/877f9f52-5018-43e9-9929-ffa09ba02da2?fbclid=IwAR1ATDoNw5qFALnTI_uBXDzvhFaeQKS6FpqPwb6tAJameuXmwSHT5sySiek

11.04.2020 22:46:38
#330367 [+-] Piilota Suosittele

>>330272
Vain tilaajille... pitäisi kaivaa pinosta Tekniikka ja Talous ja rekisteröityä, niin pääsisi lukemaan. Täytyy jossain vaiheessa katsoa.

Sipilän jääräpäisyys tiedettiin aina ja myös uskonlahkoheebolle ominaisena oleva Hyvä Veli -järjestelykuvio. Toki Sipilä on voinut bisnesmiehenä ajatella neuvottelevansa ostosopimukset suoraan, jotta ei ole rahastavia välikerroksia, kuten tuollaisessa yhteishankekoneistossa helposti voi olla EU-tason Hyvä Veli -koneistoa. Juha tietysti halusi omat kaverit koneistoksi...

Ja ajankohdalla on myös suuri merkitys oliko PS oikeasti mukana edes hallituksessa tuolloin. Täytyy muistaa, että "Soinin sininen loikka" kavereiden kanssa tapahtui kesken hallituskauden ja sinisille kävi aikas ikävästi, ei hillotolpan hillotolppaa.

[ 8 viestiä | ]