työpäivä lähenee loppua? työpäivä lähenee loppua?
tässä on viileä tässä on viileä
Ei viddu mage tänää homoo :D Ei viddu mage tänää homoo :D
minä vartioin tääll minä vartioin tääll
Päivän safkat Päivän safkat
Kertoi totuuden Kertoi totuuden
elintarviketarkastaja ei hyväksy elintarviketarkastaja ei hyväksy
Liekitystä Liekitystä
Onpas uutinen Onpas uutinen
NAKUANKKA EI SAMAISTU NAKUANKKA EI SAMAISTU
mäkilähtö lentokoneella mäkilähtö lentokoneella
Valontuoja Valontuoja
rasisti rasisti
Tissit Tissit
vanteet män vanteet män
Sellainen fagotti homopoika Sellainen fagotti homopoika
pesäpalloa pesäpalloa
HYVÄÄ HUOMENTA HYVÄÄ HUOMENTA
renkaan paikkaus renkaan paikkaus
Addiktiot syövät miestä Addiktiot syövät miestä
Persettä Persettä
mau mau
itsepuolustuskurssi itsepuolustuskurssi
hr paskaa hr paskaa
 911 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.21 MB, 1 tiedosto, 22.03.2020 23:16:06
[ + 5 | ]

mitä ihmiset tekee

[41053] [0.jpg] [0.21 MB] [691x1002] [] []
0.jpg

ihmiset

(19)  · 

stay

(5)  · 

home

(13)  · 

picnic

23.03.2020 00:08:23 | 00:11:15
#321400 [+-] Piilota Suosittele



Vähintään* 14,5 tuhatta ihmistä kuollut maailmalla COVID-19:ta vuoksi.

Italiassa kuolee tällä hetkellä vajaa 1000 ihmistä vuorokaudessa.

Hoitohenkilöstöstä ja hoitopaikoista huutava pula todella monessa Euroopan maassa nyt jo, vaikka ei olla edes pahimmassa hetkessä vielä! Ihmisiä luokitellaan ja priorisoidaan ketä hoidetaan, ketä ei.

Siinä osut juuri sairaalan tehohoitojonoon samaan aikaan tohtorin, parin hoitajan ja palomiehen kanssa. Olet sitten myyjä, kassa, rakennusmies, hitsaaja, betonivalaja tai ohjelmoija - ja kas kummaa, sinut priorisoidaan kuolemaan.

Että ei kun saatana piknikille vaan, koska vittu tuntuu siltä, että on kivaa pikniköidä, lähteä karaokebaariin laulamaan ja piti vähän Levilläkin käydä reissaamassa. Mummoakin käytiin vähän katsomassa, kun ihan terveeltä tuntuu ja työkaverilla käytiin vähän vetämässä kaljaa, ihan sen oma vika ettei koskaan kertonut diabeteksestään.


* Vähintään 14,5 koska Venäjän ja Iranin viralliset luvut eivät todellakaan pidä paikkaansa. Kiinan lukujakin on syytä epäillä. Intian ja Pakistanin luvut ovat myös todella arveluttavat, kuten monen muun Aasian ja Lähi-Idän maan. COVID-19 on vasta nyt alkanut rantautua Afrikkaan ja kun se pääsee siellä mylläämään, todelliset luvut tulevat räjähtämään, mutta virallisiin tilastoihin niitä tuskin saadaan.

[ 7 viestiä | ]