Vedin vöneriä (vege döner) 3 päivää ja voin sanoa, että ei tällä ilmasto pelastu. Pierut haisi niin pahalle, että piti olla ikkuna jatkuvasti auki ja lämmityskulut nousi. Puhumattakaan siitä metaanin määrästä mikä ilmakehään lähti.
>>307631 Oli viimeset risat niin pistin veitellä siivuiksi. Ostin kilon pötkön ja höyläsin siitä juustohöylällä ihan kebabin näkösiä lastuja, mutta toi loppu pala oli niin hankala, että päätin olla lisäämättä omien rystysten nahkaa mukaan. Muutenkin noita ei paljoa tartte paistaa ennen kuin menävät kovaksi hiileksi ja ei tartte olla "läpi kypsä" toisin kuin lihaversio.
>>307596 Ite just pari viikkoa sitten jätin lihan pois ruokavaliosta ja ei ne pierut haise kun pari päivää aluksi vaikkakin aika kohtuuttoman pahalle. Ihan kun ois sellukattila perseessä. Korvasin lihan pavuista valmistetuilla tuotteilla. Tota vöneriä en ookkaan vielä kokeillu.
[
11 viestiä
|
]
⭰
tekis mieli maistaa
kelpaako?
Ruokatauko
uncle dolans menu
intialaisia makuelämysiä
kebab tarjous
Jäi kiinni
Slaavien sushi
Lohta, sitruunakermaa, grillivihanneksia ja sipulia.
carnivore kunniaan
parasta mitä ihmiskunta voi tarjota
näin kova nälkä meillä on :3
iltapalaa
En tiiä
Pata-sedön salaattijuustopihvi- ja kerrosbörjer + prosessi
Tämän takia demari kuoli nälkään.
Leipäjonon saalis sponsored by Raksapulsu
Kebab
Liha, kana ja jättikatkarapu
Näpit irti
mustat saa odottaa
Syömisiä
Tuoretta evästä
Päivän pohjasakan ruokintalootti sponsoredby; Raksapulsu