Kot Kot
The tory atlas of the world The tory atlas of the world
Autistista homokissaa ei kiinnosta Autistista homokissaa ei kiinnosta
Gondola metrolaiturilla Gondola metrolaiturilla
Lapsuus silloin joskus... Lapsuus silloin joskus...
Punainen viiva Punainen viiva
Pukkiko? Pukkiko?
Hoi sie vaihda mersuu Hoi sie vaihda mersuu
13184459841 13184459841
Hymyilevä punapää Hymyilevä punapää
true love true love
haha faggot XDD haha faggot XDD
mikä ajatus konsanaan! mikä ajatus konsanaan!
Kurre tykkää Kurre tykkää
Olen sanaton... Olen sanaton...
Super Electric Thomas Super Electric Thomas
Pikku kakkonen rage Pikku kakkonen rage
Arjalaisten ja juutalaisten sotilaiden ero Arjalaisten ja juutalaisten sotilaiden ero
Merietana juksuttaa Merietana juksuttaa
Miten tuokin on onnistunut Miten tuokin on onnistunut
remove srbia remove srbia
Viimeinen on valhe Viimeinen on valhe
Tunnustuksia. Tunnustuksia.
true love true love
 563 näyttökertaa, 8 viestiä, 35.28 MB, 1 tiedosto, 14.02.2020 15:30:51
[ + 6 - | ]

Junes lokka tuomittiin tämän puheen suomentamisesta 70pväsakkoo

[39657] [Ranskalaismies-2.0.mp4] [35.28 MB] [1280x720] [] []

junes

(5)  · 

lokka

(8)  · 

ranskalaismies

14.02.2020 15:31:34
#306965 [+-] Piilota Suosittele

https://mvlehti.net/2020/02/05/junes-lokka-tuomittiin-tekstitysrikoksesta-oulun-karajaoikeudessa/ />Jälleen, ja aivan kuten syyttäjä vaati, käräjäoikeus on langettanut kovimman vaaditun tuomion ”vihapuhe-oikeudenkäynnissä” – tällä kertaa peräti 70 päiväsakkoa Junes Lokalle Oulussa.

Kyse oli englanninkielisestä puheesta, jonka Lokka julkaisi Youtube-kanavalla. Puhe oli pidetty Helsingissä mielenosoituksessa elokuussa 2016. Lokka oli tekstittänyt ”ranskalaismiehen puheen” useille kielille.

Käräjäoikeuden mukaan muslimit ja maahanmuuttajat kuvattiin puheessa muihin nähden ala-arvoisina ja loukattiin heidän ihmisarvoaan sekä uskonnon vapautta. Toisessa syytekohdassa puhujaa puolestaan syytettiin islaminuskoisten ja väkivallantekojen liittämisestä toisiinsa ja syytteen mukaan videolla olisi esitetty epäsuora uhkaus väkivallasta.

Todettakoon, että varsinaista puheenpitäjää eli nk. ”ranskalaismiestä”, joka puheet on pitänyt, ei kuitenkaan syytetty eikä tuomittu mistään, mutta hänen puheensa suomeksi tekstittänyt Lokka sensijaan tuomittiin.

Oulun käräjäoikeuden mukaan videot olivat suurelta osin vihapuhetta, joka ei kuulu sananvapauden piiriin. ”Käräjäoikeus katsoo, että Lokan julkaiseman videon sisältö on ollut omiaan aiheuttamaan negatiivisia tunteita, halveksuntaa ja jopa vihaa muslimeja kohtaan.”

Kyseessä on ensimmäinen laatuaan oleva videon ”tekstitysrikos”, jolloin vastuu sanotusta onkin siirretty sanojalta sen välittäneelle henkilölle.

Oikeusistuimen tuomiolauselma sisältää myös varsin huvittavan yksityiskohdan, jonka Lokka nosti esiin tänään Twitterissä. Oikeusistuimen mukaan ”suvaitsevaisuutta ruokkivia ilmaisuja tulisi välttää puheessa!”

15.02.2020 01:20:10
#307106 [+-] Piilota Suosittele

Tätä se on kun eletään valedemokratiassa. Sananvapaus on olemassa, mutta jos kritisoit tai edes käännät kriittisiä puheita niin sakkoa tulee.

[ 8 viestiä | ]