Hemuli Hemuli
Kesäneito Kesäneito
Kevään ekat sinivuokot Kevään ekat sinivuokot
Ihana tonttu Ihana tonttu
Fuck christ oy 1 Fuck christ oy 1
Suuri fani! Suuri fani!
Mitä sanoit? Mitä sanoit?
Tänä kesänä elokuvateattereissa Tänä kesänä elokuvateattereissa
Poltti jointin Poltti jointin
Kalevala Kalevala
Taistelupari Taistelupari
Farkut Farkut
Otetaan kuppia Otetaan kuppia
Radio rock soi Radio rock soi
Pikakassa - Maku Asia Pikakassa - Maku Asia
Tänään arvostellaan nopeasti Tänään arvostellaan nopeasti
Hupsista Hupsista
tallo maasturin tallo maasturin
KARI KARI
Herraskainen apu Herraskainen apu
Nalle Nalle
Karhuemo ja nassukat Karhuemo ja nassukat
Öitä runkkarit Öitä runkkarit
Ihana nainen Ihana nainen
 636 näyttökertaa, 8 viestiä, 35.28 MB, 1 tiedosto, 14.02.2020 15:30:51
[ + 6 - | ]

Junes lokka tuomittiin tämän puheen suomentamisesta 70pväsakkoo

[39657] [Ranskalaismies-2.0.mp4] [35.28 MB] [1280x720] [] []

junes

(5)  · 

lokka

(8)  · 

ranskalaismies

14.02.2020 15:31:34
#306965 [+-] Piilota Suosittele

https://mvlehti.net/2020/02/05/junes-lokka-tuomittiin-tekstitysrikoksesta-oulun-karajaoikeudessa/ />Jälleen, ja aivan kuten syyttäjä vaati, käräjäoikeus on langettanut kovimman vaaditun tuomion ”vihapuhe-oikeudenkäynnissä” – tällä kertaa peräti 70 päiväsakkoa Junes Lokalle Oulussa.

Kyse oli englanninkielisestä puheesta, jonka Lokka julkaisi Youtube-kanavalla. Puhe oli pidetty Helsingissä mielenosoituksessa elokuussa 2016. Lokka oli tekstittänyt ”ranskalaismiehen puheen” useille kielille.

Käräjäoikeuden mukaan muslimit ja maahanmuuttajat kuvattiin puheessa muihin nähden ala-arvoisina ja loukattiin heidän ihmisarvoaan sekä uskonnon vapautta. Toisessa syytekohdassa puhujaa puolestaan syytettiin islaminuskoisten ja väkivallantekojen liittämisestä toisiinsa ja syytteen mukaan videolla olisi esitetty epäsuora uhkaus väkivallasta.

Todettakoon, että varsinaista puheenpitäjää eli nk. ”ranskalaismiestä”, joka puheet on pitänyt, ei kuitenkaan syytetty eikä tuomittu mistään, mutta hänen puheensa suomeksi tekstittänyt Lokka sensijaan tuomittiin.

Oulun käräjäoikeuden mukaan videot olivat suurelta osin vihapuhetta, joka ei kuulu sananvapauden piiriin. ”Käräjäoikeus katsoo, että Lokan julkaiseman videon sisältö on ollut omiaan aiheuttamaan negatiivisia tunteita, halveksuntaa ja jopa vihaa muslimeja kohtaan.”

Kyseessä on ensimmäinen laatuaan oleva videon ”tekstitysrikos”, jolloin vastuu sanotusta onkin siirretty sanojalta sen välittäneelle henkilölle.

Oikeusistuimen tuomiolauselma sisältää myös varsin huvittavan yksityiskohdan, jonka Lokka nosti esiin tänään Twitterissä. Oikeusistuimen mukaan ”suvaitsevaisuutta ruokkivia ilmaisuja tulisi välttää puheessa!”

15.02.2020 01:20:10
#307106 [+-] Piilota Suosittele

Tätä se on kun eletään valedemokratiassa. Sananvapaus on olemassa, mutta jos kritisoit tai edes käännät kriittisiä puheita niin sakkoa tulee.

[ 8 viestiä | ]