Homojen kokous Homojen kokous
Murakat kahvit Murakat kahvit
Saippuakauppias Saippuakauppias
Voinko mä nuolaista sitä? Voinko mä nuolaista sitä?
Merenalainen maailma Merenalainen maailma
Kurskin timelapse Kurskin timelapse
Kunpi Kunpi
Murakka anime Murakka anime
Milf Milf
Trri Trri
Mato tulee, oletko valmis? Mato tulee, oletko valmis?
Mike Ehrmantraut on likainen possu Mike Ehrmantraut on likainen possu
Uimahyppy Uimahyppy
Murakka katse pimeydessä Murakka katse pimeydessä
Sieg heil väinö! Sieg heil väinö!
Ihania naisia Ihania naisia
Söpö kundi Söpö kundi
Heimosenkeimo :D Heimosenkeimo :D
Luolaston sankarien CV Luolaston sankarien CV
Venäläiset häät Venäläiset häät
sähköt päälle sähköt päälle
Lumileopardi Lumileopardi
Nigganpentu Nigganpentu
natsi tulos natsi tulos
 556 näyttökertaa, 8 viestiä, 35.28 MB, 1 tiedosto, 14.02.2020 15:30:51
[ + 6 - | ]

Junes lokka tuomittiin tämän puheen suomentamisesta 70pväsakkoo

[39657] [Ranskalaismies-2.0.mp4] [35.28 MB] [1280x720] [] []

junes

(5)  · 

lokka

(8)  · 

ranskalaismies

14.02.2020 15:31:34
#306965 [+-] Piilota Suosittele

https://mvlehti.net/2020/02/05/junes-lokka-tuomittiin-tekstitysrikoksesta-oulun-karajaoikeudessa/ />Jälleen, ja aivan kuten syyttäjä vaati, käräjäoikeus on langettanut kovimman vaaditun tuomion ”vihapuhe-oikeudenkäynnissä” – tällä kertaa peräti 70 päiväsakkoa Junes Lokalle Oulussa.

Kyse oli englanninkielisestä puheesta, jonka Lokka julkaisi Youtube-kanavalla. Puhe oli pidetty Helsingissä mielenosoituksessa elokuussa 2016. Lokka oli tekstittänyt ”ranskalaismiehen puheen” useille kielille.

Käräjäoikeuden mukaan muslimit ja maahanmuuttajat kuvattiin puheessa muihin nähden ala-arvoisina ja loukattiin heidän ihmisarvoaan sekä uskonnon vapautta. Toisessa syytekohdassa puhujaa puolestaan syytettiin islaminuskoisten ja väkivallantekojen liittämisestä toisiinsa ja syytteen mukaan videolla olisi esitetty epäsuora uhkaus väkivallasta.

Todettakoon, että varsinaista puheenpitäjää eli nk. ”ranskalaismiestä”, joka puheet on pitänyt, ei kuitenkaan syytetty eikä tuomittu mistään, mutta hänen puheensa suomeksi tekstittänyt Lokka sensijaan tuomittiin.

Oulun käräjäoikeuden mukaan videot olivat suurelta osin vihapuhetta, joka ei kuulu sananvapauden piiriin. ”Käräjäoikeus katsoo, että Lokan julkaiseman videon sisältö on ollut omiaan aiheuttamaan negatiivisia tunteita, halveksuntaa ja jopa vihaa muslimeja kohtaan.”

Kyseessä on ensimmäinen laatuaan oleva videon ”tekstitysrikos”, jolloin vastuu sanotusta onkin siirretty sanojalta sen välittäneelle henkilölle.

Oikeusistuimen tuomiolauselma sisältää myös varsin huvittavan yksityiskohdan, jonka Lokka nosti esiin tänään Twitterissä. Oikeusistuimen mukaan ”suvaitsevaisuutta ruokkivia ilmaisuja tulisi välttää puheessa!”

15.02.2020 01:20:10
#307106 [+-] Piilota Suosittele

Tätä se on kun eletään valedemokratiassa. Sananvapaus on olemassa, mutta jos kritisoit tai edes käännät kriittisiä puheita niin sakkoa tulee.

[ 8 viestiä | ]