Tiskausbörh :3 Tiskausbörh :3
Gay Gay
Garfief minus garfielf Garfief minus garfielf
Kuvassa on huomattavaa börheyttä :3 Kuvassa on huomattavaa börheyttä :3
Cyanide & Happiness shorts Cyanide & Happiness shorts
clint eastwood clint eastwood
En tiedä En tiedä
ripperiino ripperiino
Mr. Funny Man Mr. Funny Man
Joskus tulee postattua... Joskus tulee postattua...
Muumipappa, kusipää homo Muumipappa, kusipää homo
Hyvä olla :3 Hyvä olla :3
me irl me irl
This is fine This is fine
False Positive - Stink Eye False Positive - Stink Eye
Fillari takaisin Fillari takaisin
Tarjoilija! Yksi maito! :3 Tarjoilija! Yksi maito! :3
Ostajakunta kohdennettu Ostajakunta kohdennettu
Tarjous Tarjous
hyvän tahdon media hyvän tahdon media
Mur Mur
mistä saisin tälläisen? mistä saisin tälläisen?
mitä ajatuksia tämä sinussa herättää? mitä ajatuksia tämä sinussa herättää?
Olkaamme tästä hyvin surullisia Olkaamme tästä hyvin surullisia
 664 näyttökertaa, 3 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 12.08.2019 20:59:38
[ + 5 - | ]

Avioliitto nykypäivänä

[33031] [0.jpg] [0.08 MB] [640x690] [] []
0.jpg

marriage

 · 

21st century

 · 

avioero

12.08.2019 21:00:21
#234710 [+-] Piilota Suosittele

"
Naiset aktiivisempia

Suomalaisesta avioerosta 2000-luvulla väitellyt Jouko Kiiski tutki väitöksessään 224 eronneen miehen ja 311 naisen käsityksiä ja kokemuksia avioerosta. Yleisimmiksi erosyiksi mainittiin läheisyyden puute, erilleen kasvu ja puolison itsenäistyminen. Naiset löysivät erosyitä miehiä enemmän, mikä tukee sitä havaintoa, että erohakemuksista länsimaissa noin 70–80 prosenttia jättää nainen. Vaaranen selittää suurta prosentuaalista eroa.

– Naiset ovat aktiivisempia. Heille henkilökohtainen onnellisuus merkitsee paljon. Monille miehille taas perheen koossa pysyminen on keskeinen arvo epäonnenkin hinnalla.

Kiiskin tutkimuksessa useimmat vastaajat pitivät eroa tavoiteltavana tapahtumana, joka lopulta koettiin myönteisenä asiana, ei katastrofina. Sukupuolten toipumisessa erosta erilaisuudet tosin korostuvat; miehet kokevat eron raskaammin ja toipuvat siitä heikommin. Lasten huoltajuus siirtyy usein äidille, mikä tukee naisen elämänhallintaa, kun taas miehen täytyy luoda uutta elämäntodellisuutta. Miehet pakenevat usein työhön, toimintaan ja päihteisiin – turruttaviin lääkkeisiin. Naiset taas turvautuvat sosiaalisiin verkostoihin, jotka ovat parempia kuin miehillä, ja hakevat apua keskustelusta ja pohtimisesta. Erosta selviytyy yleensä paremmin sen alullepanija."

https://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_kriisit/kunnes-elama-meidat-erottaa/

[ 3 viestiä | ]