yle ja lapset yle ja lapset
Puhelinvakoilu Puhelinvakoilu
Cult of the black electronics 1 Cult of the black electronics 1
Pelibisnes Pelibisnes
Vanhoja mainoksia Vanhoja mainoksia
palikkatesti palikkatesti
Persut Persut
Junnu otti lämpöä Junnu otti lämpöä
Demarit ovat kommunisteja. Demarit ovat kommunisteja.
Pakohuone Pakohuone
Eräs käyttäjä Eräs käyttäjä
Ylpeä iskä Ylpeä iskä
kajakki kajakki
peilfeis palaa peilfeis palaa
oispa lunta oispa lunta
Nimet hyvään muotoon Nimet hyvään muotoon
Hyvin koulutettu lintu Hyvin koulutettu lintu
Mun mummoni muni mun mammani Mun mummoni muni mun mammani
Perjantaimuuvit Perjantaimuuvit
Riku perrr... Riku perrr...
Ja maailma pelastui Ja maailma pelastui
Kielioppia Kielioppia
runkkausseuraa turust runkkausseuraa turust
mohammad eläintarhassa mohammad eläintarhassa
 736 näyttökertaa, 3 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 12.08.2019 20:59:38
[ + 5 - | ]

Avioliitto nykypäivänä

[33031] [0.jpg] [0.08 MB] [640x690] [] []
0.jpg

marriage

 · 

21st century

 · 

avioero

12.08.2019 21:00:21
#234710 [+-] Piilota Suosittele

"
Naiset aktiivisempia

Suomalaisesta avioerosta 2000-luvulla väitellyt Jouko Kiiski tutki väitöksessään 224 eronneen miehen ja 311 naisen käsityksiä ja kokemuksia avioerosta. Yleisimmiksi erosyiksi mainittiin läheisyyden puute, erilleen kasvu ja puolison itsenäistyminen. Naiset löysivät erosyitä miehiä enemmän, mikä tukee sitä havaintoa, että erohakemuksista länsimaissa noin 70–80 prosenttia jättää nainen. Vaaranen selittää suurta prosentuaalista eroa.

– Naiset ovat aktiivisempia. Heille henkilökohtainen onnellisuus merkitsee paljon. Monille miehille taas perheen koossa pysyminen on keskeinen arvo epäonnenkin hinnalla.

Kiiskin tutkimuksessa useimmat vastaajat pitivät eroa tavoiteltavana tapahtumana, joka lopulta koettiin myönteisenä asiana, ei katastrofina. Sukupuolten toipumisessa erosta erilaisuudet tosin korostuvat; miehet kokevat eron raskaammin ja toipuvat siitä heikommin. Lasten huoltajuus siirtyy usein äidille, mikä tukee naisen elämänhallintaa, kun taas miehen täytyy luoda uutta elämäntodellisuutta. Miehet pakenevat usein työhön, toimintaan ja päihteisiin – turruttaviin lääkkeisiin. Naiset taas turvautuvat sosiaalisiin verkostoihin, jotka ovat parempia kuin miehillä, ja hakevat apua keskustelusta ja pohtimisesta. Erosta selviytyy yleensä paremmin sen alullepanija."

https://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_kriisit/kunnes-elama-meidat-erottaa/

[ 3 viestiä | ]