Go fuck yourself Go fuck yourself
Captain Sweden Captain Sweden
Bazookas Bazookas
Not so fast Not so fast
Anomuumit Anomuumit
lampi lampi
Runkku Runkku
Työnsi katanan perseeseensä Työnsi katanan perseeseensä
Tuigea >:3 Tuigea >:3
Edu Kehäkettunen - Hellyyden Ehdoilla Edu Kehäkettunen - Hellyyden Ehdoilla
Bullea :3 Bullea :3
Doomguy irl Doomguy irl
musta miäs musta miäs
fatty fatty
̱̰̥͙̦̥͖̬̹̲͙̳͚̗̟̖͠Z̴̸̴̧̗̙̞̳̳͇̫̙͍̰͖̫͍͔̣͖͈͖̀A̶̸͞҉̣̭͕̟̖̻̱ͅL̀҉̪̰̝̗͉̰͡ ̱̰̥͙̦̥͖̬̹̲͙̳͚̗̟̖͠Z̴̸̴̧̗̙̞̳̳͇̫̙͍̰͖̫͍͔̣͖͈͖̀A̶̸͞҉̣̭͕̟̖̻̱ͅL̀҉̪̰̝̗͉̰͡
Ilmastotekoja Ilmastotekoja
tosijaan nokkelaa tosijaan nokkelaa
sopiva musiikki sopiva musiikki
sauna pylly sauna pylly
Steamed Hams feat. Muumipappa ja Nuuskamuikkunen Steamed Hams feat. Muumipappa ja Nuuskamuikkunen
Kansojen ystävyyttä Kansojen ystävyyttä
kissojen kieltä kissojen kieltä
nyt tulee tiukkia sukkia :3 nyt tulee tiukkia sukkia :3
I am a large cat =^~.~^= I am a large cat =^~.~^=
@-
 789 näyttökertaa, 9 viestiä, 2.57 MB, 1 tiedosto, 14.04.2019 09:21:24
[ + 5 - | ]

Mestarin päivä 14.4 2019


mestari

(37)  · 

jussi

(52)  · 

halla-aho

(72)  · 

persu

(150)
14.04.2019 13:13:48 | 13:14:10
#187560 [+-] Piilota Suosittele

Erikoista henkilöpalvontaa. Jossain putinlandiassa tämän voisi ymmärtää, mutta että Suomessa. Ei täällä yksittäinen henkilö pysty juuri asioihin vaikuttamaan ja helvetin hyvä niin.

15.04.2019 23:05:49 | 23:07:34
#188878 [+-] Piilota Suosittele

>>187956
"Antiikin Kreikan Ateenassa idiootti oli henkilö, joka ei osallistunut julkiseen elämään kuten demokraattiseen kaupungin hallitsemiseen, mitä pidettiin vapaiden miesten velvollisuutena. Hellenistisessä Egyptissä idiootti tarkoitti sotilasta. Merkitys oli johdettu lyhentämällä sotilaiden palkat maksaneesta viranomaisesta idios logoksesta eli kuninkaallisesta kassasta."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Idiootti
"Antiikin Kreikassa idiootti oli "yksityinen ihminen" (kreikan kielen "idios") eli kansalainen, jolla ei ollut sananvaltaa yhteisissä asioissa kuten politiikassa. Myöhemmin merkitys muuttui tarkoittamaan "oppimatonta ihmistä", ja juuri tässä mielessä augustiinilaismunkki sanaa käytti. Jeesuksen opetuslapsethan eivät olleet kirjanoppineita, vaan tavallisia kansalaisia.
"
https://www.pohjalainen.fi/mielipide/kolumnit/idiootin-historia-1.195347
Tsemmosta

[ 9 viestiä | ]