killdozer did nothing wrong killdozer did nothing wrong
vähän ylikovaa niin se kääntyilee vähän ylikovaa niin se kääntyilee
vain intia-jutut vain intia-jutut
Ihana nainen Ihana nainen
remonttikissa remonttikissa
ei se oo niin helppoa ei se oo niin helppoa
Tupakkitauko Tupakkitauko
ei kannata yrittää ei kannata yrittää
Kaikenlaista Kaikenlaista
Siswet synnyttää Siswet synnyttää
yks kalja yks kalja
Sauna rentouttaa Sauna rentouttaa
epäilyttävä pallero epäilyttävä pallero
upea upea
Ota leipää Ota leipää
neekeri kertoo korruptiosta neekeri kertoo korruptiosta
30 ja sinkku 30 ja sinkku
Tessa Fowler Tessa Fowler
täällä on hyvä täällä on hyvä
mikäs täällä haisee mikäs täällä haisee
Oliver Priimägi - SDP - Tampere Oliver Priimägi - SDP - Tampere
hei beibi hei beibi
Börh Börh
Teki taidetta Teki taidetta
 912 näyttökertaa, 7 viestiä, 1.69 MB, 1 tiedosto, 01.08.2021 21:13:30
[ + 6 - | ]

Apu bänd - laivat

[55525] [tiedosto.mp4] [1.69 MB] [1920x1080] [32.09s] [] []

02.08.2021 17:01:38
#485778 [+-] Piilota Suosittele

>>485750
"Laivan kapteeni Krishnan Kanthavelin ja alukseen nousseiden egyptiläisten luotsien kiistat, jotka vaikuttivat onnettomuuteen kenties ratkaisevasti.

SCA:n sääntöjen mukaan paikalliset luotsit neuvovat alusten miehistöä ohjauksessa ja navigoinnissa. Kapteenit ovat viime kädessä vastuussa tehdyistä päätöksistä, mutta käytännössä he jättävät vain harvoin noudattamatta luotsien ohjeita.

Kanthavel päätyi kuitenkin kiistaan paikallisten luotsien kanssa näiden epäselvien ohjeiden takia.

Kun Ever Given oli saapunut kanavaan, se alkoi mutkitella. NYT:n lähteen mukaan aluksen äänitallenteilta on kuultavissa, kuinka yksi luotseista jakeli aggressiivisesti käskyjä, joissa käskettiin intialaista ruorimiestä ohjaamaan ensin oikealle ja sitten vasemmalle.

Kanthavel puuttui asiaan ja suoristi laivan, minkä jälkeen kapteeni ja luotsi ajautuivat sanaharkkaan. Kun ruorimies pyrki pitämään aluksen suorassa, kaksi muuta luotsia alkoivat riidellä keskenään.

– Älä tee sitä, toinen luotsi sanoi tilannetta johtavalle luotsille.

Tässä vaiheessa Ever Givenin vauhti vain yltyi nousten peräti 13 solmuun, vaikka kanavassa nopeusrajoitus on kahdeksan solmua. Ensimmäinen luotsi käski jatkaa täydellä vauhdilla ja toinen yritti peruuttaa käskyä.

Kanthavel yritti puuttua nopeuteen, mutta tällöin ensimmäinen luotsi sanoi jotain, joka NYT:n lähteen mukaan kuulosti uhkaukselta poistua paikalta.

Asiantuntijoiden mukaan ensimmäinen luotsi yritti saada aluksen peräsimen takaisin hallintaan lisäämällä nopeutta. Tämä ei kuitenkaan onnistunut, ja lopputuloksena Ever Given ajautui tunnetuin seurauksin tukkimaan Suezin kanavan.

Koko tapahtumaketjuun luotsien nousemisesta laivaan sen jumiutumiseen kului aikaa vain 22 minuuttia."

[ 7 viestiä | ]