Linte Linte
Kimppakivaa Kimppakivaa
Perkiömäen Olavi Perkiömäen Olavi
harry potter harry potter
Maastopyöräilyä Maastopyöräilyä
jonkun mustalaisen perse jonkun mustalaisen perse
Baarin jälkeen mailma keinuu Baarin jälkeen mailma keinuu
Talla Talla
raana raana
Netissä paha miele tulee sieluun Netissä paha miele tulee sieluun
Olutta kiitos Olutta kiitos
Ihana nainen Ihana nainen
Setämies :D Setämies :D
Seo jännä se Seo jännä se
Siis tänään Siis tänään
örinää örinää
Luolaston miitistä Luolaston miitistä
Im the captain now Im the captain now
Sähkö Sähkö
Thaimaanmatka Thaimaanmatka
Riskit Riskit
nunna nunna
Hiace Hiace
Öissä töissä Öissä töissä
 786 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 21.03.2019 19:31:48
[ + 4 - | ]

Tutkiminen on rasismi

[26575] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [544x993] [] []
tiedosto.jpg

imaami

 · 

rasismi

(143)  · 

raiskaus

(90)
21.03.2019 20:15:02
#174342 [+-] Piilota Suosittele

Onhan näitä Virheiden vaalimainoksia nähty, joissa sama tuodaan esille. Rasistinen poliisi on vaalikeväänä tuonut Oulun raiskaukset esille! Hirveätä!

Kyllä se niin on, että jos ja kun näiden rinkien kohteeksi ikävästi porukkaa löytyy, olisi oikeus ja kohtuus, että se kohdentuu näihin hattarapäihin, ei viattomiin ihmisiin, jotka tätä ongelma-aaltoa eivät koskaan ole kannattaneet tai halunneet.

21.03.2019 21:49:25 | 12:56:53
#174399 [+-] Piilota Suosittele

Jaahas, huumorihuiskausfoorumille on tuotu kuva jonka lähteitä ei paljasteta. Vaikuttaa myös sisältävän asiayhteydestä irroitettuja lauseita. No katsotaanpa mikä on alkuperäisen lähteen sisältö. Tässä vaiheessa väitän mediaa paskapuheeksi, mutta tarkistetaan nyt vielä.

Kuvakaappaushan on laitonlehdestä täältä:
https://laitonlehti.net/2019/01/16/toimittaja-ina-kauppinen-kayttaa-lahteena-oululaista-sharia-imaami-abdul-mannania/

Alkuperäinen Ina Kauppisen juttu taas on iltasanomissa ja löytyy täältä:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005964631.html

Tutkitaan seuraavat väitteet yksitellen:
1. Ina Kauppinen varoittaa että oulun raiskausrinkien tehokas tutkiminen aiheuttaa rasismia
2. Ina kauppinen fanittaa sharia-imaami Ammamia
3. Kauppinen siteeraa irakilaista joka väittää kärsivänsä enemmän kuin suomalaiset

Väite 1
Kauppisen artikkelissa lukee:
"Pohjois-Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaamin Abdul Mannanin mukaan on mahdollista, että uudet rikostutkinnat lapsiin kohdistuneista seksuaalirikosepäilyistä lisäävät ulkomaalaistaustaisen kohtaamaa rasismia."

Ina kauppinen ei siis väitä että tehokas tutkiminen aiheuttaa rasismia. Ainoa joka edes viittaa rasismin lisääntymiseen on itse imaami. Henkilökohtaisesti en pitäisi mahdottomana että rasismi lisääntyy. Ihmisillä kun on varsin erikoisia tapoja suhtautua Oulun tapauksiin. Toiset saattavat jopa haluta aiheuttaa itse vahinkoa.

Väite 1 on siis paskapuhetta.

Väite 2
Fanittamisesta on vaikea löytää todisteita, sillä laitonlehti viittaa vain Kauppisen artikkeliinsa liittämään imaamin näkemykseen asiasta. Väite fanittamisesta on varsin erikoinen kun tietää, että juttu sisältää suoran lainauksen. Laitonlehti ilmeisesti näkee suorat lainaukset fanittamisena, jolloin saman logiikan mukaan laitonlehden kirjoittajat ilmeisesti fanittavat feministi Saara Huttusta. Epäilen väitettä 2 paskapuheeksi.

Väite 3
Kauppisen kirjoittama juttu tosiaan sisältää irakilaismiehen kommentin, jossa hän mainitsee turhautumisen ja ärsytyksen. Mutta katsotaanpa miten lainaukset oikeasti menevät:

"Nuorta miestä turhauttaa se, että ulkomaalaistaustaisia epäillään jälleen lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista. Hän pelkää tapausten lisäävän rasismia ja kokee, että joutuu itse todistelemaan muille, ettei kuulu rikollisten joukkoon."
ja
"Itseä tällaiset teot saattavat ärsyttää enemmän kuin suomalaisia, koska haluan elää täällä, josta olen löytänyt turvan. "

Väite 3 on siis paskapuhetta

No eipä ollut yllätys että paskapuhettahan yllä oleva media on. Hämmästyttää kuinka kovasti laitonlehdellä on tarve valehdella ja saada asiat näyttämään aivan toiselta kuin alkuperäisessä jutussa. Vielä enemmän hämmästyttää että jotkut ottavat yllä olevan median todesta.

Kuinka monelle media meni täydestä?

[ 4 viestiä | ]