kaada tätä juttua tänne :3 kaada tätä juttua tänne :3
80-luvulla vaan oli kaikki paremmin 80-luvulla vaan oli kaikki paremmin
innovaatio innovaatio
Äiskä auttaa Äiskä auttaa
Ole parempi kuin ajattelet itseäsi Ole parempi kuin ajattelet itseäsi
tämä onkin nyt minun paikka :3 tämä onkin nyt minun paikka :3
No jaa, eipä ollut iso vahinko Hämeenlinnassa. No jaa, eipä ollut iso vahinko Hämeenlinnassa.
Pieni kokoero Pieni kokoero
Max arvostaa Max arvostaa
Nyt ollaan ongelman äärellä Nyt ollaan ongelman äärellä
Gondola ei enään katsele vain sivusta Gondola ei enään katsele vain sivusta
Börheytymisen tuska ;__; Börheytymisen tuska ;__;
historia toistaa hyvin tutusti historia toistaa hyvin tutusti
Miten yrittää piirtää koira Miten yrittää piirtää koira
Whee! Whee!
Super amazing frog fight Super amazing frog fight
Snu snu Snu snu
T. Hanks T. Hanks
Hermo haluaisi kirjoittaa lisää uskonnosta Hermo haluaisi kirjoittaa lisää uskonnosta
Hämeenlinnasta opittua Hämeenlinnasta opittua
Partynigan tauti Partynigan tauti
Kaverin kaa syömään Kaverin kaa syömään
G-manin salkku G-manin salkku
Videokokoelma Videokokoelma
 717 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.02 MB, 1 tiedosto, 17.03.2019 00:05:15
[ + 10 - | ]

One weird trick

[26397] [0.jpg] [0.02 MB] [557x638] [] []
0.jpg

christchurch

 · 

uusi-seelanti

 · 

ammunta

(12)  · 

raiskaus

(84)
17.03.2019 00:12:30
#171967 [+1] Piilota Suosittele

Niin...
[m=16266]
Väärin se oli.

Mutta kusipäisyys synnyttää vastareaktiota ja vastakusipäisyyttä. Hyssyttely ja hyysääminen saavat tulevaisuudessa aikaan vastaavaa lisää, ellei hyssyttelyä ja hyysäystä lopeteta.

17.03.2019 00:15:31
#171968 [+-] Piilota Suosittele

On kyllä aika kulahtanut jo. :I Porukka aina ryntää kilpaa heittämään näitä "too soon?"-vitsejä samaan tapaan kuin toisella puolella samaa huomatkaamutpliis-kolikkoa on ne kaikki virtuaalikynttilöiden sytyttelijät.

17.03.2019 14:33:35
#172068 [+-] Piilota Suosittele

>>171967 niin no, eikö samalla ajatusmallilla voisi myös ajatella teon aiheuttavan katkeroitumista myös kohderyhmässä, johtaen itse asiassa sen pelätyn väkivaltaisen mahdollisuuden toteutumiseen jota koko insidentti halusi ehkäistä?

jää toki nähtäväksi, mutta minä en ite sörkkis semmosta muurahaispesää joka alkaa ärsykkeestä syöksymään päälle ja räjähtelemään spontaanisti

17.03.2019 16:18:01
#172098 [+-] Piilota Suosittele

>>172068
Kyllä, asian voi ajatella juuri noin ja toimista tulee katkeroitumista ja eskaloitumista pahimmassa tapauksessa isoksikin kierteeksi.

Tärkein korostus kuitenkin oli se, että "ei saa antaa pelolle sijaa" -mantran hokemisen tai ääri-islamististen terroritekojen piilottelun/hyssyttelyn (oli kyseessä sitten pommi-isku tai dominointiin ja pelon levitystarkoitukseen toteutettu raiskaus) sijaan pitää olla rajut otteet, joilla "tavalliselle kansalle" näytetään, että moista toimintaa ei sallita ja siitä avoimesti puhutaan. Kun tämä on kunnossa, niin toisen puolen kumipääiskujen riski vähentyy huomattavasti (ja ne nostetaan samaan tapaan framille ja rangaistukset ovat rajuja).

Hyvä esimerkki hyssyttelystä ja piilottelusta on oululaisen Vihreän ehdokkaan lausunnot, joissa poliisi on rasistinen, kun toi raiskaus- ja hyväksikäyttövyyhdin esille - vaalikeväänä.

[ 10 viestiä | ]