Jiri servaa Alin. Jiri servaa Alin.
sandra sandra
Pommisuoja Pommisuoja
Simo Häyhä Simo Häyhä
Me kuollaan kaikki Me kuollaan kaikki
syynsä kullakin syynsä kullakin
Valkoneekeri VS mutiainen Valkoneekeri VS mutiainen
Pride Putin Pride Putin
Lehti Lehti
perhosia vatsassa perhosia vatsassa
Kaljaa Kaljaa
kipinässä kipinässä
Muutama kuvitus. Muutama kuvitus.
What woman say? What woman say?
paska perse pillu finlandia paska perse pillu finlandia
Aika menä nuk Aika menä nuk
Ryssät.. Ryssät..
huhtasaari huhtasaari
skillit skillit
Ovela Ovela
Se oli tonnin seteli Se oli tonnin seteli
Lapostaja Lapostaja
Tämän takia Trump rakastaa näitä äänestäjiä Tämän takia Trump rakastaa näitä äänestäjiä
Kepu Kepu
 639 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.03 MB, 1 tiedosto, 08.09.2018 00:00:56
[ + 6 | ]

Ta-vut-ta-en op-pii par-hai-ten

[17388] [Hitler-poltti.PNG.png] [0.03 MB] [501x285] [] []
Hitler-poltti.PNG.png

tavutus

 · 

reddit

(23)  · 

kommentti

(21)  · 

hitler

(306)
09.09.2018 11:19:58
#93762 [+-] Piilota Suosittele

>>93756
No siis jostain kulttuuri näkökannasta miks ei. Mut pienille lapsille opetetaa just tota "jeesus ja jumala on oikeit ja taivas o jeba mesta ja enkeleit ja kaikkee kivaa". Ja emt jostai lukio uskonnoista ku lopetin se kurssi kesken ku oli vielki sitä peruskouluvammailua eikä esim. uskonnon historioita yms. Luettii jotain vitun raamattua ja sit piti tehä jotai esitelmii jostai raamatu tarinoista yms pelleilyy. Ja se opettaja oli siis joku himouskovainen. En unoha sitä ku sanoin sille et joo mul o tarpeeks noit pisteit et skippaan kyl tä kurssi moro. "Miten sä voit kaiken sen jälkeen mitä me ollaan yhessä koettu ja raamattu on tärkee" jne jotain ihme hihhulointa. Tunneilla lähinnä mitä nyt kerkesin pari viikkoa tms olla lähinnä kuuntelin musiikkia ku oli samaa liirunlaarumia mitä jostai päiväkodista asti oli opetettu. Joskus yläastee lopussa vähä raapastii uskontoja historillisesta näkökulmasta, mutta lähinnä muita uskontoja ja kristinusko pidettii yhä sinä "oikeen" uskontona johon kannattaa uskoo.

09.09.2018 11:38:44 | 11:45:19
#93769 [+-] Piilota Suosittele

>>93762
Tossa artikkelissa itse asiassa kerrotaan kuinka opettajien asenteet vaihtelevat aika laidasta laitaan nykyisin. Vaikka on hihhuleita, moni uskonnonopettaja "välttelee Jeesuksen mainintaa". Omat opettajani keskittyivät aina läpi koulutien korostamaan uskonnon kulttuurillista, maallista ja teologista puolta sellaisen "koska se on Raamatussa se on totta"- asenteen sijaan. Loppujen lopuksi kokemus uskonnonopetuksesta riippuu melkein aina opettajasta - ja itsellä varmaan se, että opiskelin 2000-luvun espoolaislähiössä muiden uskontokuntien ympäröimänä. Tämä on aika hyvä artikkeli, jossa käydään läpi kantoja uskonnon opetukseen monesta eri näkökulmasta. Kannattaa lukaista.

https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/jee-sus-nou-si-kuol-leis-ta-miksi-uskontoa-opetetaan-jo-ekaluokkalaisille-mutta-historiaa-ei/?shared=1037704-b29a43e5-999

E: Omasta mielestäni maailman kulttuureista ä, ideologioista, filosofioista ja uskonnoista pitäisi opettaa lisää lapsille maailman globalisoituessa, niin vanhanmallinen uskonnon opetus pitäisi yhdistää elämänkatsomukseen, ja uudessa aineessa käytäisiin maailmankatsomusten lisäksi läpi eri maiden kulttuurillisia vaikutteita tms.

10.09.2018 13:48:35
#94427 [+-] Piilota Suosittele

>>93769
Joku tollanen yhteisopetus kaikista uskonnoista historiallisesta näkökulmasta (ja siinä toki tulee mukaan nää kulttuurit ja ideologiat ja filosofiat siitä uskonnosto) olis aika jees. Ei oo kyl tulos iha vähää aikaa ja emt onko jollai globalisaatiolla väliä ku tollanen opetus ois jees olis globalisaatio tai ei.

[ 6 viestiä | ]