#neuvottelija vieraana Tuomas Malinen #neuvottelija vieraana Tuomas Malinen
Metallica - Whiskey in a Jar Metallica - Whiskey in a Jar
Vivamort engages direct control Vivamort engages direct control
Death by snu snu Death by snu snu
histaan histaan
Pitkäaikaistyöttömyys Pitkäaikaistyöttömyys
Huutista Huutista
Nams :3 Nams :3
Lapset leikkii oppositiota Lapset leikkii oppositiota
Touko Pouko Touko Pouko
Daeodon Daeodon
yikes yikes
kissanviikko :3 kissanviikko :3
Trumputtaja is back Trumputtaja is back
Taas tätä {:3 Taas tätä {:3
Rahan tuhlausta Rahan tuhlausta
Recap väittelystä Recap väittelystä
̱̰̥͙̦̥͖̬̹̲͙̳͚̗̟̖͠Z̴̸̴̧̗̙̞̳̳͇̫̙͍̰͖̫͍͔̣͖͈͖̀A̶̸͞҉̣̭͕̟̖̻̱ͅL̀҉̪̰̝̗͉̰͡ ̱̰̥͙̦̥͖̬̹̲͙̳͚̗̟̖͠Z̴̸̴̧̗̙̞̳̳͇̫̙͍̰͖̫͍͔̣͖͈͖̀A̶̸͞҉̣̭͕̟̖̻̱ͅL̀҉̪̰̝̗͉̰͡
Petri Keskiviiva Petri Keskiviiva
B♂hemian Gayps♂dy B♂hemian Gayps♂dy
kukon imuttelua kukon imuttelua
tissit tissit
Hoomon plz >;3 Hoomon plz >;3
Michael Michael
 607 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 29.08.2018 13:43:53
[ + 8 - | ]

Hauskat annokset

[16795] [tiedosto.jpg] [0.05 MB] [600x572] [] []
tiedosto.jpg

riisi

(20)  · 

kastike

(19)
29.08.2018 17:43:57
#89103 [+-] Piilota Suosittele

Villi veikkaus, että kyseessä jonkun versio curry-riisistä tai hayashi-riisistä. Jälkimmäinen on vähempi tulinen versio länsimaiseen makuun, jota voin muille luolaston hulinaristeille suositella. Tosin kannattaa varata sitten siihen kastikepohjan tekemiseen enemmän punaviiniä kuin ohje sanoo, koska japanilaiset eivät vielä ole kuulleet siitä, että kokin lämmittäminen tulee ennen lieden lämmittämistä.

29.08.2018 17:51:05 | 17:53:46
#89107 [+-] Piilota Suosittele

>>89104
https://www.youtube.com/watch?v=fIVpVDEhy2M tässä video-opastettu resepti, jota muokkaamalla olen itse tehnyt. Tyyppi tekee tosissaan sinkkumiehen kerta-annoksia, joten meidän vähävaraisempien kannattaa tehdä tuo tuplana tai triplana. Lihana käy tosissaan possu tai nauta parhaiten ja jos on paistia, niin kohmeisena siivuttamalla saa oikein hyviä ja ohuita siivuja.
Edit: Unohdin mainita, että ennen kuin keittää riisiä, kannattaa riisi pestä kylmässä vedessä kerran tai kaksi, jotta se jauhopöly huuhtoutuu pois.

01.09.2018 21:27:12
#90410 [+-] Piilota Suosittele

>>89107

Kokeilin tuota reseptiä muutoksilla, käytin kanaa, porkkanan lisäksi lanttua/palsternakkaa/purjosipulia sienien sijasta.

Sitten vaihdoin vielä tuon punaviinin punaviinietikkatilkkaan ja enemmän kanalientä. Voita en käyttänyt ollenkaan kun kanaliemi oli niin rasvaista kun oli niiden kanankoipien paistolientä.

Sokerin karamellisointi on niin outoa puuhaa etten saanut siitä mitään kullanruskeaa, mutta sinne huljahti ja maistuihan se lopputuloksessa.

Hyvää tuli ja vähän erilaista kuin tulee tavallisesti tehtyä.

[ 8 viestiä | ]