Apustaja world Apustaja world
Ikuinen voittaja Ikuinen voittaja
@hapsi_ kävi salilla @hapsi_ kävi salilla
Ihana nainen Ihana nainen
ryssän pitää aina lupauksensa ryssän pitää aina lupauksensa
Ihanat kuulat Ihanat kuulat
Panssaroitu börh Panssaroitu börh
helsinki ilman natseja helsinki ilman natseja
carrie imee kyrpää carrie imee kyrpää
halibörhelit halibörhelit
kommarit särkee paikkoja kommarit särkee paikkoja
Näin mitataan peenori Näin mitataan peenori
@Nakuankka :delle tiedoksi @Nakuankka :delle tiedoksi
kakkapuku kakkapuku
Apua en osaa uida Apua en osaa uida
Barbievapa Barbievapa
tämä on hyvä tämä on hyvä
@Granit :iden uusi bemari @Granit :iden uusi bemari
kun yrität pidätellä kun yrität pidätellä
ihana nainen ihana nainen
renkaan pullautus renkaan pullautus
Autovisa Hyvinkäältä Autovisa Hyvinkäältä
Hirveä Spaghetti Moose 'ala carte Hirveä Spaghetti Moose 'ala carte
ballerot ballerot
 923 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.21 MB, 1 tiedosto, 22.08.2018 20:27:24
[ + 4 | ]

Sarjakuva

[16391] [Sarjakuva-(Thomu,-la-11.12.2010).jpg] [0.21 MB] [366x2037] [] []
Sarjakuva-(Thomu,-la-11.12.2010).jpg

naurunappula

(682)  · 

sarjakuva

(528)  · 

nainen

(2387)  · 

rovio

 · 

noita

(15)
22.08.2018 20:52:02
#86284 [+1] Piilota Suosittele

Pappihan sai tehdä mitä huvitti ihmiselle. Sen lisäksi aateliset saivat ottaa aviomiehen tuoreen vaimon ensiksi. Ah, ihanuutta uskonnoista.

22.08.2018 21:39:33
#86335 [+-] Piilota Suosittele

>>86284
Ja tietenkään kakkoseen tunkeminen ei ollut synti... ja ei vissiin vieläkään ole, kun kahtoo katolisen kirkon ilmi tulleita tapauksia ja niitä maton alle lakaistuja :D

22.08.2018 22:02:18 | 00:14:40
#86341 [+1] Piilota Suosittele

>>86284
Ensiyön oikeus on aika lailla myyttiä, josta ei ole juurikaan mitään primäärilähdettä. Kaikki maininnat ovat fiktiivisiä kertomuksia tai sekondäärilähteitä, ja jos sitä tapahtui, olisi siitä aatelista voitu rankaista. Lisäksi kyseinen tapa olisi ollut juurikin keskiajan uskonnon vastaista, jossa avioliitto nähtiin pyhänä ja aatelisen väliintulo hääyönö olisi nähty lordin aviorikoksena. Aatelisille oli myös pikemminkin riski maata alaistensa vaimojen kanssa, muun muassa tautien vuoksi. Lisäksi muutamissa uskonnollisissa pyhimyslegendoissa (esim. Pyhä Margaret) kuvataan ensiyön oikeus juurikin negatiivisesti.

Ensiyön oikeuden sijaan oli joissakin paikoissa ja aikakausina tavallista maksaa joko aatelisille tai kirkonmiehille vero avioliiton yhteydessä, josta väärinkäsitys on saattanut tulla. Euroopan ulkopuolella sen sijaan mm. kurdien ja hawaijilaisten on väitetty harjoittaneen ensiyön oikeutta. Tietenkin Euroopassa saattoi olla yksittäistapauksia, mutta niistä ei ole säilynyt juuri mitään lähdettä ja aikalaisten kulttuurissa se nähtiin tyrannian merkkinä.

27.04.2022 20:57:38
#566545 [+-] Piilota Suosittele

>>86341


Myyttiä ovat myös kultainen hiljaisuus. Kultaiset kaaret sekä monet muut pappilan touhut. Uskonto on kuin venäjä. Aina valehtelemassa ja tekemässä niin kuin tekijälle huvittaa.

[ 4 viestiä | ]