Kolmelta aamuyöstä Kolmelta aamuyöstä
Penismestari Penismestari
Greta Thunberg Greta Thunberg
ilon moista ilon moista
kuvakommentti ilman näitä ei voi pärjätä kuvakommentti ilman näitä ei voi pärjätä
Ocean Bar Ocean Bar
Munki pitää maksaa laskut kuitenki Munki pitää maksaa laskut kuitenki
Propagandaa koulussa Propagandaa koulussa
gäsi irdi gäsi irdi
Pilapiirros Pilapiirros
kuinka toimia hississä kuinka toimia hississä
Naiset ennen Naiset ennen
Apustukset lopu Apustukset lopu
Juustoo Juustoo
Diva song Fifth Element Diva song Fifth Element
BnPPinkFloyd BnPPinkFloyd
Nykyhallitus Nykyhallitus
Röböttää Röböttää
Chris Rock kertoo neekereistä Chris Rock kertoo neekereistä
kuvakommentti ilman näitä ei voi pärjätä kuvakommentti ilman näitä ei voi pärjätä
kirjolohi kirjolohi
Luolastojat Luolastojat
Anoturtiainen Anoturtiainen
mässyt mässyt
 561 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.21 MB, 1 tiedosto, 22.08.2018 20:27:24
[ + 4 | ]

Sarjakuva

[16391] [Sarjakuva-(Thomu,-la-11.12.2010).jpg] [0.21 MB] [366x2037] [] []
Sarjakuva-(Thomu,-la-11.12.2010).jpg

naurunappula

(680)  · 

sarjakuva

(499)  · 

nainen

(1423)  · 

rovio

 · 

noita

(12)
22.08.2018 20:52:02
#86284 [+1] Piilota Suosittele

Pappihan sai tehdä mitä huvitti ihmiselle. Sen lisäksi aateliset saivat ottaa aviomiehen tuoreen vaimon ensiksi. Ah, ihanuutta uskonnoista.

22.08.2018 21:39:33
#86335 [+-] Piilota Suosittele

>>86284
Ja tietenkään kakkoseen tunkeminen ei ollut synti... ja ei vissiin vieläkään ole, kun kahtoo katolisen kirkon ilmi tulleita tapauksia ja niitä maton alle lakaistuja :D

22.08.2018 22:02:18 | 00:14:40
#86341 [+1] Piilota Suosittele

>>86284
Ensiyön oikeus on aika lailla myyttiä, josta ei ole juurikaan mitään primäärilähdettä. Kaikki maininnat ovat fiktiivisiä kertomuksia tai sekondäärilähteitä, ja jos sitä tapahtui, olisi siitä aatelista voitu rankaista. Lisäksi kyseinen tapa olisi ollut juurikin keskiajan uskonnon vastaista, jossa avioliitto nähtiin pyhänä ja aatelisen väliintulo hääyönö olisi nähty lordin aviorikoksena. Aatelisille oli myös pikemminkin riski maata alaistensa vaimojen kanssa, muun muassa tautien vuoksi. Lisäksi muutamissa uskonnollisissa pyhimyslegendoissa (esim. Pyhä Margaret) kuvataan ensiyön oikeus juurikin negatiivisesti.

Ensiyön oikeuden sijaan oli joissakin paikoissa ja aikakausina tavallista maksaa joko aatelisille tai kirkonmiehille vero avioliiton yhteydessä, josta väärinkäsitys on saattanut tulla. Euroopan ulkopuolella sen sijaan mm. kurdien ja hawaijilaisten on väitetty harjoittaneen ensiyön oikeutta. Tietenkin Euroopassa saattoi olla yksittäistapauksia, mutta niistä ei ole säilynyt juuri mitään lähdettä ja aikalaisten kulttuurissa se nähtiin tyrannian merkkinä.

27.04.2022 20:57:38
#566545 [+-] Piilota Suosittele

>>86341


Myyttiä ovat myös kultainen hiljaisuus. Kultaiset kaaret sekä monet muut pappilan touhut. Uskonto on kuin venäjä. Aina valehtelemassa ja tekemässä niin kuin tekijälle huvittaa.

[ 4 viestiä | ]