paskapersepillu paskapersepillu
Sankarivaari suojeli naamiomiestä Sankarivaari suojeli naamiomiestä
Huspista Huspista
Natseista puhdistaja.. Natseista puhdistaja..
haukottelee haukottelee
vältti tuhonsa vältti tuhonsa
perhosia vatsassa perhosia vatsassa
Ennen ja nyt taas. Ennen ja nyt taas.
paska perse pillu runescape paska perse pillu runescape
kommareita ottaa pattii kommareita ottaa pattii
Parempi feministi 🥰 Parempi feministi 🥰
Valkoneekeri VS mutiainen Valkoneekeri VS mutiainen
Me kuollaan kaikki Me kuollaan kaikki
Piti kokeilla jalkaa Piti kokeilla jalkaa
Hienoinen sumutusoperaatio Hienoinen sumutusoperaatio
Voihan lohivarkaat... Voihan lohivarkaat...
Ajan vaikutus suhteessa kunnollisuuteen Ajan vaikutus suhteessa kunnollisuuteen
Toverit marssimassa Putinin fasismia vastaan Toverit marssimassa Putinin fasismia vastaan
Suomi on onnellinen maa Suomi on onnellinen maa
perse perse
Helvettiin siitä Helvettiin siitä
So gullible So gullible
Muutama kuva 30. Muutama kuva 30.
Katkera Ukrainalainen tilittää Katkera Ukrainalainen tilittää
 677 näyttökertaa, 11 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto, 19.08.2018 14:19:32
[ + 4 | ]

Kamina

[16212] [sjza0pph.jpg] [0.12 MB] [720x540] [] []
sjza0pph.jpg

20.08.2018 00:16:39
#85228 [+-] Piilota Suosittele

>>85090 Omana kurkkusalaatti aikana leirin jälkeen teltat kuivatettiin kassulla, samoin navet ja kamiinat putsas aina joku epäonninnen tupakkaporukka. Eli ns nokileimahdus ei pitäisi olla mahdollinen, mutta kun siivous ja toiminta käytäntöjä on yhtä monta kuin kasarmeja suomessa niin mahdoton sanoa. Omat veikkaukset pelleilty tulenaroilla nesteillä tai kamiina mansikkana+ syttyherkkä materiaalia lähellä+ kipinä torkkunu.

20.08.2018 05:46:55
#85243 [+-] Piilota Suosittele

>>85228 Me oltiin leireillä pidempään kuin yksi yö. Eli kaminan piipun sai putsata ihan itse kesken leirin.
Kaksi kertaa olen ollut todistamassa palanutta telttaa ja molemmissa syynä oli nokipalo.

20.08.2018 08:35:38
#85248 [+-] Piilota Suosittele

>>85243 Harjoitus leiri kassun vieressä oli kans ainoa 1yön leiri meillä, ei sillon lämpätty edes kaminaa johtuen kelistä +20 astetta. Kumma juttu, ei mun palvelus aikana (9kk) meidän rykmentissä sattunut leireillä yhtään paloa tai mitään vastaavaa onnettomuutta, ainoastaan spollit onnistu polttamaan reiän A:kaminaan pelleilemällä juurikin kenkälankin kanssa ja B: teltan kattoon n.30-40cm X 30-40cm kokosen reiän, ei ollut edes putken lähellä joten syy jäi epäselväksi. Meillä lisäksi kamiinat tyhjennettiin kyllä leirillä siirryttäessä tai leirin lopuksi, mutta putsattiin ja piipujen nuohous oli vasta kassulla.

21.08.2018 03:12:02
#85515 [+-] Piilota Suosittele

Oli P-kaudella improvisoitu savusukellusharjoitus kun piippu oli muurautunu umpeen. Mut vissiin se sen yön aikana oli täyttyny. Oli kuitenkin 30-40 astetta pakkasta. Tosin oli myös vinosilmä kipinässä eikä osannu erämiestaitoja edes pääkaupunkiseutulaisen tasolla.

[ 11 viestiä | ]