Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 21:56:19 Jäseniä 37 Vierailuja 6 681 Medioita 1078

Kaikki animesta ja mangasta.

Punastunut temppelineitokette Punastunut temppelineitokette
Rakastunut Rem kisse Rakastunut Rem kisse
anime anime
Veti takaa Veti takaa
Keijumeido Keijumeido
Herkullista mutta... Herkullista mutta...
milf milf
Nyt on jo maanantai Nyt on jo maanantai
miko pirate song miko pirate song
Päivitystä Päivitystä
Anime-ukko näyttää keskaria Anime-ukko näyttää keskaria
Kuva ei tarvitse otsikkoa Kuva ei tarvitse otsikkoa
Musta mies jahtaa Musta mies jahtaa
( . )( . ) ( . )( . )
Sininen Reimu päivänvarjoineen Sininen Reimu päivänvarjoineen
R ♂ E ♂ N ♂ G ♂ E R ♂ E ♂ N ♂ G ♂ E
One♂Ass♂Man♂ One♂Ass♂Man♂
dädää dädää
Jeanne d'arc ja Attila makoilee Jeanne d'arc ja Attila makoilee
Kizuna :3 Kizuna :3
kiss kiss kiss kiss
anime anime
Nyaaa.... Nyaaa....
griffith vs black swordsman griffith vs black swordsman
 587 näyttökertaa, 21 viestiä, 7.96 MB, 1 tiedosto
03.07.2022 14:51:29
[ + 4 | ]

Homosarjii Antimateria vs. Jhnna

[65475] [tiedosto.jpg] [7.96 MB] [1050x18110] [] []
tiedosto.jpg

sarjakuva

(499)  · 

sarjii

(5)  · 

lesbo

(45)  · 

lepakko

(19)  · 

luolasto

(102)
03.07.2022 20:56:11
#583282 [+-] Piilota Suosittele

Yritit sitte taas unohtaa mun olemassaolon, mutta löysinpäs tän silti! Sitäpaitti mun on pitäny kysyä tätä sulta jo aikasemmin, että pittääkö nää lukia mangatyyliin oikealta vasemmalle vai Aku Ankan tapaan vasemmalta oikealle?

Alko muuten haluttamaan niin, että taidanpa ottaa nenäliinan ja kumikallen esiin.

03.07.2022 21:11:23
#583290 [+1] Piilota Suosittele

>>583282
No siis, käytännössä noita luetaan ylhäältä alas ja oikealta vasemmalle... MUTTA tässäkin sarjiissa mä flippaan välillä kuvan vaakatasossa koska useimmat ei ymmärrä miten näitä luetaan. Joten joo, tämä kuten Aku Ankka mutta alkuperäinen menee oikeelta vasemmalle.

Samoin, aidot sarjakuvakirjat taas alkaa "viimeiseltä sivulta" jolloin niitä luetaan myös päinvastaisessa sivujärjestyksessä.

03.07.2022 22:26:19
#583326 [+-] Piilota Suosittele

>>583290
Sen takia mää olinki hämilläni ku oon tottunu lukemaan kaiken pohjasta kanteen oikealta vasemmalle. Azumangat, Dragonballit, Karinit ja mitä niitä muita ny tuolla arkistoissa onkaan runkkumatskuna. Ei ollu ollenkaan vaikia ruveta lukemaan niitä vaikka nappasinki ekan pokkarin kouraan. Se tais olla jotain letkuhentaita, mutta siinä ny ei sinänsä ollukkaan väliä, että missä järestyksessä niitä kuvia katteli.

03.07.2022 22:35:52
#583332 [+1] Piilota Suosittele

>>583326
Juu, äkkiä niitä oppii lukemaan. Ehkä alkuun oli vaikeampi hahmottaa noita kolmen kuvan kohtia missä järjestyksessä ne luetaan? Esimerkiks tässä sarjiissa toi "Antimateria on viekas kisu" sekä alemmassa ruudussa käsi. Eli oikeelta vasemmalle, mutta alempi vai ylempi ensin? Kyllä siihenkin tottuu, mutta välillä piirtäjät tekee vielä hämmentäviä asetelmia missä joutuu tulkitsemaan että mikä näistä nyt ensin?

Sitte kun piirtäjän tyyli tulee tutuks niin alkaa luistamaan lukeminen.

03.07.2022 23:29:44
#583350 [+-] Piilota Suosittele

>>583332
Mää ainaki oon yrittäny lukia nuita sarjiksia niin, että oikealta vasemmalle ja ylhäältä alas. Ohan niissä joskus jotain ihme vänkäävyyksiä jonka takia ei pysy ihan kärryillä lukusuunnasta. Toisaalta samaa on myös jenkkisarjiksissakin. Oon kuluttanu aikaani lukemalla mm. Luciferia ja toisinaan siinäki näkee vasemmassa laidassa jonku sivun mittasen kuvan ja sen oikeella puolella on sitte lisää kuvia kahessa rivissä. Ei aina pysy kärryillä.

Nyt näkyy olevan menossa tuo Lucifer 2000. Kiva sivu, löytyy vaikka ja mitä. Tosin aina ei toimi, mutta eihän se Jallukaan ilmesty joka päivä.

https://readcomiconline.li/Search/Comic -> hakusanaksi Lucifer niin alkaa löytymään. Tai vaikka joku muu, mistä ikinä tykkäätkään.

[ 21 viestiä | ]