Perustaja ReijoKoiras

Medioita voi lisätä

Luoja

Perustettu 24.03.2019 16:02:25 Jäseniä 6 Vierailuja 1 111 Medioita 86

Kanava Reijo Koiraan sarjakuville

Ryppy ja Koponen toimittajina Ryppy ja Koponen toimittajina
Triggerström hakee töitä Triggerström hakee töitä
Ryppy ja isä osa II Ryppy ja isä osa II
Ryppy lääkärinä osa xii Ryppy lääkärinä osa xii
Petteri kantaa vastuuta Petteri kantaa vastuuta
Hyvää joulua luolaston porukalle! Hyvää joulua luolaston porukalle!
Ryppy diktaattorina osa IV Ryppy diktaattorina osa IV
Ryppy valtuutettuna Ryppy valtuutettuna
Grönmarxin kerho Grönmarxin kerho
Ryppy ja Reikä käsittelevät turvapaikkahakemuksia osa IV Ryppy ja Reikä käsittelevät turvapaikkahakemuksia osa IV
Hassan sossun luukulla Hassan sossun luukulla
Sanna tiedottaa Sanna tiedottaa
Ryppy ja Koponen saunassa osa VI Ryppy ja Koponen saunassa osa VI
Ryppy työvoimavirkailijana Ryppy työvoimavirkailijana
Hassan saapuu Suomeen Hassan saapuu Suomeen
Ryppy lääkärinä osa VIII Ryppy lääkärinä osa VIII
Timppa lähtee Timppa lähtee
Ryppy ja isä Ryppy ja isä
Ryppy eläinlääkärinä osa II Ryppy eläinlääkärinä osa II
Vanhus-Ryppy osa II Vanhus-Ryppy osa II
Pertinlaakson kulttuuri rikastuu osa IV Pertinlaakson kulttuuri rikastuu osa IV
Viimeiset rokottamattomat Viimeiset rokottamattomat
Ryppy ja koe-esiintyminen Ryppy ja koe-esiintyminen
Sanna ja uskomaton tarjous Sanna ja uskomaton tarjous
 1 064 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.4 MB, 1 tiedosto
16.10.2020 18:55:38
[ + 14 - | ]
👑 Plussatuin 16.10.2020.

Pikku-Pertti kouluruokalassa

[48649] [pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg] [0.4 MB] [850x567] [] []
pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg

pikku-pertti

16.10.2020 19:55:54
#399552 [+-] Piilota Suosittele

>>399538
Mulla on vastaus. Johtuu kulttuurista (ei siis sille omg lol ne raiskaa ja ryöstää :D). Sitten kun sen sikiämis kulttuurin yhdistää nälkäkuolemiin ja sairauksiin niin selviää edes jokunen paristakymmenestä hoitamaan vanhemmat kun ne on vanhuksia jos elävät niin pitkään. Ongelmana on länsimaiden ruokkiminen ja lääkkeet yms. yhdystettynä tuohon sikiämis kulttuuriin, joten 20:stä lapsesta jääkin huomattavasti enemmän kuin 2 henkiin. Tämäntakia afrikan väkiluku on rähäjtänyt käsiin ja siellä on vielä isommat ongelmat, sillä ei me voida näin isolla eksponentiaalilla kasvavaa ihmismäärää ruokkia ja lääkitä, joten kohta ollaan aloitus tilanteessa eikä enään suurin osa lapsista selviä.

16.10.2020 20:30:12
#399564 [+-] Piilota Suosittele

>>399552
Tämähän se. Ruoka-apu kehitysmaille on pahinta mitä niille voidaan tehdä. Sen sijaan pitäis avun saamiseksi tehdä muutoksia omaan elämäänsä, kuten vaikka sterilisaatio. Jos mulla joskus on milijardeja niin perustan semmosen hyväntekeväisyysjärjestön, että kaikki lapsettomat kehitysmaitten naaraat saa pariksi vuodeksi elintason keskimääräisessä kaupungissa, siihen siis sisältyy lekurit, (ammatti)koulutus jne. Eli tuubit tukkoon = 2 vuoden ilmanen elämä, tk ja koulutus että osaa muutaki ku lapsia tehä.

Miehille puolestaan vastaavasti sama homma, mutta sattuneesta syystä ei tiietä montako lasta ne on ehtineet pukata. Sen vuoksi sitten sanotaan vaikka munalukko kaikille nuorille jotka haluaa mukaan ennen puberteettia. Siinäpähän runkkaavat lukon rei'istä jos haluavat, mutta naiminen sen kanssa ei onnistu. Pesu kylläkin. Kuhan täyttävät 18 tai mikä siinä paskalävessä onkaan aikuisuuden ikä niin sitten tuubit tukkoon. Siitä saa sitten saman parin vuoden elätys/koulutuksen. Samalla sitten rakentais jottain työpajoja niihin kaupunkeihin niin voisivat tehä vaikka kaarnalaivoja ja ongen kohoja tai jotain. Maksaisin sitte keskimäärästä palakkaa paikallisella tasolla.

Sillä tavalla ne pyssyis tyytyväisinä, saisivat terveydenhuollon, koulutuksen ja ylikansotuksen ongelma ratkiais kahella pienellä snibeti-snab äänellä paikallispuudutuksessa. Kaikki ois tyytyväisiä.

Toki jos ois jo lapsi tai toinenkin niin sillon sais palijon pienemmät edut sterilisaatiosta, mutta kuitenkin sen verran kiinnostavat että lähtisivät mukaan siihen.

[ 4 viestiä | ]