Hernemaissipaprikaa nyt ei saa käyttää ruuanlaitossa muutenkaan. Herneet ja maissit saa purkeissa erikseen ja tuorepaprikan pilkkominen ei käsiä katko. 3 kertaa parempaakin tulee.
>>193167 Kyllä. Aikoinaan ku mummilla oli mökki ni siellä herneitä yms suoraan puskasta. Marjat ja perunat ja porkkanat ja kaikki kesän herkut suoraan omasta maasta. 6/5
(vai mikskä vituiks niitä hernekasvattimia sanotaan, versoiks tms?)
tein joskus kaverin kanssa kännissä ruokaa pasi viherahon tapaan. siä oli makarylliä, kalapuikkoja, lihapullia, makkaraa, raejuustoa, kananmunaa, sipsejä, sieniä, ranskalaisia ja kaikki oli rakennettu lihakeiton jäljellä olevaan liemeen mihin lisättii vettä ja kermaa. saatto siä jotain muutakin olla mitä en muista. ei hassumpaa, syötiin kaikki, maistu ranskalaisille koko soppa.
[
9 viestiä
|
]
⭰
Viis töistä
teimpähän tämmöstä lohilootaa
Sapuskaa
Natsisoppaa, kiitos Mestari!
Karponaaraa ite tein huutista lampaille
Lehtipiheevii
Maksapihvit puikilaperunoilla ja kermaisella viinikastokkeella
Päivän safkat
Päivän safkat
Sipuli pihviä tulossa
Tomaattinen lohipata ja hirssiä
Päivän safkat
Kun kerran kysyttiin, mun versioni tonnikalamakaronilaatikosta!
Grilli
;D
Tortillapizzaa
tuunattu lihamureke
Pata-sedön salaattijuustopihvi- ja kerrosbörjer + prosessi