Perustaja Rampa

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 01.06.2018 00:53:14 Jäseniä 6 Vierailuja 1 325 Medioita 240

Aiheina ulina/nälvintä ilman mitään pyrkimystä parantaa nk. ongelmaa, kunhan heitetään kakkia puusta toiseen. :>
Kuvissa seikkailee politiikka, etnisyys, sukupuoli, seksuaalisuus jne.
Ehkä hitunen shitposteja, mutta ensisijaisesti turhaa mussutusta.

Kohtalomme Kohtalomme
Muh european heritage Muh european heritage
Selkäänpuukotusfakta WW1 Selkäänpuukotusfakta WW1
Iida Palosaari Iida Palosaari
Dodiin Dodiin
Liikuviin maaliin harjoituksia Liikuviin maaliin harjoituksia
Silti valkoinen heteromies on syyllinen kaikkeen Silti valkoinen heteromies on syyllinen kaikkeen
Vihreät. Vihreät.
uuniin uuniin
Arjalaisten ja juutalaisten sotilaiden ero Arjalaisten ja juutalaisten sotilaiden ero
Tytöillä on helppoo Tytöillä on helppoo
Tanskan menoa Tanskan menoa
Party hard Party hard
Ihan vitun normaalia Ihan vitun normaalia
muutama RASMUS juttu muutama RASMUS juttu
Tampereella kilpaillut mukamas 16-vuotias urheilija... ja vitut! Tampereella kilpaillut mukamas 16-vuotias urheilija... ja vitut!
Veikkasin uskovaisten luottoa Veikkasin uskovaisten luottoa
Demariäänestejä, kun Sanna Marin kertoo mitä huulipunaa käyttää Demariäänestejä, kun Sanna Marin kertoo mitä huulipunaa käyttää
Johtajalaakso Johtajalaakso
Nurjalaiset porohomot Nurjalaiset porohomot
Auta lasta hädässä! Auta lasta hädässä!
for-god for-god
Tekosyysi että et puolusta naisten oikeutta vuotaa verta vapaast Tekosyysi että et puolusta naisten oikeutta vuotaa verta vapaast
Kuumies, Kuumies, etkö nää Kuumies, Kuumies, etkö nää
 676 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto
23.10.2019 08:49:07
[ + 12 - | ]

Oululaismies

[35798] [IMG-20191023-WA0000.jpg] [0.05 MB] [1080x714] [] []
IMG-20191023-WA0000.jpg

rasismi

(125)  · 

family guy

(9)  · 

peter griffin

23.10.2019 12:44:33 | 12:44:58
#262380 [+-] Piilota Suosittele

>>262371
>>262376
Jo edesmenneessä nappulassa osoitin, että trendiä uutisoinnin kohteen etnisyyden ja itse uutisen tyylin välillä ei ole. Riippumatta etnisyydestä, uutisoinnissa käytetty linja oli hyvin pitkälle sama.

Todistin tämän hakemalla mm. iltapäivälehdistä rikosuutisia ja osoittamalla, että uutisoinnissa noudatetaan poliisin antamia tietoja. Poliisin toimintaan liittyen taas linkitin poliisin toimintaohjeet, joissa ohjeistettiin, että etnistä taustaa ei kerrota ellei siihen ole perusteltua syytä. Kantasuomalainen, mamu ja turvapaikanhakija olivat siis uutisoinnissa kirjattu asuinpaikan mukaan.

Uutisoinnissa henkilö on siis Oulussa asuessaan Oululainen riippumatta siitä, mikä on hänen etninen taustansa. Jos poliisi tarvitsi yleisön apua epäiltyjen kiinnisaamiseksi, julkaistiin kuvat etsinnän kohteena olevista. Syytettyjen tiedot julkaistiin vain erittäin harvoissa poikkeustapauksissa ja tuomittujen tiedot julkaistiin etnisestä taustasta riippumatta.

Nyt kaikilla on mahdollisuus osoittaa yllä oleva vääräksi, tai osoittaa, että nykyään toimitaan toisin. Jos tähän ei pystytä, lasken postatun kuvan implikoiman väitteen luokkaan "rajakkien uutispsykoosit".

23.10.2019 14:11:29
#262399 [+-] Piilota Suosittele

>>262396
Voidaan tietysti ajatella, että korrelaatiota nähdään uutisen tyylin ja uutisoitavan kohteen välillä. Toistuessaan tämä muodostaa trendin (tai näkymisen trendissä, miten käsite nyt sitten tässä ymmärretäänkään). Epäilen kuitenkin, että kausaalista yhteyttä ei ole, joten korrelaation näkeminen on jotain muuta kuin objektiivista tulkintaa.

23.10.2019 16:31:09
#262454 [+-] Piilota Suosittele

>>262399
Juu siinä olen kyllä pitkälti samaa mieltä, että en usko etnisen taustan merkittävästi vaikuttavan uutisoinnin tyyliin. Toki voihan joissain tapauksissa olla poikkeuksiakin, en sen tarkemmin ole perehtynyt asiaan.

[ 12 viestiä | ]