>>688451 Muistelisin, että siinä oli jotain tekemistä lisenssien kanssa. Sensuroimaton maksaa enemmän ja levitys tarkempaa, joten tusinatavaraa tuotetaan blurrattuna. Tämäkin enemmän amatööritason tuotantoa, joten en usko, että oli menossa sen suuremmille markkinoille. Eli ei mahda olla että tuo kotimarkkinat vs vienti on oikea/koko syy.
Enemmänkin toisinpäin, että kotimaalle tehty tuotanto on suuremmissa osin sensuroitua, kuin isommalle yleisölle tehty.
>>697733 Siellä on mielenkiintoisia ristiriitoja muutenkin asioiden kanssa, jotka liittyvät mediaan ja aikuisviihteeseen.
Mutta melko varma silti, että tuo blurraus oli lupa/lisenssiperiaatteinen ongelma, jonka takia mennään sieltä missä aita on matalin/halvin ja blurrataan genitaalit.
>>697744 Suattaa hyvinkin olla. Ohan niillä hentaitakin mitkä on kans blurrattu tai mangassa vetästy joku mitätön musta palkki värkkien yli. Kyllähän se jutun juoni tulee tietty selväksi, mutta näin länkkärin silmissä vaikuttaa omituiselta.
>>697768 Tämähän se onkin, että käsketään sensuroida, mutta artisti/kustantaja tietää, että se ei ole kiva asia myyntiä ajatellen, joten se tehdään just niin vähäksi, että voidaan sanoa, että siellä se on.
Siinä mielessä hyvinkin yksinkertaista kun asian noin ymmärtää.
Mutta onhan se kieltämättä vähän hassua, että se ns. sensuuri siellä ylipäätänsä on, koska ei oletettavasti viitsitä maksaa rojaltteja/lisenssiä/valvontaa levityksessä, että mennään sieltä missä aita on matalin, koska siellä kulttuurissa ollut käytäntö pitkän aikaa, joten sen olemassa olo ei aiheuta sen isommin närää.
Lyhyesti: useampi vuosisata eristyksissä muusta maailmasta merilevää syöden maustettuna parilla ydinlatauksella ei todistettavasti tee hyvää psyykkeelle :D
[
10 viestiä
|
]
⭰
Tissit
Sunnuntain kikkeli
Ihana granny
Tissiä
Mites teidä kaveripyynnöt
Milf
Börh
sanna marin
Ihana joku mikä lienee
hyvä perse
Ihana nainen
Painonnostaja
Nykyajan treffailua
Herkkuja
stressipallot
synnyttää perseestä jotain epämääräistä
Kun päässä alkaa soimaan väkisin: Frederik - Titanic