>>66272 Mikä tilasto? Suomen osalta tilasto 2017 sanoo seuraavasti: "Aggressiivisimmat koirarodut 2016, Dobermann pinch, noutaja (labrador ; kultainen), belgianpaimenkoira ja terrierri (määrittämätön), näistä roduista on eniten tehty pureminen / näykkiminen jonka kohteena ihminen toinen koira ilmoituksia poliisille, eläinsuojeluun, eläinlääkäreille ja kasvatus yhdistyksille. (Lähde: Suomen kennelliitto koiramme lehti)
>>66315 Yleensä länsimaitten yhteisiä tilastokärkiä pitävät. Ja tossahan sulla on kakkosena tuo kultsi ja muut sen sukuset. Ei sillä että se niin rodusta on kiinni, mutta näissä tilastoissa ei suhteuteta määriä eli suosituin rotu tuppaa olemaan se joka närppii eniten, koska niitä on eniten.
>>66334 Totta, tilasto kertoi että eniten ilmoituksia tehtiin dobermanneista joka ei ole kuitenkaan kovin yleinen koira suomessa, mutta heti kakkosena on se joka perheen perinteinen noutaja joka yleensä on se kultis ja siksi niitä näkee paljon varsinkin omakoti / rivari lähiöissä. Saksanpaimenkoira oli vuonna 2016 viidenneksi eniten rekisteröity rotu (Wikipedian mukaan), mutta vasta 6 aggressiivisimpien joukossa. Mutta yleensä jos koira puree on vika omistajissa / kasvatuksessa / koulutuksessa, tai sitten kyse on koiralle vieraasta idiootista ihmisestä joka on provosoinut koiraa fyysisesti tai visuaalisesti ja vain harvoin on kyse koiran sairaudesta.
[
5 viestiä
|
]
⭰
Fingerpori
Mustalaisleiri
Jesuksen paluu
Byoop
Olet jollekin tärkeä
Politiikka
Järkeenkäypä laskutoimitus
This is fine
False Positive - Dig (1/2)
Aavikon koettelemukset
Fingerpori
Yksinäinen kisu
Sieg Howl
Kannatti nähdä vaivaa :)
Kirottu lausahdus
Todellinen persemies
Suuri virhe vaatii suuren korjaussarjan
Spede
Korppi on oikeus!
Jotkut börheät haluavat vain nähdä maailman palavan :3