Perustaja Pata-K

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 15.11.2017 06:43:21 Jäseniä 18 Vierailuja 5 546 Medioita 1247

Yleinen sarjakuvakanava normisarjiksille, webcomiceille, stripeille yms. Muistakaa soossata jos on joku vähempi artisti

Kaunotar pakenee Kaunotar pakenee
Oi! Oi!
Whee Whee
Hipsterjoulu Hipsterjoulu
CAPTAIN AMERICA SAVES THE DAY CAPTAIN AMERICA SAVES THE DAY
Onks tää nyt semmonen äitiänussiva jojo-viittaus Onks tää nyt semmonen äitiänussiva jojo-viittaus
Et pääse minusta näin vähällä Et pääse minusta näin vähällä
Loistava turkki :3 Loistava turkki :3
Fingerpori Fingerpori
Kärpäsentoukkia Kärpäsentoukkia
Lärvit mökillä Lärvit mökillä
False Positive - Found In His Hand (2/2) False Positive - Found In His Hand (2/2)
Spurdo Puh Spurdo Puh
Savonmaankurkku Savonmaankurkku
Kivikautiset muistelot Kivikautiset muistelot
Fart Guide Fart Guide
Poikakalenteri Poikakalenteri
Kuinka paeta matrixista Kuinka paeta matrixista
Synkkä biisi Synkkä biisi
Börh ei kuulu luontoon Börh ei kuulu luontoon
Pekkos Bill Pekkos Bill
Leipuri Hiiva Leipuri Hiiva
Dio seikkailee 5 Dio seikkailee 5
Kivi, paperi, seksi Kivi, paperi, seksi
 589 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.17 MB, 1 tiedosto
01.02.2020 19:48:38
[ + 9 - | ]

Ryppy kotouttaa osa III

[39144] [ryppy_kotouttaa3.jpg] [0.17 MB] [850x283] [] []
ryppy_kotouttaa3.jpg

ryppy

(49)  · 

kotoutus

02.02.2020 23:23:30
#302342 [+-] Piilota Suosittele

en näe miten stereotyyppinen ruotsalaisuus ja sen kulttuurillinen perintö tai historia tuhoaa ruotsalaisuutta. ennemminkin uudet suvaitsevaiset tuulahdukset tuhoavat sitä.

onko piirtäjä idiootti?

03.02.2020 19:45:58
#302684 [+-] Piilota Suosittele

>>302342 Huoh, minä kun luulin että tämä sarjis oli sieltä helppotajuisimmasta päästä, mutta nähtävästi jos oikein kovasti tahtoo, niin tämänkin voi käsittää väärin. Väännetään siis rautalangasta; tuo ruotsin lippu ja tre kronor-paita ovat sarjakuvassa siksi, jotta lukija tajuaa hahmojen olevan ruotsalaisia. En minä ruotsalaisuutta tai sen kulttuuriperintöä ole kritisoinut, vaan sitä ihmeellistä vimmaa vetää ne vessanpöntöstä alas suvaitsevaisuuden nimissä. Tuo mitä sanoit suvaitsevaisista tuulahduksista pitää toki paikkansa, mutta kyllä ne olivat ihan tavallisia ruotsalaisia jotka päättivät, että Ruotsi kuuluu kaikille.

En minä uskoakseni idiootti ole, mutta sinulla sen sijaan(toisin kuin muilla lukijoilla) tuntuisi olevan kovia vaikeuksia ymmärtää lukemaasi.

05.02.2020 01:38:33
#303192 [+-] Piilota Suosittele

>>302684 mitä itse tarkoitin oli: jos kerta pointti oli ölistä ruotsin nykytilanteesta, miksi leikkaa-liimaat perinteistä ruotsi-stereotypiaa etkä sen sijaan sitä suvaitsevaisto-antifa-möyhöttäjä-ruotsalaista johon ennemminkin viittaat?

sitä paitsi eikö ruotsalaisuus tuhoudu entisestään kantaväestön maastamuutolla? eihän tämä vieläkään tee järkeä.

05.02.2020 18:35:53
#303410 [+-] Piilota Suosittele

>>303192 No kyllä minä olen sitä mieltä, että ne ihan tavalliset demareita/moderaatteja äänestävät perussvenssonitkin ovat tuohon sotkuun vähintään osasyyllisiä. Sillä eihän äärisuvaitsevaisto/antifahörhöt saisi mitään aikaiseksi ilman heidän hyväksyntäänsä. Tämän sarjakuvan ajatus on siinä, että ruotsalaiset ovat perseilleet maansa asuinkelvottomaksi, ja nyt Ryppy vaatii, että he eivät tee samaa Suomessa. On tietysti tavallaan epäreilua, että olen niputtanut kaikki samaan ryhmään, mutta näissä sarjakuvissa joutuu tiivistämään aika lailla.

05.02.2020 18:53:20
#303413 [+-] Piilota Suosittele

>>303410 kieltämättä tiivistät aivan saatanasti, joten tämmösiä viestin ohessa menettämisiä voi tapahtua.

mutta ethän nää näitä mihkään tee, vai? strippejähän voi olla myös niitä 6-8 ruutuisia sunnuntai-spesiaaleja, kuten villimpi pohjola. ootko harkinnunna?

05.02.2020 20:03:59
#303433 [+-] Piilota Suosittele

>>303413 En minä näitä mihinkään tee. Omassa blogissani ja twitterissä julkaisen. Niin ja täällä tietysti myös, ja tätä ennen Naurunappulassa. Kolmen ruudun strippejä taitaa olla eniten, mutta olen tehnyt myös 6 ja 9 ruudun pätkiä, ja pari vielä pidempääkin.

[ 12 viestiä | ]