>>744755
Multa taas poliisipäälikkö ite kusetti kortin pois. Ja tämä ei siis ole mikään kallujen tarina, vaan ajokieltoa kun tuli niin odotin kiltisti ja sit piti mennä takas autokouluun (kielto tuli 1. ja 2. vaiheen välissä) Tämän jälkeen se mestari ite kutsu mut juttelee, sekä selitti että koska olen niin nuori (blaa blaa blaa) niin pidennetään sun ykkösvaihetta, eli meet sinne autokouluun ja kakkosvaiheeseen vasta armeijan jälkeen.
Mä olin 18v ja luotin poliisiin, sitte paljastukin ettei mitään ykkösvaiheen pidennystä ollu. Partio pysäytti mut kadulla ja avaimet tänne, vittu sulla ole ajolupaa. Mä valitin joka paikkaan, mutta se poliisipäälikkö pääs jo eläkkeelle joten puhu sille uudelle. Tää uus mestari sano että rikos tapahtu hyvinkääl, puhu siel hyvinkään poliisille. Sit hyvinkään poliisi pyörittelee käsiään ja silmiään ettei missään lue noin eikä mitään tällästä ykkösvaiheen pidennystä ole.
Soitto takas alkuperäiselle poliisipäälikölle --> "Minä olen eläkkeellä, en minä muista mitään. En minä tiedä mistä puhut, en ole kuullutkaan ykkösvaiheen pidentämisestä, mutta soita sille uudelle poliisipäälikölle, se tietää"
Oli sit pari vuotta kortti hyllyllä kiitos sen mulkun, mun ois pitäny tajuta koska en saanu mitään paperia koska luotin poliisiin. Mitään todistetta ei ollu, kukaan ei ollu mukana kuuntelee joten ei todistajia.