Rekisteröitynyt 03.06.2020 14:46:11
Nähty 3 päivää sitten
Sukupuoli Muu
Viestejä 5 308
Tageja annettu 492
Vierailuja 10 250
Medioita 274
Medioiden näyttökerrat 118 173
Plussia 3 666
Saavutuksia 16
+3      
Tuli heittämällä paras lasagne jota oon tehny kun teki ite sen valkosen bechamel kastikkeen. Enkä edes suunnitellu tekeväni sitä vaan tein sillä mitä kaapista löyty. Sulatin sinne arki-juustoa, jollain parmesaanilla tai auralla olis saanu ihan timanttisen lopputuloksen.
Tekis mieli sellasta pastakonettakin mut nyt saa riittää noi vitun hilavitkuttimet keittiössä, tekis mieli heittää kaikki kaatopaikalle, mut niitä tarvii kerran vuodessa. Eikä oikeesti edes tarvii ku käyttäs vaan vanhoja ja hyväksi havaittuja tekniikoita.
28.01.2025 05:00:46 | 05:01:33
#676724 [+3] Piilota Suosittele

>>676721
Mulla on taas ongelmana et vaikka kokkailen paljon kaikelaista nii en jaksa syödä niitä lämpösenä kun pitää juua kaljaa. Viän aika paljon äitille ruokaa kun ei se vanhuuttaan enää jaksa kokkailla. Kyllä se välillä leipoo jotain ja saan vastineeks sit sämpylöitä tai jotain ku itse sanoutunu irti tuosta leipomisesta, aina menee vituiks ja jauhossa joka paikka. Kesäranta efekti.

28.01.2025 07:19:33
#676735 [+-] Piilota Suosittele

Ei voi mitenkään olla yhtä hyvää ku mun lasagnemakaronimössö. Haastan sinut siis... ULTIMAATTISENN LAGAKNEMÖAKARINONÖSSÖN KILPAILUUN jota todistavat kokomaailmankaikkeuden animehahmot!

28.01.2025 07:51:02 | 23:12:49
#676737 [+2] Piilota Suosittele

>>676736
No se menee pitkälti näin:

- pussi Maggin makaroni maustesekotusta // Vittu, piti olla Maggin LASAGNE maustesekotusta
- 400 grammaa makaronia
- 400 grammaa jauhelihaa
- Haluamaansa juustoa niin maan perkeleesti
- 2 lihaliemikuutiota

Keitä ne makaronit lihaliemikuutioiden kans niin vähälle vedelle ku mahollaista. Nakkaa sitten sekaan toinen kattila/paisinpannu missä oot paistenu ne läpikotasesti. Sen jäläkeen sitte dunkkaat uunin kestävään astiaan ne makaronit ja jauhelihat. Muista myös sekotella sekaan sitten ihan vitusti mausteista (mustaleima) juustoa ja sekottele ihan perkeleen hyvin. Halutessas voit vaikka laittaa sitten vaikka maustettua ruokakermaa sekaan.

Pääpointti on kuitenkin se, että se makaroni ihan mössöytyy. Lopulta sitten heität kaiken sen makrun ja jauhelihaperleleen juustoineen astiaan ja sekotat oikeen kunnolla. Sitten paistat sitä uunissa sen Maggin Lasakneohjeen mukaan. Tulee semmosta ihanaa mössyä mikä maistuu suorastaan pizzalle. Hinta on tyyliin 10 euroa ja siitä riittä sitten parille päivälle ainakin ihan riippuen siitä, että kin palijon malttaa olla hotkimatta heti valamistumisen jäläkeen.

[ 9 viestiä | ]