
15.06.2025 01:07:23
#702696
[+-]
Piilota
Suosittele
sata kaljaa
sata kaljaa
Ensimmäinen askel ongelman ratkaisemiseen on aina ongelman tunnistaminen.
Israelilla ja Yhdysvalloilla ei ole mitään ongelmaa, pienet selkkaukset selvitetään.
Toisin kuin esimerkiksi kaikilla arabimailla ja Israelilla.
Israel ja Amerikan Yhdysvallat ovat hyvää pataa keskenään. Ei huolen häivää.
Toivotaan nyt vain että Iranin pappisvalta kaatuu nopeasti ja mahdollisimman vähillä siviiliuhreilla.
>>702709
>>702707
>>702712
Israel ja Yhdysvallat ovat siis se itse ongelma. Miten tämän ongelman saisi järkevästi ratkaistua? Isoin este on luonnollisesti maiden ydinaseet, mutta toisaalta, ydinsota on yksi niistä realistisista ratkaisuista, jotka olisivat toteutettavissa. Israelin tuhoamiseen ei kovinkaan montaa ydinasetta tarvittaisi, mutta Yhdysvaltojen kohdalla voi olla vaikeampaa.
Laskeskelin joskus, että jos Yhdysvaltojen tuhanteen suurimpaan kaupunkiin laitettaisiin 3 ydinasetta, niin jäljelle jäisi esim. Venäjälle vielä n. 3000 ydinkärkeä, ja kaikki Yhdysvaltojen yli 40 000 asukkaan kaupungit oltaisiin tuhottu. Tuhanteen seuraavaan kaupunkiin eittämättä riittäisi jo yksi ydinase.
Ongelma on tässä skenaariossa se, että ainoastaan Venäjällä olisi tarpeeksi monta ydinasetta tämän toteuttamiseen, eikä niiden kuntokaan ole millään tavoin taattua. Lisäksi tietysti Israelin Samson option ja Yhdysvaltojen vastaiskut, joista koituisi eittämättä miljoonia kuolonuhreja muualla maailmassa.
Kenties se on välttämätön paha ongelman ratkaisemiseksi. Kuka tietää.
>>702737
Toivotaan että Israelin hyökkäys päinvastoin kokoaa iranilaisten rivit, ja sekä pappisvalta että kansa taistelevat sillä samalla sisulla millä ovat läpi tuhatvuotisen historiansa ajan sotineet. Suomenkaan punaiset eivät lähteneet talvisodassa kaatamaan Suomen hallintoa, vaan rinta rinnan taistelivat hyökkääjää vastaan.
Yhdysvallat "joutuu" sotaan Kiinan kanssa ja Israel häviää Iranille, käviskö tää?
On ne Iranilaiset kovia jätkiä kun niillä on Israelin mukaan ollut jo semmoset 60 vuotta "ihan heti huomenna" valmiina sata ydinasetta ja siksi niitä pitää räjäytellä ja kurmottaa. Mun mielestä nopein ratkasu lähi-idän rauhottumiseen ois se, että Iran oikeasti rakentais ydinaseen. MAD-doktriini toimii aina.
>>702760
Iranin olisi pitänyt saada ydinase jo vuosia sitten. Jos sitten olisivatkin oikeasti sitä käyttäneet, niin voitaisiin sitten jälkiviisaina todeta, että "virhe tapahtui". Vähän kuin Irakin sodan jälkeen jenkeissä. "Mitä nyt maata ollaan 5v miehitetty ja ajettu kaaokseen, KÄSI YLÖS VIRHEEN MERKIKSI!"
Vitun juutalaiset, vitun amerikkalaiset shabbot goyt, vitun globalistipaskakasat ympäri länsimaiden kaikkia valtarakenteita. Kai sitä täytyy itsekin esari napsaista vittuun ja alkaa nuolemaan Israelin saappaita, ettei vaan tule joskus dronea niskaan.
>>702768
Mun mielestä koko vitun lähi-itä pitäis muuttaa lasikentäksi. Ydinase kun ei kysele, että ootko jutku vai mutku. Kaikki vaan saatana sileeks niin oppisivat olemaan. Muslimit on terroristeja, jutkut on terroristeja niin kaikki vaan paskaks.