seuranhaku seuranhaku
No ei tuollainen paina kuin 30 kiloa No ei tuollainen paina kuin 30 kiloa
aamupalalla aamupalalla
Halloween pitsa Halloween pitsa
moskovan uudet panssariajoneuvot moskovan uudet panssariajoneuvot
kurkistusreikä kurkistusreikä
kissavahti kissavahti
tehoPC tehoPC
niitä hyviä sieniä niitä hyviä sieniä
Normaali vasemmistolainen rotta Normaali vasemmistolainen rotta
hits from the granit hits from the granit
Ric flashing cock used again Ric flashing cock used again
maalintekoa maalintekoa
Ric flashing cock used 2 Ric flashing cock used 2
Norjiksen taistelu ylipainoaan vastaan Norjiksen taistelu ylipainoaan vastaan
rage rage
urheilurumpu urheilurumpu
atk atk
Kiitti niin vitusti Kiitti niin vitusti
pajeet starttaa moottoria pajeet starttaa moottoria
halipula halipula
Hapsin parisuhde Hapsin parisuhde
näin se menisi näin se menisi
Afrikkaan lähti lautapeli Afrikkaan lähti lautapeli
 293 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.17 MB, 1 tiedosto, 15.03.2026 12:36:36
[ + 2 | ]

saikkua

[86765] [d4abdb5aef588173.jpg] [0.17 MB] [1080x1400] [] []
d4abdb5aef588173.jpg

sairasloma

 · 

tilasto

(28)
15.03.2026 14:10:39
#742938 [+3] Piilota Suosittele

Hienoa kun töihin tulee kipeänä tyyppejä, jotka A: luulee ettei sairaslomalla makseta palkkaa(ulkomaalaisia), B: leikkivät työpaikan sankaria "Ei tää ole kuin pikku flunssa".

Noin vuosi sitten, yhden osaston toisen vuoron 14 työntekijästä, 10 sairastui noroon kun yksi neropatti kuvitteli voivansa selviytyä töistään vaikka juoksi 20min välein ripuloimassa tai yrjöllä, sen jälkeen johtoportaalta tuli passiivis agressiivinen ohje:

"Jos tunnette itsenne sairaaksi vaikka vasta vuoron alussa, niin silti ilmoitus työvuoron vastaavalle työntekijälle ja esimiehelle, jonka jälkeen painutte kotiin tai työterveyden etä/lähiarvioitavaksi, jos tarvitsette pidemmän sairasloman kuin 3-7 vrk, jonka esimies voi myöntää.
Poissaolo ilmoitus tehdään aina soittamalla, ei whatsapp tai txt viestillä, eikä myöskään @-postilla".

Sitten on vielä tekijä joka myös vaikuttaa kuvan tilastoon, nimittäin vakuutus & kelan lääkäri.

Meillä oli onnettomuudessa niska & selkä nikamansa paskonut tyyppi osa-aikaisena sovelletussa 4h päivä/ 5päivää viikossa työssä.
Kaikki hänet henkilökohtaisesti tutkineet lääkärit puolsivat sairaseläkettä, mutta kelan ja vakuutusyhtiön lääkäreiden mukaan hän oli työkykyinen, vaikkakin kevennetty työ ja työaika, kaveri kykeni tekemään 1-3 päivää "putkeen"töitä, sitten kivut kävi niin pahoiksi, että työterveyden lääkäri määräsi saikkua (lepoa) 3-10 vuorokautta, jotta kaveri kykeni taas tekemään 1-3 päivää puolikasta työvuoroa, tätä pelleilyä jatkui yli 3 vuotta, ennekuin hänelle myönnettiin sairaseläke 54 vuotiaana, hän kuoli reilu vuosi sitten 57 vuotiaana maksa & munuais vaivoihin, jotka taas johtuivat jatkuvasta lääkkeiden popsimisesta.

Toinen keissi on kaverin edesmennyt äiti, joka myös odotti sairaseläke päätöstä yli 6 vuotta, hartiat, selkä ja kädet rikki huonon työergonomian takia, mutta jälleen useiden hänet tutkineiden lääkärien lausunnot eivät merkinneet mitään kun kelalääkäri papereiden perusteella totesi hänet terveeksi, vaikka joutui syömään opiaatti pohjaisia lääkkeitä, käyttämään lääkärin määräämiä apuvälineitä selvitäkseen päivittäisistä askareista.

15.03.2026 16:39:33 | 16:41:08
#742950 [+3] Piilota Suosittele

>>742946
Toivotaan että jonkinlainen oikeus tuossa suhteessa toteutuu, tai joutuvat itse kokemaan saman helvetin.

Paljonkohan joku kelan / vak.yhtiön lääkäri saa bonuksia ja mielihyvää, kun torpedoi vakavasti sairaan ihmisen sairaseläkehakemuksen.
Sitten elämäntapa mannet saa 17 vuotiaana samoilta "asiantuntijoilta" eläkepaperit, kun lapsilisän maksu päättyy.

Tasan ei käy nallekarkit tässä maassa.

[ 4 viestiä | ]