rambo pelaa rambo pelaa
Norminpäivä Oulussa Norminpäivä Oulussa
7evill 7evill
lentokone lentokone
ruoste kukkii ruoste kukkii
näi peltastetaa kaikki sonjat :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD näi peltastetaa kaikki sonjat :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
pieni sivupalkkihuumori. siitäkö tuo turahti pieni sivupalkkihuumori. siitäkö tuo turahti
Uamee - Barsik Uamee - Barsik
hyvät saumat hyvät saumat
deifiointi deifiointi
virne virne
Volvo apustus Volvo apustus
Burger Served Burger Served
Ruoka avun saalis 27.12. Ruoka avun saalis 27.12.
Vittu mikä voittaja Vittu mikä voittaja
Antero varastomiehenä. Antero varastomiehenä.
pixelöity pekoni pixelöity pekoni
Jöötiä Jöötiä
Assburger holocaust Assburger holocaust
Valak Valak
Ahti antaa antimia Ahti antaa antimia
kippari kaale kippari kaale
Jeesus on kuningas ja Trump on vaan Jeesuksen lammas Jeesus on kuningas ja Trump on vaan Jeesuksen lammas
Alko Alko
 487 näyttökertaa, 3 viestiä, 6.05 MB, 1 tiedosto, 10.06.2025 08:59:02
[ + 5 - | ]

Transut äreänä

[81196] [2f05bb9fba739998.mp4] [6.05 MB] [414x360] [104.63s] [] []

transu

(140)  · 

uuniin

(24)  · 

järkevä nainen

10.06.2025 11:29:59
#702085 [+5] Piilota Suosittele

Traumaperäisessä persoonallisuushäiriössä on tyypillistä ylipersonoituminen ja vastakkainasettelu. Tämä näkyy kyvyttömyytenä kuunnella tai ymmärtää toisten kantoja (vrt. ulkopuoli paha, sisäpuoli hyvä). Traumaattisessa pelkotilassa henkilön itsesäilyvyyden tunne on kiinni hänen ajatustensa ehyydestä, joten rinnakkaisen ajatusketjun käsittely on mahdotonta.

Kutsun näitä "mentaaleiksi" ihmisiksi, koska heidän koetut sisimpänsä sijoittuvat heidän omien ajatustensa sisään. Terveet ihmiset hallitsevat mieltään ja käyttäytymistään koskemattomasta lähtöpisteestä (ajatusten ulkopuolelta). Toki ei-transutkin voivat olla mentaaleja, ja suurin osa väestöstä onkin, mutta eri voimakkuustasoilla.

[ 3 viestiä | ]