Se pieni ero kriisitilanteissa Se pieni ero kriisitilanteissa
Salaliitto-sammakko Salaliitto-sammakko
sanna marin sanna marin
Uutta kohua kehiin 🤣 Uutta kohua kehiin 🤣
sanna festareilla sanna festareilla
keinutaan keinutaan
Perkele Perkele
Pääministeri Pääministeri
Jammit Jammit
No ei ihme, että suuteloi kaulaa. No ei ihme, että suuteloi kaulaa.
Aku-sonni approves Aku-sonni approves
maitoa kaupasta maitoa kaupasta
Turun sanomat Turun sanomat
Sannan huumetesti Sannan huumetesti
Dad please dont Dad please dont
politiikkaa ja erotiikkaa politiikkaa ja erotiikkaa
Kizuna :3 Kizuna :3
Ei saa loukata pedoja. Ei saa loukata pedoja.
🎶MAMAAA🎶 🎶MAMAAA🎶
Siistitään mirri Siistitään mirri
Kun järkytyt, sekä kiihoitut samaan aikaan.... Kun järkytyt, sekä kiihoitut samaan aikaan....
Pappi vetää täysillä 🤣 Pappi vetää täysillä 🤣
Pomo Pomo
Mustan aukon ääni Mustan aukon ääni
 483 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.02 MB, 1 tiedosto, 24.05.2025 17:05:16
[ + 2 - | ]

Niin miksiköhän syntyvyys ja onnellisuus laskee jatkuvasti?

[80861] [tiedosto.jpg] [0.02 MB] [206x244] [] []
tiedosto.jpg

keskiaika

(14)
24.05.2025 18:09:51
#699332 [+3] Piilota Suosittele

-Juu, kirkossakin oli käytävä joka sunnuntai, veroja piti maksaa kuninkaalle, maanomistajalle, aatelistolle ja kirkolle.

-Välillä sää sää tuhosi koko vuoden sadon, siinä sitten kuoli 10-20% väestöstä nälkään, kun ei ollut varastoja.

-Silloin tällöin kansainvälistymisen myötä kävi kivoja kulkutauteja kylässä, taas kuoli 10-50% alueen väestöstä.

-Samoin kansainvälistymisen myötä kylässä kävi viikinkejä, eli varastelevia kaupustelijoita, välillä metsästä pölähti lauma venäläisiä ratsurosvoja kylään.

-Välillä ilmestyi kuninkaan joukkoja ja takavarikoi sota tarpeisiin hevosen, puolet viljasta, kaiken alkoholin, mutta saithan korvaukseksi maata jota raivata.

-Sitten kuulit että siskosi oli ottanut mustan kissan ja oli asunut yksin, joten kirkko oli tuominnut hänet ja kissan noituudesta roviolle.

-Vouti puolestaan tuli vierailulle ja onnitteli kuninkaan antamasta maa-alueesta, mainiten samalla että se tietää veroihin lisäystä 2 tynnyriä viljaa ja 4 nassakkaa tervaa.

Joten voi että kuinka rauhallista ja seesteistä aikaa tuo keskiaika olikaan.

24.05.2025 21:44:01
#699372 [+2] Piilota Suosittele

>>699332 Lähtihän noita talonpoikia suomessakin kuulemma metsiin voutia karkuun, kun
sana kiiri, että ovat liikenteessä. Vilja ja ruoka jemmaan ja metsissä lymyttiin joku tovi, että
luovuttivat ja jatkoivat matkaa.

Oli verotus kuulemma jossakin kohtaa niin absurdia, että mitä jäi jäljelle, niin
olisi ollut todella vaikeaa elättää perhettä talven ylitse, joten kruunun tarpeet
olivat parhaimmillaankin vasta kakkosijalla.

24.05.2025 22:32:56
#699389 [+2] Piilota Suosittele

>>699372
Kuten mainitsin, niin saattoi kevät talvella kruunun edustaja tulla ja viedä hevosen, viljaa ja oluet, luvaten kruunun maata korvaukseksi, kesällä tuli vouti ja onnitteli kruunun "lahjasta", muisti kuitenkin mainita että syksyn manttaali on sitten vähän enemmän kuin viimeksi.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Manttaali

Verot piti maksaa, vaikka halla, kuivuus tai sateet olisivat tuhonneet sadon.

Myös rikkaammat maanomistajat saivat maksaa sota apu veroa ja sitten oli tietenkin linnaleiri järjestelmä, mikä johti suomessa nuijasotaan, joka juonsi juurensa joidenkin savolaisten, vai pohjalaisten kapinoinnista vuosia kestänyttä sotaväen ylläpitoa vastaan.

24.05.2025 23:13:49
#699405 [+3] Piilota Suosittele

>>699392
No suomessa on edelleen se plus-miinus 5% vähemmistö, joista pienen osan nykyinenkin omaisuus on ruotsinvallan aikaisia peruja, kyllä heidän mielestä "suomalaisia" kohdeltiin hyvin tuolloin.

[ 7 viestiä | ]