unelma unelma
Paras Korea on keksinyt lääkkeen Paras Korea on keksinyt lääkkeen
hyvä jekku hyvä jekku
Tuoli Tuoli
Pesukone Pesukone
naurunappula naurunappula
Nugs Nugs
Kokeili pientä kikkaa Kokeili pientä kikkaa
Sairaanhoitaja börh Sairaanhoitaja börh
Voi Esko ;___; Voi Esko ;___;
Satasjuttuja Satasjuttuja
tää on mulla tinderissä. lupas tulla suomeen ku corona loppuu tää on mulla tinderissä. lupas tulla suomeen ku corona loppuu
Musk ei tykkää Musk ei tykkää
hulluhan se hulluhan se
H. P. Lovecraft (Motion Comic) The Call Of Cthulhu H. P. Lovecraft (Motion Comic) The Call Of Cthulhu
Mad Mask Mad Mask
näytän teille taikatempun näytän teille taikatempun
2 viikkoo karanteenissa 2 viikkoo karanteenissa
plantation master plantation master
Kissalle heijastin Kissalle heijastin
Aurora paskalla ja muita fiksuja tyyppejä Aurora paskalla ja muita fiksuja tyyppejä
tapsaa tapsaa kaljaa kaljaa tapsaa tapsaa kaljaa kaljaa
Kylpyseuraa & asunnoton Kylpyseuraa & asunnoton
Husu Husu
 501 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.17 MB, 1 tiedosto, 21.10.2024 20:31:27
[ + 4 | ]

Purkitettu norppa

[74064] [tiedosto.jpg] [0.17 MB] [1409x876] [] []
tiedosto.jpg

saimaannorppa

 · 

hyytelö

 · 

purkki

(26)
22.10.2024 07:53:08
#654570 [+1] Piilota Suosittele

Kirjotin youtubessa erääseen karpon videoon että nää pitäs hävittää. Se Sampo Karpo kysy multa että voinko perustella kantani johon vastasinkin sitten suhteellisen pitkällä viestillä miksi nämä mielestäni pitäs ampua lähes sukupuuttoon.
Vartoilin vastausta pari viikkoa mutta sitten huomasin että mut oli estetty karpo kanavalta
Taas näki kuinka vasemmistolainen käyttäytyy kun koittaa keskustella asiasta.

22.10.2024 11:08:38
#654577 [+1] Piilota Suosittele

Täällä on osan vuotta kaikki verkkokalastus kielletty norppien takia. Sen ajan kun verkkokalastus on sallittu, niin silmäkoossa ja verkkolangan vahvuudessa on järjettömiä rajoituksia mistä johtuen isot kalat eivät kestä kiinni verkoissa vaan repivät ne; jännä juttu että tutkijoiden mielestä kymmenien jopa yli sadan kilon painoinen norppa jää kiinni verkkoon, jonka viiden kilon hauki repii riekaleiksi.
Tuosta everkko härdellistä on seurannut se, että suur haukien määrä on vuosien mittaan räjähtänyt käsiin ja siitä taas seuraa se, että vielä norppaakin uhanalaisemmat järvilohi, järvitaimen ja vieläkin uhanalaisempi nieriä ja ennenkaikkea niiden poikaset menevät haukien suihin olivatpa ne luontaisesti syntyneitä tai istutettuja.
Ituhippejä näiden kalojen mahdollinen sukupuutto ei kiinnosta pätkän vertaa, kun eiväthän ne ole edes poikasena mukavan pörheitä ja paijattavia.

[ 7 viestiä | ]