Jee, olet kotona :3 Jee, olet kotona :3
Kyllästy valehtelemaan sopivuudesta Kyllästy valehtelemaan sopivuudesta
Soluttautuja Soluttautuja
Viimeinen parkki Viimeinen parkki
jonnet ei muista nettikettiä jonnet ei muista nettikettiä
Ukko tuli kotia Ukko tuli kotia
Vauhtimursu vääntää ripulipaskat Vauhtimursu vääntää ripulipaskat
PLÄRRRRRRRRR!! PLÄRRRRRRRRR!!
Failkokoelma Failkokoelma
Enerkiaa mulle heti! Enerkiaa mulle heti!
Kalakaverit Kalakaverit
Päivän Sirkku feat. Letty Päivän Sirkku feat. Letty
Kisutyyny Kisutyyny
Melonin vartia Melonin vartia
1st World Cat Problems 1st World Cat Problems
Hoito vedetty vessasta alas Hoito vedetty vessasta alas
Sophia Loren korsetissa Sophia Loren korsetissa
Mopoautojengi Mopoautojengi
Minun ヽ(^‥^=ゞ) Minun ヽ(^‥^=ゞ)
rahkapihan_tuho.jpg rahkapihan_tuho.jpg
Kikkailua Kikkailua
Olisihan elitismiä kuunnella ketään asiaa tutkinutta Olisihan elitismiä kuunnella ketään asiaa tutkinutta
Pöllitty rekka Nigeriassa Pöllitty rekka Nigeriassa
mikä ajatus konsanaan! mikä ajatus konsanaan!
 910 näyttökertaa, 5 viestiä, 24.05 MB, 1 tiedosto, 28.04.2024 14:20:32
[ + 0 | ]

Usan valtio antaaa tapahtua näi

[70197] [Snaptik.app_7355582338132151598.mp4] [24.05 MB] [576x1024] [208.03s] [] []

usa

(199)  · 

ruoka

(384)
28.04.2024 15:47:09
#617161 [+2] Piilota Suosittele

On oikeassa ja väärässä.

Nykyään syödään paljon pitkälle prosessoituja (ultraprosessoituja) ruokia joissa on liikaa rasvaa & suolaa, ne ovat nopeita lämmittää tai jopa syödä sellaisenaan, näennäisesti halpoja mutta katsoppa kilohintaa ja kalorien määrää esim.300g mikroateriassa josta ei tule kukaan kylläiseksi, se että niistä puolestaan puuttuu hivenaineet, vitamiinit jne elimistön tarvitsemat lisät on vain yksi syy lisää olla syömättä niitä.

Nykyään on helppo istua autoon ja ajaa automarkettiin tekemään viikon ostokset kun ne saa halvemalla kuin kävelymatkan päässä olevalta lähikaupasta.

Liikkuminen hoidetaan nykyään muodikkaasti kuntosalilla, sen sijaan töihin kuljetaan skuutilla, julkisilla tai omalla autolla.

Ei se että käyt 2-4 kertaa viikossa vetämässä 1-2h aerobic, spinning, juoksumatto, penkki tai dippi treenin korvaa sitä että kävelisit 10km / pyöräilisit 16km 5-7 kertaa viikossa, esimerkiksi koiran lenkkeilytys 3x päivä ja 1h lenkki joka kerta olisi jo hyvä pohja päivän liikunta tarpeelle.

Sitten se syöminen, ei karkkipussia 3krt viikko, ei sitä kreemidonitsia, munkkia, suklaapatukkaa iltapäivän energiabuustiksi kahvin kanssa edes kerta viikkoon, toki voi kerran viikossa pitää "karkki päivän", mutta ei joka tai edes joka kolmas päivä.

Se että korvataan limonadin tai muun mehujen sokeri keinotekoisilla makeutus aineilla tietää vain lisää kuormitusta munuaisille, maksalle ja suolistolle (Voi hyvä ihme kuinka pidin/nautin pepsi maxista aikanaan).

Entisenä ylipainoisena 2-tyypin diabeetikkona jolla oli rasvamaksa ja kihti voin todeta että kaupassa on liikaa helppoa eineskeinestä, paistopisteen herkkuja, karkkia täynnä sokeria tai aspartaamia jne kemikaaleja, samoin ties millä värjättyä & makeutettua limua & mehua.

Liiku aina kun mahdollista, pidä silmällä mitä syöt, herkuttele vihanneksilla, hedelmillä karkkien tai uppopaistettujen herkkujen sijaan, vältä roskaruokaa ja eineskeineksiä.

28.04.2024 23:29:33
#617216 [+1] Piilota Suosittele

Ei tää mitään rakettitiedettä oo: vähemmän kaloreita sisään niin paino laskee. Kattoo paketin kylestä paljonko on kaloreita ja pitää sen haluamaansa painoon suhteutettuna. Ei tartte pitää ihme dieettejä tai syödä oravanmarjoja viittä kiloa aamuisin. Vähemmän. Kaloreita. Jos ei omenassa oo printattuna, että mitkä sen ravintoarvot on niin kattoo vittu guuglesta, saatana.

Ja jos oikeen haluaa hivistellä niin alakaa vetää apetta Zone-mallin mukaan tai etes sinnepäin niin kummasti paino putoaa vaikka söiskin paljon. Ytimekkäästi sanoen: hiilareiden, protskujen ja hyvien rasvojen tasapaino ratkasee siinä pelissä. Tai sitten tosiaan vaan laskee pelkät kalorit ja nappaa vitamiinit ja muut pilleripurkista.

30.04.2024 07:10:13
#617432 [+-] Piilota Suosittele

>>617161
prosessoituja (ultraprosessoituja)

aspartaami


Mitä jos syöt vaan ihan terveellisesti ja liikut, etkä katso sitä onko liha prosessoitua, kaikki ruoka jota syöt on prosessoitua hyvin pitkälle jopa jos lihasta puhutaan.

[ 5 viestiä | ]