Heavy metal cat Heavy metal cat
purrrs purrrs
lue kirja lue kirja
Säätöjä Säätöjä
vasemmisto vasemmisto
junsi ;_; junsi ;_;
kynät kynät
Syömisvamma Syömisvamma
u winning son? u winning son?
yulia 2 yulia 2
Kohina onkin totta Kohina onkin totta
anime anime
Sanna Marin kissenä Sanna Marin kissenä
minna jäätyi minna jäätyi
ihana mal malloy ihana mal malloy
Pojjaat Pojjaat
henkilö ilmoitukset henkilö ilmoitukset
Pakit Pakit
Äijäsetti Äijäsetti
Cyberpunk Luolasto - Käske Foxia pukeutumaan Che Guevaraan! Cyberpunk Luolasto - Käske Foxia pukeutumaan Che Guevaraan!
Dance like nobody's watching :3 Dance like nobody's watching :3
risu ukko risu ukko
Vituttaa ku aina käy näin Vituttaa ku aina käy näin
minne sie menet? minne sie menet?
 474 näyttökertaa, 4 viestiä, 4.12 MB, 1 tiedosto, 02.03.2024 06:44:16
[ + 2 - | ]

Touhou Youyoumu ~ Perfect Cherry Blossom [OPL3]


touhou

(71)  · 

zun

 · 

musiikki

(182)  · 

peli

(162)  · 

sound blaster

 · 

ymf262

 · 

yamaha

(8)
02.03.2024 07:10:59
#602792 [+1] Piilota Suosittele

Ymmärtääkseni pelin musiikki on tehty jollain vähän hienommalla laitteella (olisiko SC-88) ja tämä on vain jo tuolloin aikansa eläneen äänikortin (Soundblaster 16 ja muut yhteensopivat) paras tulkinta musiikista.
Sanoisin tosin, että sen minkä YMF262 (OPL3) häviää perkussiosssa tuollaiselle kalliimmalle syntikalle, se voittaa muiden instrumenttien selkeällä erottuvuudella. Jokainen äänikavana soi täysin erotettavasti, yksikään ei peity toisen alle.
Sen sijaan SC-88... mahtipontinen ääni, mutta hirveästi kaikua ja vaskipuhaltimien ääni peittää kaiken muun alleen. SC-55 olisi toiminut paremmin, jos olisi halunnut hifistellä.
Voi ZUN tähden, olisitpa jaksanut ylläpitää FM-synteesin ylivertaisuutta...

02.03.2024 07:12:51 | 11:48:10
#602793 [+1] Piilota Suosittele

Asiaan enemmän perehtyneet ovat tämän jo kuulleetkin monet kerrat, mutta laitanpa kuitenkin vertailun vuoksi

Tämä on ymmärtääkseni säveltäjän itsensä alkuperäinen visio, ja vaikka sävellykset ovat mahdottoman hienoja, niin instrumentaatio on paikoin aika mielestäni vähän epäonnistumut.
Tai sitten minulla on vain aika paljon paskemmat kuulokkeet kuin tuollaisella vähän suositummalla musiikkimiehellä :D

[ 4 viestiä | ]