putin putin
pyörä pyörä
happy new year fuckers... happy new year fuckers...
Tomi odottaa kun Jeremy silittää Tomi odottaa kun Jeremy silittää
Keskitysleirivangit kuolivat pääasiassa lavantautiin Keskitysleirivangit kuolivat pääasiassa lavantautiin
E-sana E-sana
lappeenranta lappeenranta
hitomi tanaka hitomi tanaka
minä nyt juon minä nyt juon
nigga nigga
Kuvakommentti Kuvakommentti
Yle propagandaa taas 18. Yle propagandaa taas 18.
Serbia apu Serbia apu
Nikola Tesla Nikola Tesla
Vasemmistoliitto Vasemmistoliitto
Prööt Prööt
Porn Porn
Ryppy ja koronavirus osa IV Ryppy ja koronavirus osa IV
seppo googlaa seppo googlaa
Yks lessu suuttu ku tajus että pitää maksaa myös Yks lessu suuttu ku tajus että pitää maksaa myös
Nallella on asiaa Nallella on asiaa
pokemon rage pokemon rage
ajotaito ajotaito
Valak Valak
 612 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 19.07.2022 15:14:10
[ + 2 | ]
👑 Katsotuin 19.07.2022.

Osmo ja inflaation syy

[65864] [tiedosto.png] [0.05 MB] [598x393] [] []
tiedosto.png

osmo soininvaara

 · 

vihreät

(367)  · 

inflaatio

(7)
19.07.2022 15:51:05
#586659 [+5] Piilota Suosittele

Eihän nuo kuljetuskustannukset, varastointikustannukset ole mitkään nousseet. Poliitikko on poliitikko ja se näkyy.

19.07.2022 15:57:44
#586663 [+3] Piilota Suosittele

>>586659
Osmo ite ollu pili tanassa touhutippaa pukaten säätämässä kaiken alasajoa ja nyt sitten ihmettelee. Tuoki on sitä "älykkösiipeä" virheissä joten voi vaan miettiä mitä ne muut miettii asioista jos ylipäätään kykenevät ajatteluun.

19.07.2022 20:33:27
#586699 [+3] Piilota Suosittele

ÄO ei näköjään nouse olit sitten kokenut tai kokematon poliitikko. Ja jos tuolla on tarkoitus "hämätä" suomalaisia niin korkeintaan niitä ritsapilluja jotka istuttavat perseensä autotielle sillointällöin.

19.07.2022 21:05:06
#586710 [+2] Piilota Suosittele

Tämmönenki väittämä ei ota pätkääkää huomioo semmosii asioita ku markkinatalous ja vapaa kilpailu. Jos oikeesti olis varaa pyytää 2e jäätelöstä, kukaa ei pyytäs 6e koska siin olis kilpailijan koju vieres

20.07.2022 00:11:08 | 00:12:12
#586723 [+3] Piilota Suosittele

Osmo oli ottanut varmaan höpöheinää ennen ja jälkeen jäätelön ostamisen.

Muuten hänkin ymmärtäisi, että jo raaka-aineen tuottamisen kustannuksista lähtien kaikki kustannukset ovat nousseet ja kustannusnousuun suurimmat syyt ovat energian ja polttoaineen hinta - joko suoraan tai välillisesti. Ja maitotilalta jäätelökioskin kautta Osmon käteen on pitkä ketju tuottamista, energiaa/polttoainetta - ja työntekijöitä.

Sitten kun kustannusten nousu raaka-aineissa ja energiassa/polttoaineessa on vaikuttanut myös työntekijään, joka on käsi ojossa pyytänyt kohonneita kustannuksia vastaavaa palkkaa, onkin jo Osmon lopputuotteen eli jäätelön hinta noussut erittäin paljon. Yritys kun ei tappiolla voi myydä tai yritys ei kauaa elä.

Vihreille ja vasemmistolle hyvin vaikeita asioita käsittää. Koska jos he käsittäisivät, he oikeasti puhuisivat energian ja polttoaineiden huolestuttavista hinnoista.

[ 12 viestiä | ]