mässyt mässyt
Kullervo Joensuu Kullervo Joensuu
Murhalinna Murhalinna
läheltä piti läheltä piti
Rkp n bilepaku Rkp n bilepaku
Voi vittu, se meni plörinäks, kun meidän jengi kesken himaan läk Voi vittu, se meni plörinäks, kun meidän jengi kesken himaan läk
Vittusaatana Vittusaatana
Sannan mussu lähettää terkkuja 🤣 Sannan mussu lähettää terkkuja 🤣
Sananvapaus Sananvapaus
Apusen kyal-apu Apusen kyal-apu
Hyvin tärkeää Hyvin tärkeää
haluatko testata haluatko testata
Muista Anoa Muista Anoa
dumb dumb
Lyökää niitä turpaan ja soittakaa sitten poliisit hakemaan ne Lyökää niitä turpaan ja soittakaa sitten poliisit hakemaan ne
väisäsen mulkku väisäsen mulkku
bullshit bullshit
Matti Vanhanen. Matti Vanhanen.
Yle propagandaa taas 23. Yle propagandaa taas 23.
gondola trance gondola trance
Paska poni Paska poni
humalaton helmikuu humalaton helmikuu
isis isis
varovaisuutta liikenteessä varovaisuutta liikenteessä
 693 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 19.07.2022 15:14:10
[ + 2 | ]
👑 Katsotuin 19.07.2022.

Osmo ja inflaation syy

[65864] [tiedosto.png] [0.05 MB] [598x393] [] []
tiedosto.png

osmo soininvaara

 · 

vihreät

(405)  · 

inflaatio

(7)
19.07.2022 15:51:05
#586659 [+5] Piilota Suosittele

Eihän nuo kuljetuskustannukset, varastointikustannukset ole mitkään nousseet. Poliitikko on poliitikko ja se näkyy.

19.07.2022 15:57:44
#586663 [+3] Piilota Suosittele

>>586659
Osmo ite ollu pili tanassa touhutippaa pukaten säätämässä kaiken alasajoa ja nyt sitten ihmettelee. Tuoki on sitä "älykkösiipeä" virheissä joten voi vaan miettiä mitä ne muut miettii asioista jos ylipäätään kykenevät ajatteluun.

19.07.2022 20:33:27
#586699 [+3] Piilota Suosittele

ÄO ei näköjään nouse olit sitten kokenut tai kokematon poliitikko. Ja jos tuolla on tarkoitus "hämätä" suomalaisia niin korkeintaan niitä ritsapilluja jotka istuttavat perseensä autotielle sillointällöin.

19.07.2022 21:05:06
#586710 [+2] Piilota Suosittele

Tämmönenki väittämä ei ota pätkääkää huomioo semmosii asioita ku markkinatalous ja vapaa kilpailu. Jos oikeesti olis varaa pyytää 2e jäätelöstä, kukaa ei pyytäs 6e koska siin olis kilpailijan koju vieres

20.07.2022 00:11:08 | 00:12:12
#586723 [+3] Piilota Suosittele

Osmo oli ottanut varmaan höpöheinää ennen ja jälkeen jäätelön ostamisen.

Muuten hänkin ymmärtäisi, että jo raaka-aineen tuottamisen kustannuksista lähtien kaikki kustannukset ovat nousseet ja kustannusnousuun suurimmat syyt ovat energian ja polttoaineen hinta - joko suoraan tai välillisesti. Ja maitotilalta jäätelökioskin kautta Osmon käteen on pitkä ketju tuottamista, energiaa/polttoainetta - ja työntekijöitä.

Sitten kun kustannusten nousu raaka-aineissa ja energiassa/polttoaineessa on vaikuttanut myös työntekijään, joka on käsi ojossa pyytänyt kohonneita kustannuksia vastaavaa palkkaa, onkin jo Osmon lopputuotteen eli jäätelön hinta noussut erittäin paljon. Yritys kun ei tappiolla voi myydä tai yritys ei kauaa elä.

Vihreille ja vasemmistolle hyvin vaikeita asioita käsittää. Koska jos he käsittäisivät, he oikeasti puhuisivat energian ja polttoaineiden huolestuttavista hinnoista.

[ 12 viestiä | ]