Hihi :3 Hihi :3
How to poop at a party How to poop at a party
Huutista Huutista
Ei tiedä mikä heat on suomeksi & Kaikki kuolee Ei tiedä mikä heat on suomeksi & Kaikki kuolee
matkailumainos japanista matkailumainos japanista
jalostaja jalostaja
Suunnitteluosasto Suunnitteluosasto
South Park - Safe Space - "In My Safe Space" South Park - Safe Space - "In My Safe Space"
Luolastosta ulos Luolastosta ulos
Arvaamaton kunnallis-ansa Arvaamaton kunnallis-ansa
Jättiläispunapuuhakkuuta,uitto- ja sahatoimintaa vuodelta 1946 Jättiläispunapuuhakkuuta,uitto- ja sahatoimintaa vuodelta 1946
Ei ole aikaa tauoille Ei ole aikaa tauoille
kissepitse kissepitse
Nutella Nooan meriseikkailu (Gen 609.34) Nutella Nooan meriseikkailu (Gen 609.34)
Kiina vs. USA Kiina vs. USA
"Huumori on defenssi." "Huumori on defenssi."
vitun lit däbbi fam vitun lit däbbi fam
Lainsäädäntösihteeri rikkoo lakia? Lainsäädäntösihteeri rikkoo lakia?
valkoiset pöksyt valkoiset pöksyt
Silitetään koiraa Silitetään koiraa
Tarvitsetko talouspaperia? Tarvitsetko talouspaperia?
Hyvää yötä :33 Hyvää yötä :33
Korvamato Korvamato
Näääääälkä Näääääälkä
 663 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 27.05.2022 23:17:01
[ + 4 - | ]

"Pakolainen"

[64699] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [605x662] [] []
tiedosto.jpg

pakolainen

(46)  · 

mutiainen

(56)  · 

roska

(21)
27.05.2022 23:48:31 | 23:48:46
#573891 [+7] Piilota Suosittele

On se ihanaa maksaa "apustuksia", kun humaanit kukkahattutädit (ja tiedätte kyllä kukkahattusetien nimet) haluavat näitä sankareita tänne ja haluavat, että me yhteiskuntana rahoitamme näille kavereille mukavan elintason.

Pakolaisissa on eroa. Katsotaan nyt vaikkapa ukrainalaisia, jotka haluavat oppia puhumaan suomea ja haluavat heti tehdä töitä Suomessa. Heti tehdä töitä Suomessa. Vaikka koulutus olisi kuinka kova, ovat ukrainalaiset valmiita mihin tahansa töihin.

Kumma juttu, muistellaanpa 90-lukua. Silloin Suomessa oli vietnamilaisten "ryntäys". Haluttiin oppia puhumaan suomea. Haluttiin tehdä töitä, myös hanttihommia vaikka oma koulutustaso oli korkea. Haluttiin saada rahaa, jolla laittaa omat lapset mahdollisimman hyviin kouluihin Suomessa integroitumaan, pärjäämään ja saamaan hyvä koulutus- ja tulotaso.

Sitten 90-luvulla oli myös somalien "ryntäys".

Toisten mielestä pakolaisissa on eroja. Kukkahattutätien (myös ne miespuoliset ovat tässä asiassa munattomia tätejä) mielestä eroja ei ole.

28.05.2022 07:42:34
#573927 [+3] Piilota Suosittele

>>573891 Vietnamilaiset venepakolaiset tuli 1980-luvun alussa ja nyt 40 vuotta myöhemminkin heistä ei ole kuulunut juuri muuta kuin ovat joskus tapelleet keskenään ja petkuttaneet toisiaan, mutta ei ole mitään 17 kertaista riskiä syyllistyä seksuaalirikoksiin jne.
Juu 1990-1991 kun neukkula alkoi kouristelemaan saapui junilla ilman papereita ja "omaisuutta" sieltä ns.ankkuri sompanssit jotka maahan päästyään alkoivat selittämään ja järjestämään "isälle, äitille, veljelle, siskolle, serkulle, enolle, sedälle ja naapurin lampaille tai vuohille" turvapaikkaa suomesta perheen yhdistämisen myötä.
Nyt voi siitä hommasta tehdä johtopäätöksiä kun on yli 30 vuoden, 2 tai 3 sompanssi sukupolven ajalta kokemusta ja tilastoja.

29.05.2022 14:40:50 | 14:41:27
#574249 [+-] Piilota Suosittele

>>574232 Niin no kyseisessä tapauksessa kateissa 66 tietokonetta ja syylliseksi todettu 52 katoamiseen joista 19 saatu takaisin ja 33 kateisiin jääneestä tuomittu korvaamaan 24.000€ jolloin koneen hinta keskimäärin 24.000/ 33 = 720€ - 730€ jolloin eteen päin myytäessä saanut ehkä max.keskimäärin 500€/kone, jolloin saanut ehkä 16.500€ rikoshyödyn millä maksaa ainakin osan kuvissa näkyvän mersun hinnasta ja osa meni myös ilmeisesti merkkivaatteisiin.
Toki yleensä kun joku tälläinen varas jää kiinni, niin ilmi tulee vain jäävuoren huippu tapauksista, tässä tapauksessa kun on vielä työskennellyt postin varastolla niin voi vain kuvitella mitä muuta sieltä on hävinnyt roskien viennin yhteydessä ja postilta kun kysyy kirjatunkin lähetyksen perään joka on kadonnut / pysähtynyt johonkin lajittelukeskukseen, niin taatusti posti ei myönnä että heissä on vikaa ja korvaukset on kilo perusteisia pennejä verrattuna oikeaan hintaan ja vaivannäköön.

29.05.2022 18:42:25
#574285 [+-] Piilota Suosittele

>>574276 Osittain tämä kaikki on seurausta kun halpuutetaan työehtosopimukset, palkat, työ ja tauko ajat kuten on käynyt siivous ja rakennusalalla jonne ei saa suomalaisia töihin kuin johtotehtäviin.
Sitten kun ei saada ammattitaitoista porukkaa, on pakko laskea rimaa ja no sitten ei tarvitse ihmetellä kun laatu laskee pahemmin kuin ruplan kurssi -90 luvulla.

[ 10 viestiä | ]