[NNN=715887] [NNN=715887]
Ihmeelliset olennot Ihmeelliset olennot
Et kai kuseta mua? Et kai kuseta mua?
Alfred Tornion rajalla Alfred Tornion rajalla
No Fun Burgeri No Fun Burgeri
Marge tietää mistä puhuu Marge tietää mistä puhuu
Vaaliehdokas homoavioliitoista Vaaliehdokas homoavioliitoista
Mitä? Mitä?
Eskapismi on parasta huumetta Eskapismi on parasta huumetta
Olen aivan samaa mieltä Olen aivan samaa mieltä
Yrjö Yrjö
BoB: Lost BoB: Lost
Yllätyitkö? Minä en Yllätyitkö? Minä en
mustan miehen vierailu mustan miehen vierailu
pyhävesi pyhävesi
Läski-Paskan Psykoosit tulille Läski-Paskan Psykoosit tulille
haluatko pelata peliä haluatko pelata peliä
es-power es-power
Les aventures de Remi Les aventures de Remi
Viisikko pukeutuu lateksiin Viisikko pukeutuu lateksiin
Wohvelin syndrooma Wohvelin syndrooma
Klassikoita ja tyylikkäimpiä uut Klassikoita ja tyylikkäimpiä uut
Don't worry, be happy Don't worry, be happy
Da Da
 444 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.72 MB, 2 tiedostoa, 02.02.2022 15:09:55
[ + 4 - | ]

Ei kiitos.

[61367] [20220202_140824.jpg] [0.16 MB] [1600x1334] [] []
20220202_140824.jpg
[61366] [Screenshot_20220202-140854_Samsung-Internet.jpg] [0.56 MB] [1080x1477] [] []
Screenshot_20220202-140854_Samsung-Internet.jpg

ruotsipuolue

02.02.2022 16:17:18
#544617 [+2] Piilota Suosittele

Ihan normaalia kähmintää. Kun suomen työntekijöiden palkkauskulut ovat huipussaan, niin tarvitaan pljon halpatyövoimaa.

03.02.2022 00:16:45
#544778 [+-] Piilota Suosittele

Närpiö sinänsä oli aikanaan menestys juuri vietnamilaisten maahanmuuttajien vuoksi.

Porukka oli lähtenyt isoihin kaupunkeihin, lapsia ei kiinnostanut tomaattien ja kurkkujen viljely, vaan "modernit ammatit", työvoimapula oli kova - sitten saatiin pelastus Vietnamista.

Samoihin aikoihin läheinen Kristiinankaupunki sen sijaan täyttyi somaleista, jotka lökäpöksyilivät nurkilla ja aiheuttaen sitä pahennusta, mitä... niin... tiedätte, mutta enempää ei varmasti saa sanoa. Kristiinankaupunki jatkoi kuihtumistaan, menestystä ei ollut. Närpiöllä oli.

Ikävä kyllä, 25 vuotta myöhemmin paikalle ovat saapuneet myös vietnamilaiset roistot ja puliveivaajat ja se näkyy.
Toisaalta Närpiöstä on tullut sulatusuuni porukalle ja nykyään Närpiössä on jo Lähi-Idän porukkaa paikalla melkein liiaksi. Somaleita tosin Närpiössä ei kauheasti ole ollut, koska vietnamilaiset eivät lökäpöksynotkujia hyvällä katsele - siksi somalit ovatkin etenkin Kristiinankaupungissa.

Mutta Närpiö on hieno paikka. Hyviä ravintoloita meren äärellä, hieno hotelli ravintoloineen ja muutenkin (vielä) vallan mahtava paikka. Samoin kivenheiton päässä oleva Kaskinen.

Kristiinankaupunki ei enää olekaan niin kiva. Tiedätte kyllä mikä on taustalla ja miksi yritykset siellä ovat täysin nurin ja kunnon ravintolaakaan ei sieltä löydä. Hotellit tekevät tuplavarauksia/hukkaavat varauksia ja jopa valehtelevat, että ovat sopineet aamupalan ABC:lle, jossa asiasta ei mitään tiedetä.

[ 4 viestiä | ]