Kyllä minä näihin mahdun Kyllä minä näihin mahdun
Tämähän on Tämähän on
Vittu mikä krapula Vittu mikä krapula
Apustajan lapsuus Apustajan lapsuus
Tuubi juusto Tuubi juusto
high fife high fife
nyt osu jamalia leukaan nyt osu jamalia leukaan
perc perc
armeija armeija
LGBTBBQ wars LGBTBBQ wars
Kyllä muut sitten hoitaa.. Kyllä muut sitten hoitaa..
Narkkarin voimat Narkkarin voimat
En tiedä En tiedä
kurkkii ikkunasta kurkkii ikkunasta
pizza pizza
3 jutskaa ny samalla 3 jutskaa ny samalla
Bännit suomireddittiin kun julkaisi faktan THL:n sivulta Bännit suomireddittiin kun julkaisi faktan THL:n sivulta
Uliälylumiuala MINUN LONKERO ULIAAA Uliälylumiuala MINUN LONKERO ULIAAA
RÖMPSIS RÖMPSIS
Se ei pelaa, joka pelkää Se ei pelaa, joka pelkää
Sarjiksia. Sarjiksia.
mikä haisee mikä haisee
Erikoistaito Erikoistaito
anime2 anime2
 494 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.27 MB, 1 tiedosto, 15.01.2022 13:06:23
[ + 6 - | ]

Jarlaa

[60646] [20220115_120428.jpg] [0.27 MB] [1976x1402] [] []
20220115_120428.jpg

15.01.2022 15:28:06
#539622 [+5] Piilota Suosittele

SDP taikoo rahaa taikaseinästä valtuutetuille ja poliittisin nimityksin nimetyille viranhaltijoille

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6d0e31ce-69c0-4cb2-bdce-69457979e35d

Koska rahaa ei taikaseinästä saa, tarvitaan lisää veroja.

Vasemmistopuolueiden perinteiset tavat kuvitella verokertymän lisääntyvän ovat aina perinteisen samat: Nostetaan polttoaineveroja ja nostetaan alkoholi- ja tupakkaveroja.

Polttoaineverojen nostaminen entisestään kurjistaa sote-alan työntekijöiden tilannetta. Pienipalkkaiset sairaanhoitajat, välinehoitajat jne. sote-alan työntekijät kulkevat töissä sellaisiin aikoihin, jolloin julkinen liikenne ei toimi ja monella alueella ei edes toimistoaikaan kulje/toimi tarpeeksi hyvin. Korkeat polttoainehinnat heikentävät suoraan hoitajien käteen jäävää netto-osuutta ja siten lisäävät halua vaihtaa alaa, joka nostaa sote-alan ongelmia.

Vaikka esimerkiksi polttonaineveroihin ei voikaan maakunnista vaikuttaa, pitää nähdä asiat laajemmin ja kokonaisuutena. Maakuntavaaleissa äänivyöry hallituspuolueille indikoisi, että on ok köyhdyttää Suomea ja vain kiihdyttää tavallisen työläisen köyhdyttämistä uuden sote-himmelin vuoksi.

Vasemmistopuolueiden asenteesta kaikista toimivimpaan terveydenhuoltoon, työterveyshuoltoon, voi lyhyesti kuvata vasemmistolaisen mentaliteetin mantralla: "Kurjuutta kaikille, ei kenellekään hyvää"

16.01.2022 04:09:40
#539774 [+3] Piilota Suosittele

Ei vittu että repesin! 😂 Ja vielä pahemmin ku tuo Ohukainen ja Paksukainen tuli heti ensimmäisenä mutkuttamaan persuja! 🤣

16.01.2022 11:26:29
#539813 [+1] Piilota Suosittele

>>539622 Sairaanhoitajien palkka kaukana pienestä... Mutta samaan aikaanhan suurin osa kokkareidenkin kannattajist on hoitsui :D :D Luulee olevansa jotai porvaristoa he. Mutta ei sen vertaa osaa rahaa käyttää että pitää itkee joka tuutista.

16.01.2022 14:47:36 | 14:48:03
#539875 [+2] Piilota Suosittele

>>539813

Tuossa Tehyn tietoa peruspalkoista. Ja kyllähän nuo peruspalkat aidosti pieniä ovat.

https://www.tehy.fi/system/files/mfiles/muu_dokumentti/kunta-alan_palkat_1.8.2020_ja_1.4.2021_id_14888.pdf

Toki jos hoitalla on paljon yö- ja viikonloppuvuoroja, toteutunut palkka nousee merkittävästi, mutta monessa paikassa ei sellaisia mahdollisuuksia edes kauheasti ole, vaan ollaan melko lähellä peruspalkkaa. Toki verottaja tietysti pitää huolen joka tapauksessa siitä, että nettopalkat kummasti harmonisoituvat tässä progressiivisen verotuksen maassa.

[ 8 viestiä | ]