tuoksuttelija22 tuoksuttelija22
Vänkäri Vänkäri
veitsennuolija22 veitsennuolija22
just nyt just nyt
Käärmeenkäsittelijä Käärmeenkäsittelijä
R2-D2:n näyttelijä paljastettu R2-D2:n näyttelijä paljastettu
Kykenemättömyyttä Kykenemättömyyttä
Suomalaisten innovaatioita Suomalaisten innovaatioita
ne tosiaan on iskunkestäviä ne tosiaan on iskunkestäviä
Veleho saapuu aina ajallaan Veleho saapuu aina ajallaan
Moi pitää mennä. Moi pitää mennä.
täältä -> tähän täältä -> tähän
Eläingiffejä Eläingiffejä
Huutista Huutista
Jamalin stringit Jamalin stringit
Bed intruder Bed intruder
Sinne menee eläkerahat Sinne menee eläkerahat
jonain päivänä.. jonain päivänä..
Hotelli persereikä Hotelli persereikä
mikko merikivi mikko merikivi
Hinnasto Hinnasto
Roll for AC Roll for AC
Voisinko päästä nukkumaan myös Voisinko päästä nukkumaan myös
antoi lahjan antoi lahjan
 740 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 09.01.2022 07:39:55
[ + 9 - | ]
👑 Plussatuin 09.01.2022.

Suomea, suomea...

[60452] [tiedosto.jpg] [0.04 MB] [720x404] [] []
tiedosto.jpg

ruokajono

09.01.2022 14:05:59
#537568 [+2] Piilota Suosittele

Niimpä. Tuli nähtyä somaliperheillä paljon EU-ruoka-apu kasseja. Oli 10-20 kilon riisisäkkejä, oli ruokasäkkejä monen muotoista. Ei mitään samaa kamaa mitä suomalainen jonottaa. Suoraan EU-toimituksista. Suomalaisella muuttajalla näitä säkkejä en ole nähnyt yhden yhtä. Siitä syystä ettei suomalaiselle niitä anneta. Suomalaisen kuuluu jonottaa kilometrijonossa. Pääosin kauppojen lahjoituksina saaduista vanhentuvista tuotteista.

Se on hauskaa miten ovat sosiaalimuutot kääntyneet päinvastaiseen suuntaan. Juurikaan syntyperäistä suomalaista ei enää muuteta, vaan sosiaalimuutto tapahtuu vain ulkomailta tulleille ihmisille. Samassa suhteessa ovat esim. ulkomailta muuttaneet muut perheet, kuten saksalaiset. Heille tukijärjestelmä on yhtä ankara kuin syntyperäiselle suomalaiselle perheelle. Näitä perheitä olen myös muuttanut kymmeniä, mutta en läheskään niin paljon kuin somaleita. Tai sanotaan näin, että itämaan tietäjien puolelta tulleita.

09.01.2022 15:59:12
#537650 [+-] Piilota Suosittele

Kävelin yksi päivä paikallisen ruoka-avun ohitte, niin siellä jonotti jotain 5-6 neekeriä ja puheesta päätellen ryssiä joitain kappaleita

[ 5 viestiä | ]