kaveri :3 kaveri :3
Henkilökultti? Ei meillä demareissa ainakaan.. Henkilökultti? Ei meillä demareissa ainakaan..
extra sinappi extra sinappi
tervetuloa oikeaan maailmaan tervetuloa oikeaan maailmaan
Hunajakauppias Hunajakauppias
Jekku.. Jekku..
Antifa Antifa
Suuret teot. Suuret teot.
En tiä, ehkä? En tiä, ehkä?
jopocop jopocop
bäää bäää
kun maskipakko tulee niin rupeatteko käyttämään tämän mallisia? kun maskipakko tulee niin rupeatteko käyttämään tämän mallisia?
Yhyy väkivaltaa Yhyy väkivaltaa
abu muquak abu muquak
Marco on näsä Marco on näsä
varmaan joku koodi varmaan joku koodi
salaliitto salaliitto
tavja ja pevtti tavja ja pevtti
Neekeri Neekeri
anime2 anime2
Hesari Hesari
Persuilijat Persuilijat
Nerokasta Nerokasta
Bännit suomireddittiin kun julkaisi faktan THL:n sivulta Bännit suomireddittiin kun julkaisi faktan THL:n sivulta
 482 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 09.01.2022 07:39:55
[ + 9 - | ]
👑 Plussatuin 09.01.2022.

Suomea, suomea...

[60452] [tiedosto.jpg] [0.04 MB] [720x404] [] []
tiedosto.jpg

ruokajono

09.01.2022 14:05:59
#537568 [+2] Piilota Suosittele

Niimpä. Tuli nähtyä somaliperheillä paljon EU-ruoka-apu kasseja. Oli 10-20 kilon riisisäkkejä, oli ruokasäkkejä monen muotoista. Ei mitään samaa kamaa mitä suomalainen jonottaa. Suoraan EU-toimituksista. Suomalaisella muuttajalla näitä säkkejä en ole nähnyt yhden yhtä. Siitä syystä ettei suomalaiselle niitä anneta. Suomalaisen kuuluu jonottaa kilometrijonossa. Pääosin kauppojen lahjoituksina saaduista vanhentuvista tuotteista.

Se on hauskaa miten ovat sosiaalimuutot kääntyneet päinvastaiseen suuntaan. Juurikaan syntyperäistä suomalaista ei enää muuteta, vaan sosiaalimuutto tapahtuu vain ulkomailta tulleille ihmisille. Samassa suhteessa ovat esim. ulkomailta muuttaneet muut perheet, kuten saksalaiset. Heille tukijärjestelmä on yhtä ankara kuin syntyperäiselle suomalaiselle perheelle. Näitä perheitä olen myös muuttanut kymmeniä, mutta en läheskään niin paljon kuin somaleita. Tai sanotaan näin, että itämaan tietäjien puolelta tulleita.

09.01.2022 15:59:12
#537650 [+-] Piilota Suosittele

Kävelin yksi päivä paikallisen ruoka-avun ohitte, niin siellä jonotti jotain 5-6 neekeriä ja puheesta päätellen ryssiä joitain kappaleita

[ 5 viestiä | ]