Kirjoituskoukku Kirjoituskoukku
redtube suomennoksia redtube suomennoksia
perhanan hyppykaloja juomamukissa :3 perhanan hyppykaloja juomamukissa :3
Vilkutti kameralle Vilkutti kameralle
Lukio vs. Amis Lukio vs. Amis
kyllä minä tänne mahdun >:3 kyllä minä tänne mahdun >:3
vasemmistotaitelilija ymmärtää vasemmistotaitelilija ymmärtää
RipStein RipStein
Tää tulee kertoo sulle faktoi Tää tulee kertoo sulle faktoi
Vihtorin salaisuus Vihtorin salaisuus
Ööö Ööö
Luolasto Discord Luolasto Discord
When you skip the tutorial and head straight to race. When you skip the tutorial and head straight to race.
Tinder Riitta Tinder Riitta
TOTO YO TATA TOTO YO TATA
börheystrimmausta börheystrimmausta
fabrics by tyrone fabrics by tyrone
Mistä tunnistaa rikollisen? Mistä tunnistaa rikollisen?
ruokaa hymyssä suin ruokaa hymyssä suin
Kivi Kivi
Sateenkaarileluja päiväkoteihin. Sateenkaarileluja päiväkoteihin.
suussa suussa
Kohta sattuu Kohta sattuu
Elämä on kovaa Elämä on kovaa
 432 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.02 MB, 2 tiedostoa, 03.01.2022 22:44:10
[ + 0 | ]

Korona-analyysiä [OC]

[60296] [korona.png] [0.01 MB] [610x460] [] []
korona.png
[60295] [korona2.png] [0.01 MB] [610x460] [] []
korona2.png

korona

(297)  · 

analyysi

 · 

kuvaaja

(5)  · 

käyrä

03.01.2022 22:49:03 | 00:12:58
#536011 [+2] Piilota Suosittele

Laitan nyt tännekin kun kerta työn jo tein @Nakuankka :den kanssa jutellessa.

Pyöräytin siis THL:n tämän päiväsen datan myllyyn ja tarkastelin logaritmisella asteikolla viikon pituisella liukuvalla keskiarvolla. Tästä näkyy omikronin päälle parikuukautta sitten aikaan saama aalto ensimmäisenä pienimmänneliösumman sovituksena. Ja toisena mielenkiintoinen uusi aalto, joka on tarttunut joskus 17. joulukuuta aikoihin (kun itäminen otetaan huomioon). Jälkimmäisessä on pisteitä aika vähän, joten saataa olla vain sattumaa.

Kuitenkin jos sama suunta jatkuu on viikonloppuun mennessä 8050 tartuntaa päivässä tämän ennusteeni mukaan.

04.01.2022 19:03:00
#536151 [+2] Piilota Suosittele

>>536011 Harmi ku oon käyny vaan elämämkolun, niin en tiiä mitä nuo luvut meinaa. Ylemmässä kuvassa ollaan ilmeisesti viidessätuhannessa banaanissa kun matkaa on kulunu 700 Parsekia? Alemmassa ilmeisesti on muurahaisten määrän suhde kenialaisten poppamiesten määrään?

04.01.2022 21:53:53 | 22:08:26
#536206 [+-] Piilota Suosittele

>>536187
Et sinä logaritmeistä kuitenkaan mitään irti saa. Mutta jos kerta nätisti pyydetään:

Aiemmin oli vaaka-akselilla mittauspisteen numero (eli päivä). Pystyssä oli tietenkin todetut tartunnat, mutta hullunkurisissa numeroissa, jotka menee jotenkin 2,4 ja sitten se 2,4 kertaa niin monta kun on numeroa pystyrivillä.

Edit: voit laittaa vaikka jonnekkin googleen tai älylaskimeen sellasen kumman sarjan merkkejä joka menee vähän niinkuin näin:
exp(-47+0.08*(701+[päivä])),
ja siihen päivän kohdalle lisäät vaan niin paljon kun on tästä päivästä päiviä eteenpäin. Huominen olis vaikka 1 ja sitten jo ensi tiistai olisi vaikka 7. Siten saat tietää miten paljon tartuntatapauksia on sinä päivänä.

[ 5 viestiä | ]