Unettomat yöt Unettomat yöt
Scout vs Heavy Scout vs Heavy
Joka sekunti lasketaan Joka sekunti lasketaan
onko hampaat harjattu onko hampaat harjattu
Ei kiinnosta Ei kiinnosta
Upi naistenhakkaajana Upi naistenhakkaajana
Toveri lapset Toveri lapset
Nope Nope
katselemassa maisemia :3 katselemassa maisemia :3
Vitsillinen sarjakuva 8 Vitsillinen sarjakuva 8
R A H O I T U S R A H O I T U S
Metsurityty Metsurityty
Kun Hapsi ei haluakkaan sinua Kun Hapsi ei haluakkaan sinua
Perääntykää! Minulla on kissa enkä pelkää käyttää sitä! >:3 Perääntykää! Minulla on kissa enkä pelkää käyttää sitä! >:3
Perussuomalaiset Perussuomalaiset
Puolustusvoimat Puolustusvoimat
Hienojen taiteiden aatelistoa Hienojen taiteiden aatelistoa
Rapu Rapu
Kaula parran kauhu Kaula parran kauhu
Mortti, katso! Mortti, katso!
Tässä on "viaton poistuminen" tanssini Tässä on "viaton poistuminen" tanssini
Vaadimme Vaadimme
Hyvä ystävä Hyvä ystävä
Stand [L A M B S A U C E] Stand [L A M B S A U C E]
 662 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.02 MB, 2 tiedostoa, 03.01.2022 22:44:10
[ + 0 | ]

Korona-analyysiä [OC]

[60296] [korona.png] [0.01 MB] [610x460] [] []
korona.png
[60295] [korona2.png] [0.01 MB] [610x460] [] []
korona2.png

korona

(299)  · 

analyysi

 · 

kuvaaja

(5)  · 

käyrä

03.01.2022 22:49:03 | 00:12:58
#536011 [+2] Piilota Suosittele

Laitan nyt tännekin kun kerta työn jo tein @Nakuankka :den kanssa jutellessa.

Pyöräytin siis THL:n tämän päiväsen datan myllyyn ja tarkastelin logaritmisella asteikolla viikon pituisella liukuvalla keskiarvolla. Tästä näkyy omikronin päälle parikuukautta sitten aikaan saama aalto ensimmäisenä pienimmänneliösumman sovituksena. Ja toisena mielenkiintoinen uusi aalto, joka on tarttunut joskus 17. joulukuuta aikoihin (kun itäminen otetaan huomioon). Jälkimmäisessä on pisteitä aika vähän, joten saataa olla vain sattumaa.

Kuitenkin jos sama suunta jatkuu on viikonloppuun mennessä 8050 tartuntaa päivässä tämän ennusteeni mukaan.

04.01.2022 19:03:00
#536151 [+2] Piilota Suosittele

>>536011 Harmi ku oon käyny vaan elämämkolun, niin en tiiä mitä nuo luvut meinaa. Ylemmässä kuvassa ollaan ilmeisesti viidessätuhannessa banaanissa kun matkaa on kulunu 700 Parsekia? Alemmassa ilmeisesti on muurahaisten määrän suhde kenialaisten poppamiesten määrään?

04.01.2022 21:53:53 | 22:08:26
#536206 [+-] Piilota Suosittele

>>536187
Et sinä logaritmeistä kuitenkaan mitään irti saa. Mutta jos kerta nätisti pyydetään:

Aiemmin oli vaaka-akselilla mittauspisteen numero (eli päivä). Pystyssä oli tietenkin todetut tartunnat, mutta hullunkurisissa numeroissa, jotka menee jotenkin 2,4 ja sitten se 2,4 kertaa niin monta kun on numeroa pystyrivillä.

Edit: voit laittaa vaikka jonnekkin googleen tai älylaskimeen sellasen kumman sarjan merkkejä joka menee vähän niinkuin näin:
exp(-47+0.08*(701+[päivä])),
ja siihen päivän kohdalle lisäät vaan niin paljon kun on tästä päivästä päiviä eteenpäin. Huominen olis vaikka 1 ja sitten jo ensi tiistai olisi vaikka 7. Siten saat tietää miten paljon tartuntatapauksia on sinä päivänä.

[ 5 viestiä | ]