aku aku
luolaston käyttäjien jiäkuapit part.2. luolaston käyttäjien jiäkuapit part.2.
Maahanmuuton perusteet Maahanmuuton perusteet
luolaston käyttäjien hanurit. luolaston käyttäjien hanurit.
Valto-setä ja kyösti Valto-setä ja kyösti
Fuck you Baltimore! Fuck you Baltimore!
Sillä aikaa Venäjällä Sillä aikaa Venäjällä
Tulevaisuuden teknologia on täällä! Tulevaisuuden teknologia on täällä!
Kuva-arvoitus: Löydä pupu :3 Kuva-arvoitus: Löydä pupu :3
fail fail
The Worst Of Bob Sapp MMA The Worst Of Bob Sapp MMA
garfielf becomes god and vores the universe garfielf becomes god and vores the universe
Hyvää yötä Hyvää yötä
Keep on rollin' Keep on rollin'
Pakotetut porrasturvat Pakotetut porrasturvat
Zansatsu Ponytail 2/4 Zansatsu Ponytail 2/4
Chocobo maalaamo Chocobo maalaamo
sotapropagandaa sotapropagandaa
papan erehdys papan erehdys
Poliisien juoni Poliisien juoni
Aliens Aliens
totuus sattuu... totuus sattuu...
musta juhannus musta juhannus
Uutta Ryppyä Uutta Ryppyä
 615 näyttökertaa, 18 viestiä, 0.09 MB, 1 tiedosto, 13.07.2021 19:08:32
[ + 2 - | ]

Niinaa ahdistaa

[55153] [20210713_185917.jpg] [0.09 MB] [733x645] [] []
20210713_185917.jpg

13.07.2021 19:13:46
#479735 [+-] Piilota Suosittele

vanhukset kuormittaa tuota eniten. Ei mitää vanhuksia vastaan vaan suomen päihdepolitiikkaa. Olis vitusti vähemmän vanhuksia kuormittamassa terveydenhuoltoa ja enemmän nuoria työntekijöitä, jos ihmiset ryyppäis enemmän ja polttais tupakkia. Huumeetkin olis jees. Eniten lapsia syntyi suomessa, kun heroiini oli apteekissa

13.07.2021 19:40:54
#479763 [+-] Piilota Suosittele

Ja hirvee haippi myös mummonuhan ympärillä, että nyt kaatu jengiä. Todellisuudessa viikonloppuna kuolee enemmän hukkumalla väkeä kuin meeminuhaan.

13.07.2021 22:54:44 | 22:55:44
#479857 [+-] Piilota Suosittele

>>479843
On luonnollista, että ihminen kuolee jossain vaiheessa, silti on suorastaan järkevää pitkittää tulevaa kaikin mahdollisin keinoin.

Miksi ilmastoasioissa pitäisi ajatella eri tavalla?

13.07.2021 23:30:55
#479864 [+1] Piilota Suosittele

>>479841
Tarkoitan henkilökohtaiselle polulle Niinalla osuvia tapahtumia, kuten vaikka läheisen kuolema, YT-neuvottelut ja niiden lopputulokset jne.

Ilmastonmuutoksen todellinen vaikutus Niinaan on yhtä suuri kuin parikymmentä vuotta sitten oli otsonikerroksen reikä freonien vuoksi eli erilaiset aineet muuttuvat, tulee sitä ja tätä filtteriä, uusia teknologioita ja no, lisää kustannuksia. Niinan elinaikana, varsinkin jos tuollaisesta asiasta stressaa terveytensä pilalle, ilmastonmuutos ei vielä aiheuta polulle massiivisia asioita. Muutaman sukupolven päässä vaikutuksia on. Kuinka paljon, niin siihen voidaan vaikuttaa eri tavoin ja sitten on varmasti paljon sellaista, mihin ei voida vaikuttaa.

Ilmastonmuutosta enemmän kannattaa pitää ääntä merten ja vesistöjen pilaamisesta ja piittaamattomuudesta/innottomuudesta puhdistaa muovista ja mikromuovista vesistöjä. Intian ja Kiinan alueilla esimerkiksi dumpataan kaikki jokiin, joista ne valuvat meriin. Toisena asiana ovat kaivokset ja maaperän tuhoaminen/raiskaaminen, jota kaivosyhtiöt yrittävät Suomessa tehdä, kun lait näyttävät olevan tähän päivään soveltumattomat, unohtamatta Kiinassa ja esimerkiksi Perussa tapahtuvaa järjestelmällistä jättilouhimista, jolla tehdään kraateri maahan ja dumpataan likainen aines toiseelle tuhoten siten vähintään 2 aluetta (ja vesistöjen kautta laajempikin alue). Kiinassa ja Perussa tätä tuhoa tehdään "vihreän siirtymän" vuoksi aikaansaaden se, että länsimaissa, kuten Norjassa, saadaan paikallispäästöt pieneksi sähköautojen kautta, mutta kokonaiskuormitus onkin planeetallemme perkuleellinen.

Terveisin,
GGG-Rietas-Tuusanburgeri-Chimera

14.07.2021 16:49:06
#480035 [+-] Piilota Suosittele

>>479864
Olen kyllä hyvin pitkälti samaa mieltä, etenkin siitä mitä tulee ympäristön pilaantumiseen. Toki näen myös että ilmastonmuutoksen vaikutukset aiheuttaa tälläkin hetkellä erinäisiä haasteita ympäri maailmaa. Toki sellaisiahan ne eivät ole että peruspulliainen jättäisi päiväkahvinsa väliin järkytyksestä, mutta vähän uhkaavalta kyllä vaikuttaa etenkin säätilojen osalta tää toiminta. Toki paljon voi olla sattumaakin.

[ 18 viestiä | ]