Hapsi Hapsi
Palautusjuoma Palautusjuoma
läskit läskit
kelloo ranteessa kelloo ranteessa
Transut äreänä Transut äreänä
taikuri taikuri
Ihana nainen Ihana nainen
Vitu läpäntäkö Vitu läpäntäkö
Praedor 2/2 Praedor 2/2
eka sana eka sana
Treffeillä Treffeillä
Ihanat naiset Ihanat naiset
parit modit parit modit
Niin miksiköhän syntyvyys ja onnellisuus laskee jatkuvasti? Niin miksiköhän syntyvyys ja onnellisuus laskee jatkuvasti?
jekutti jekutti
työpöydän siivous työpöydän siivous
aallonmurtaja aallonmurtaja
nyt koodataan nyt koodataan
Piripää vonkaa pyörältä Piripää vonkaa pyörältä
Näläkäsiä katteja Näläkäsiä katteja
kaapelin laskentaa kaapelin laskentaa
Paras hallitusohjelma ikinä! Sitäpaitsi Marinin vika! Paras hallitusohjelma ikinä! Sitäpaitsi Marinin vika!
töihin menossa töihin menossa
Punkkeja tosiaan on paljon Punkkeja tosiaan on paljon
 701 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.13 MB, 1 tiedosto, 10.07.2021 18:16:25
[ + 3 | ]

Kondomit loppu

[55062] [tiedosto.jpg] [0.13 MB] [1072x1440] [] []
tiedosto.jpg

10.07.2021 18:45:31
#478912 [+-] Piilota Suosittele

Niin myös itsetyydytys, jos on Ramaattuun uskominen.
"Älä laske turhaan siemeniäsi maahan tai sinun on kuolemalla kuoltava."
Ei suora lainaus.

10.07.2021 20:17:43 | 20:18:26
#478934 [+1] Piilota Suosittele

>>478912
ei se ole ihan niin yksioikoista. Tarina kuuluu näin: "Mutta kun Oonan tiesi, ettei jälkeläinen olisi oleva hänen, niin hän antoi, aina kun yhtyi veljensä vaimoon, siemenensä mennä maahan, ettei hankkisi jälkeläistä veljelleen. Mutta se, minkä hän teki, oli paha Herran silmissä; sentähden hän antoi hänenkin kuolla."

Konteksti tässä on että Oonanin oli tavan mukaisesti pitänyt ottaa itselleen kuolleen veljensä vaimo (jumala oli aiemmin "antanut veljen kuolla koska se ei ollut tarpeeksi otollinen"), mutta jos tästä liitosta olisi siunaantunut poikalapsia niin Oonan olisi menettänyt veljensä perinnön niille. Tästä syystä hän oli varuillaan eikä laskenut mälliä sisään.

Mutta mikä tässä oli se kuoleman arvoinen teko? Perintöketkuttelu? Coitus interruptus tai ehkäisy ylipäänsä? Sekö ettei pannut kuolleen veljensä vaimoa kunnolla niinkuin kunniallisen miehen kuului? Vai se oletettu tekninen toteutusyksityiskohta?

Oli miten oli, Oonan muistetaan ikuisesti vain runkkarina.

[ 10 viestiä | ]