ei loppuusa paha ollu tuo surströmming ei loppuusa paha ollu tuo surströmming
Selfie Selfie
:D :D
iidazsofia iidazsofia
Teille tulee sitten moskeija tänne kaupunkiin. Teille tulee sitten moskeija tänne kaupunkiin.
Arvaamaton kunnallis-ansa Arvaamaton kunnallis-ansa
Voikukka Voikukka
vitun lit däbbi fam vitun lit däbbi fam
Mr.Dalliard we've been activated! Mr.Dalliard we've been activated!
Menisin retkuun :3 Menisin retkuun :3
Kim-kollaasi 1 Kim-kollaasi 1
Älä vittuile Intialle, valkoinen piru! Älä vittuile Intialle, valkoinen piru!
Idiootti Idiootti
Hääyö. Hääyö.
laskuvesi laskuvesi
mielikuvani 4evilistä :-D mielikuvani 4evilistä :-D
Kylvyssä :3 Kylvyssä :3
Hassu koira Hassu koira
O.G Seppo O.G Seppo
Munat konehuoneessa Munat konehuoneessa
Et taida tietää mitä karthagossa tapahtu Et taida tietää mitä karthagossa tapahtu
Älä usko paskapuhetta! Älä usko paskapuhetta!
Salaman voima Salaman voima
Lame Selfie Bee Lame Selfie Bee
 574 näyttökertaa, 3 viestiä, 3.1 MB, 1 tiedosto, 05.07.2021 23:54:52
[ + 2 | ]

72 tuntia lihan valmistelua


beef wellington

06.07.2021 00:01:32
#477957 [+-] Piilota Suosittele

Oi jumankeuta, että... alkoikin kuola valumaan, vaikka tänään on juuri todella hyvää grillattua porsaan sisäfilettä vedetty naamariin.

06.07.2021 01:03:09
#477968 [+-] Piilota Suosittele

>>477957
Innostuin kattelemmaan vähän erillaisia filimejä tännään niin voi helevettiläinen, että tekis mieli lipasta. Sienet on kyllä saatanasta, mutta kyllä tuota maistais. Ja sushimestarin päivänkin vilkaisin just äsken. Meikä se täällä vaan syö nakkeja ja kalapuikkoja niin pikkasen rupiaa jo mietityttään nää mun ruokailutottumukset. Ruokaanki voi vissiin suhtautua nautinnolla eikä vaan hakea sitä "no tästä nyt saa energiaa" ajatuksella.

06.07.2021 01:35:28
#477971 [+-] Piilota Suosittele

>>477968
Tällainen hedonisti kuin itse olen, niin suhtaudun ruokaan aina nautinnolla enkä energia-ajatuksella.

Jo vuosituhannen vaihteessa vitsailtiin erään työkaverin (entinen koulukaverikin, jonka sain puhuttua firmaan töihin, mutta totesi muutaman vuoden jälkeen jo, että ei koodaaminen ole valkoisen miehen hommaa) kanssa, että päivän tärkein asia on pihvi. Ja siksi käytiin eräässä pihviravintolassa lähes päivittäin lounaalla vetämässä pihvit.

Työjuttujen vuoksi muuten tuli opittua nyt kesäkuussa, mikä on Smash Burger ja kuinka sellainen tehdään.
Ja aivan tajuttoman hyvä burgeri muuten tuleekin. Street Food perunasämpylät, pihvijauhelihasta pihvit sellaisenaan suolan ja pippurin kera, koskenlaskija-sulatejuustot ja tietenkin hyvät suolakurkut, hyvät majoneesit ja hyvät sinapit. Unohtamatta tietysti pekonia ja hyvää juotavaa. Voihan taivainen taivas.

Eilen tosin söin Kyröskoskella aivan maagisen hyvän hampurilaisaterian juottolaravintolassa. Pekonia oli todella reilusti ja oli kyllä hyvä burgeri, ei tosin kunnon smash burgerille silti vetänyt vertoja :)

[ 3 viestiä | ]