Fingerpori Fingerpori
Kuorsaaja junassa Kuorsaaja junassa
Bussikuskin selfiet. Bussikuskin selfiet.
neekerineekerineekeri neekerineekerineekeri
Sekalaisia osa ö Sekalaisia osa ö
benis benis
Jutun juurta Jutun juurta
Helttoja Helttoja
sad pepe is bad sad pepe is bad
joku warettaa ihan homona joku warettaa ihan homona
Mr_Pihvi Mr_Pihvi
Frontside Ollie Frontside Ollie
'Murica police be like 'Murica police be like
Patminkton Patminkton
tassu lasissa tassu lasissa
Fingerpori Fingerpori
Tee haamu Tee haamu
Joskus vituttaa oikeesti Joskus vituttaa oikeesti
Jänes Jänes
Spirit animal Spirit animal
samikset samikset
Hehö Hehö
Miten köyhältä voi saada miljardin? Miten köyhältä voi saada miljardin?
en ymmärrä :3 en ymmärrä :3
 873 näyttökertaa, 3 viestiä, 3.1 MB, 1 tiedosto, 05.07.2021 23:54:52
[ + 2 | ]

72 tuntia lihan valmistelua


beef wellington

06.07.2021 00:01:32
#477957 [+-] Piilota Suosittele

Oi jumankeuta, että... alkoikin kuola valumaan, vaikka tänään on juuri todella hyvää grillattua porsaan sisäfilettä vedetty naamariin.

06.07.2021 01:03:09
#477968 [+-] Piilota Suosittele

>>477957
Innostuin kattelemmaan vähän erillaisia filimejä tännään niin voi helevettiläinen, että tekis mieli lipasta. Sienet on kyllä saatanasta, mutta kyllä tuota maistais. Ja sushimestarin päivänkin vilkaisin just äsken. Meikä se täällä vaan syö nakkeja ja kalapuikkoja niin pikkasen rupiaa jo mietityttään nää mun ruokailutottumukset. Ruokaanki voi vissiin suhtautua nautinnolla eikä vaan hakea sitä "no tästä nyt saa energiaa" ajatuksella.

06.07.2021 01:35:28
#477971 [+-] Piilota Suosittele

>>477968
Tällainen hedonisti kuin itse olen, niin suhtaudun ruokaan aina nautinnolla enkä energia-ajatuksella.

Jo vuosituhannen vaihteessa vitsailtiin erään työkaverin (entinen koulukaverikin, jonka sain puhuttua firmaan töihin, mutta totesi muutaman vuoden jälkeen jo, että ei koodaaminen ole valkoisen miehen hommaa) kanssa, että päivän tärkein asia on pihvi. Ja siksi käytiin eräässä pihviravintolassa lähes päivittäin lounaalla vetämässä pihvit.

Työjuttujen vuoksi muuten tuli opittua nyt kesäkuussa, mikä on Smash Burger ja kuinka sellainen tehdään.
Ja aivan tajuttoman hyvä burgeri muuten tuleekin. Street Food perunasämpylät, pihvijauhelihasta pihvit sellaisenaan suolan ja pippurin kera, koskenlaskija-sulatejuustot ja tietenkin hyvät suolakurkut, hyvät majoneesit ja hyvät sinapit. Unohtamatta tietysti pekonia ja hyvää juotavaa. Voihan taivainen taivas.

Eilen tosin söin Kyröskoskella aivan maagisen hyvän hampurilaisaterian juottolaravintolassa. Pekonia oli todella reilusti ja oli kyllä hyvä burgeri, ei tosin kunnon smash burgerille silti vetänyt vertoja :)

[ 3 viestiä | ]