Pylly Pylly
rikki meni rikki meni
demari demari
Ihmeen list'ä Ihmeen list'ä
Toriyama Toriyama
vitun neekeri et koske mun autoon vitun neekeri et koske mun autoon
* *
Ihana mies Ihana mies
Omaa kivaa Omaa kivaa
pontikkaa pontikkaa
Naisen fantasia Naisen fantasia
Ihana mies Ihana mies
kuka pelkää mustaa miestä? kuka pelkää mustaa miestä?
mies naiselle raskaana mies naiselle raskaana
Ihana mies Ihana mies
Ei käynnisty Ei käynnisty
Pylly Pylly
Täs mä sukeltamas luolastoon Täs mä sukeltamas luolastoon
ihana mies ihana mies
Klassikko Klassikko
we need trans people we need trans people
Nötköttiä leivän päälle Nötköttiä leivän päälle
Omistautunut Omistautunut
Persujen idolit Persujen idolit
 509 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.26 MB, 1 tiedosto, 29.04.2021 13:16:21
[ + 3 | ]

Saamelainen

[53423] [tiedosto.jpg] [0.26 MB] [1444x1459] [] []
tiedosto.jpg

persu

(135)  · 

saame

(7)  · 

saamelainen

29.04.2021 13:45:58
#459872 [+3] Piilota Suosittele

sopii tuo minulle jos pystyvät jatkossa hoitamaan asiansa ilman entisen imperialistivallan tukea
ottakoon vielä ahvenanmaan kaupan päälle jos se yhtään auttaa

29.04.2021 14:43:15
#459884 [+2] Piilota Suosittele

>>459872 Juuri tämä! Saamelaiset voi itse rahoittaa peto vahinkonsa (loppuis se 3 kertaan saman poron rahastus kun ei voisikaan väärentää korvamerkkejä) ja silti kunnioittaa suojeltuja & uhanalaisia petolajeja. Saavat myös itse hoitaa kieli, opetus, terveys ja muut julkiset palvelunsa.
Ahvenanmaa on puolestaan ongelma. Suomi ei saa pitää pv:n joukkoja, ei rakentaa linnotteita, lentokenttää ei saa sotilaskoneet käyttää jne jne demilitarisoitu alue.
Manner suomalainen ei saa ostaa affenanmaalta asuntoa kuin aikaisintaan 5 vuoden asumisen jälkeen.
Palvelu virastoissa ja kaupoissa pääosin ruotsiksi, puhu suomea niin suurin piirtein toivotetaan painumaan vittuun, toki rahat voi jättää tiskille koska likainen finski jonka pitää maksaakkin affenan eläminen ja julkiset palvelut jotta itsehallintoalueen keräämät tulot voidaan käyttää affenoiden elämisen kulujen subventointiin.

30.04.2021 12:39:24
#460135 [+1] Piilota Suosittele

En ole vielä tavannut minkään puolueen kannattajaa, jolla olisi jotain erityistä saamelaisia vastaan. Onhan niillä ärsyttävä tapa vinkua ja kitistä kun ei rekallinen lahjarahaa riitä, ja karja ruokitaan sekä laidunnetaan muiden mailla, mutta se on saamelaisten tapojen vastaisuutta, ei saamelaisten vastaisuutta. Itsenäisyyshän olisi ihan kauhistus, joutuisivat itse maksamaan omat tukiaisensa.

[ 7 viestiä | ]