Ebin xD Ebin xD
Kohta saatte munaa Kohta saatte munaa
Ruudinkeksijä Ruudinkeksijä
Peloton sotapäällikkö M'Bantuve Peloton sotapäällikkö M'Bantuve
kansani tarvitsee minua kansani tarvitsee minua
Grory of Satan-kun Grory of Satan-kun
Oh Snake, I'm sorry Oh Snake, I'm sorry
Haavisto-sarjakuva Haavisto-sarjakuva
Sensuuri Sensuuri
Hyvä poika Hyvä poika
SELITTÄKÄÄ SELITTÄKÄÄ
Lokinkivittäjät Lokinkivittäjät
IRA IRA
parsakaalia parsakaalia
Oh hi :3 Oh hi :3
vapaasta tahdosta vapaasta tahdosta
Autismi Autismi
Angela Dorian Angela Dorian
MADMAN MADMAN
Tyydyttyi Tyydyttyi
TES IV:Oblivion TES IV:Oblivion
Norjalainen kynttilä Norjalainen kynttilä
Muinaiset sakolutiaanisen aikakauden reaktiokuvajäännökset Muinaiset sakolutiaanisen aikakauden reaktiokuvajäännökset
Polttopuiden tasapainotusta talven varalle :3 Polttopuiden tasapainotusta talven varalle :3
 730 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.18 MB, 1 tiedosto, 06.09.2020 20:56:06
[ + 4 | ]

ajokortti

[47343] [ajokortti.png] [0.18 MB] [680x609] [] []
ajokortti.png

ajokortti

 · 

spurdo

(374)  · 

lukiolainen

07.09.2020 00:56:22 | 00:59:09
#384958 [+-] Piilota Suosittele

Kävin aikanaan Alakossa hakemassa perjantaipullon ja hokasin, että röökiäkin pittäis olla. Tepsutin siinä myyjän valavovan katseen alla tiskille ja spadduja ostamaan. PAPERIT! No annoin paperit ja kun nuori, jos osas edes laskea, lopulta pääsi lopputulokseen, että olin sitä huomattavasti vanahempi.

Kerran sitte siellä valtion apteekissa oli kans myyjänä joku varmaan samana päivänä täysikäseks tullut vaati näyttämään paperit, ku hain pullon viiniä. Se ynnäs ja ynnäs ja ynnäs, mutta ei siitä näkyny tulevan mittään. Olin jo sanomassa, että oon kohta pääsemässä jo vanahuuseläkkeelle, mutta ilimeisesti kyllästy laskemaan ja möi putelin tuhisten.

Sitte kertaalleen olin ihan marketissa hakemassa saunakalijoja ku vastassa oli ekaa päivää harjoittelussa oleva flikka. Nähessään kalijat pyys näyttämään papereita. Mua ja sen ohojaajaa jokseenki huvitti tilanne, ku jo naamasta näki, että ei tässä alaikäsiä enää olla. Tyttö katto hyvin hyvin tarkkaan ja sormilla laski, että oon täysikänen. Kyllä oli sen kavereilla hauskaa siinä ku kattovat meininkiä. Kuiskasin vielä myyjälle, että hyvin se menee, elä stressaa turhaan. Se oli niin töpinöissään että ei tainnu etes kuulla tai tajunnu missä mennään.

ps. Joku vuos takaperin kuvan kaltanen tapahtuma sattu Ruottissa. Joku ensimmäisessä maailmansodassa ollu gubbe haki folkööliä, eli kakkosta, niin ei suostunu myymään, koska ei ollu virallista henkkaria mukana vaan nimenomaan ajokortti. Onko se väärin lyyä semmosta tollua?

[ 4 viestiä | ]