Katutaidetta Katutaidetta
Oulu Oulu
Luolastolainen luonnossa Luolastolainen luonnossa
voi ei :3 voi ei :3
Kaksi tapaa Kaksi tapaa
Kun tuet napsahtaa tilille Kun tuet napsahtaa tilille
suviseuralainen kutsuu luolaston väkeä suviseuralainen kutsuu luolaston väkeä
Paree opetella uimaan Paree opetella uimaan
heitto heitto
hassu leikki :3 hassu leikki :3
Hyi et tuo sitä tänne >:3 Hyi et tuo sitä tänne >:3
amatööri amatööri
marssi kissa marssi kissa
perse 3 perse 3
nyt kävi näin nyt kävi näin
Rouhea ASMR-video (saippuanleikkuuta) Rouhea ASMR-video (saippuanleikkuuta)
Kamoon, nyt mennään Kamoon, nyt mennään
wam wam
Liian peloissaan haukkuakseen, juostakseen tai purrakseen Liian peloissaan haukkuakseen, juostakseen tai purrakseen
Ai saat.. Ai saat..
Liian kiire kaljakauppaan Liian kiire kaljakauppaan
Kun löydät randomin venttiilin Kun löydät randomin venttiilin
yolo pukki reki retki click bait yolo pukki reki retki click bait
tänne se käsi :3 tänne se käsi :3
@-
 528 näyttökertaa, 10 viestiä, 3.1 MB, 1 tiedosto, 27.07.2020 17:49:34
[ + 3 | ]

Ihmiset toistelevat mantroja, jotka eivät tarkoita mitään.


ivan puopolo

(9)
27.07.2020 21:28:34
#368456 [+-] Piilota Suosittele

Hyödyllisiä ihmisiä. Toimivat rahoittajina eikä mitään muutosta tapahdu. Pelkäävät johtajia ja pääliköitä.

27.07.2020 21:59:43
#368466 [+-] Piilota Suosittele

Onkohan Puopolo nyt varmasti ymmärtänyt mitä hänen esimerkkinä antamansa termit ja sanonnat oikeasti tarkoittavat?

Kourallinen monivitamiineja sisältää täsmälleen niitä samoja rakennuspalikoita, joita ihminen sisältää. Monivitamiinit eivät kuitenkaan osaa ajatella, liikkua tai tehdä mitään muutakaan vaikka niitä kuinka pusertaisi yhteen ja "summaisi". Kun alkuaineet järjestellään oikein, syntyy molekyylejä, proteiiniketjuja, puoliläpäiseviä kalvoja, solun sisäisinä tehtaina toimivia mitokondrioita ja ohjelmakoodia. Syntyy elävä solu. Silloin aletaan olla aika helkkrin kaukana niistä monivitamiineista. Tätä eroa kutsutaan: "Enemmän kuin osiensa summa.".

Rakenteellinen rasismi taas tarkoittaa yhteiskunnan rakenteisiin pesiytynyttä rasismia. Tämä voi olla hyvin monimuotoista ja näkyä esimerkiksi siinä mitä mahdollisuuksia yhteiskunta tarjoaa ulkomaalaistaustaisille.

Selvennyksesi sanottakoon, että en ota kantaa siihen miten ja missä rasismia esiintyy. Lähinnä kritisoin Puopolon höpötyksiä kyseisistä termeistä.

27.07.2020 22:54:14
#368476 [+-] Piilota Suosittele

>>368444
Puopolo on sivistymätön idiootti, joka keksii tieteellisille termeille omia merkityksiään ja sehän uppoaa persuihin ja muihin idiootteihin kuin veitsi sulaan voihin koska hekään eivät niitä termejä oikeasti ymmärrä.
Tyypillisestä persujen muka-älyllisestä hölynpölystä tässä on kyse.
Tynkkynen harrastaa samaa.
Ei asiasisältö fiksuksi sillä muutu, että jätetään käyttämättä alatyyliä ja artikuloidaan selkeästi.
Idiootit pysyvät idiootteina, vaikka miten selkeästi artikuloisivat.

28.07.2020 11:38:35
#368573 [+-] Piilota Suosittele

>>368466 Ehkäpä Puopolo meni vähän sivuraiteille, mutta kyllä hän siinä on oikeassa, että on olemassa turhia sanoja ja hokemia. Yksi tällainen turhanpäiväinen väite on että kaikki syrjintä/muukalaisviha/rasismi syntyy mukamas pelosta. Onko kyseistä hokemaa mitenkään edes yritetty tarkasti määrittää saatikka oikeaksi todistaa? Silti se tuntuu olevan fakta monelle, kun sitä on tarpeeksi toistettu. Propagandalta pahasti haiskahtaa. Ei saa antaa pelolle valtaa on toinen hokema. Niin, ei saa antaa myöskään ahdistukselle valtaa, ei saa antaa tulelle valtaa, ei saa antaa vihalle valtaa, ei saa antaa itsekkyydelle valtaa jne. Täysin tyhjänpäiväinen hokema, kuten kaikella on tarkoituksensa.

[ 10 viestiä | ]